• Krátkometrážní

Cliffhanger (1993)

Stallone je už od malička môj big hero, takže rád pozerám jeho filmy, vrátane Cliffhangeru. Avšak už keď som ho videl strašne dávno prvýkrát, vyrušovala ma tá prílišná b-éčkovosť filmu. Mrzelo ma to o to viac, že niektoré scény boli fakt vymakané a Sly hral ako o život. Hneď prvá tragická scéna je priam dychberúca. Takisto niektoré lezecké zábery a stunt výkony boli úplne geniálne. Film dokonca drží svetový rekord najdrahšieho kaskadérskeho výkonu, keď Simon Crane bez istenia a použitia trikov dostal 1 milión dolárov za to, že vo výške 1500 metrov preletel medzi dvoma lietadlami. Samozrejme, že ho poisťovňa odmietla poistiť a museli túto scénu točiť v Amerike, lebo v Európe by to bolo ilegálne. A Sly si kvôli tomu musel nechať znížiť plat. Ale teda tá scéna stála jednozačne za to! :) Celkovo zábavný film, ale ku koncu už to bolo americké akčné klišé, takže preto len 3* u mňa. PS: Cliffhanger bol úplne prvý film, ktorý vysielala pri svojom vzniku TV Markíza 31.08.1996. Dodnes si na to pamätám. :)))

Tango a Cash (1989)

Ešte aj dnes skvelá buddy-komédia, ktorá baví od začiatku do konca. A to pritom film vznikal s dosť velkými problémami, lebo producent filmu sa nevedel zhodnút s pôvodným režisérom, či to má byť čistá paródia, alebo trochu aj vážny film. Nakoniec v priebehu natáčania sedeli za režisérskou stoličkou až 4 rôzní ľudia a nebyť Stalloneho, nikdy by film nedokončili. V istom bode Stallone nielen hral hlavnú postavu, ale aj pomáhal s réžiou, úpravou scenáru a produkciou. :) Každopádne film mal úspech a je až symbolické sa dozvedieť, že to bol v kinách úplne posledný film 80. rokov. :) Náhodou pekná rozlúčka s danou dekádou. Bavil som sa aj dnes. PS: Keď som bol malý, s bratom sme dookola tento film pozerávali. Videl som ho aspoň 30x. Miloval som najmä tú úvodnú scénu s kamiónom. A hudbu samozrejme. :D

Air: Zrození legendy (2023)

Ben Affleck natočil klasický hollywoodský feel-good movie. To bolo aj jeho cieľom takže "good job", Ben! Scenár od Alexa Converyho koloval po hollywoode s veľmi dobrými ohlasmi, tak si ho Ben s Mattom upravili podľa seba, pokryli prevažnú časť produkcie a aj sa postavili pred kameru. Ben dokonca po 7 rokoch aj za režisérsku stoličku. A objavili pre svet menej známu alebo skôr už pozabudnutú info o zrode hviezdy. Vlastne dvoch. Lebo je to o Jordanovi, ale aj o Nike. Ja mám strašne rád takéto dnes už old-school filmy, takže som rád, že som mohol vidieť Air v kine. Pôvodne to chcel Amazon pustiť iba na stream, ale testovacie premietania mali také dobré hodnotenia, že svoje rozhodnutie zmenili. A tento nenápadný kus má po 3 týždňoch na konte už 80 mil. USD z kín. Nie je to až tak veľa, ale na tento typ filmu ani nie tak málo. Som tomu rád, chalanom fandím.

Výbuch (2020)

Scenárista Underwater natočil svoj režisérsky debut a jedná sa o nápaditý film o teenageroch, ktorí...vybuchujú! :O A prekvapivo to nie je tak šialené ako to znie. Režisér umne strieda vážne časti s ľahšími, i keď ku koncu je film už naozaj vážny. Čo mu ale dáva väčšiu silu a aspoň tak ľahko nevyfučí z pamäte. Tretia tretina je síce trochu pomalšia, ale do plusových bodov to zas ťahá dobrý záver. Je to taký malý nenápadný film, no s dobrou myšlienkou. A samozrejme základom je spomínaný dobrý nápad, ktorí dáva filmu potrebný rámec. Hlavní predstavitelia tiež super, takže pre mna milé a nečakané prekvapenie. 8/10

Sisu (2022)

Fínsky úlet, kde sa kombinuje Rambo, Tarantino a Mission Impossible. :) Je to šťavnatá (rozumej krvavá :)) oddychovka, miestami dosť explicitná, no zároveň s peknou dávkou nadsázky. Tým, že má film len 90 minút, pomáha k tomu, že nestihne nudiť a niektoré scény ozaj stoja za to. Ale práve spomínaná nadsázka spôsobuje, že už po pár minutách sa nemáme dôvod báť o hlavného hrdinu. A preto len 3*. Jedná sa len o peknú filmovú hru. Inak, kamera bola suprová a aj hlavný herecký predstaviteľ bol takisto skvelý. 7/10

Perníkový táta (2008) (seriál)

Jeden z najlepších seriálov ever. Od začiatku do konca značne depresívna, ale mega-nápaditá jazda, ktorá ale konštantne ide od desiatich k piatim (myslím dej, nie kvalitu seriálu). A napriek tomu to človek bez dychu celý čas hltá. Úžasné zvraty a úžasné postavy. Je super, že to tvorcovia nenaťahovali. Teším sa na Better Call Saul. :)

Batman Ninja (2018)

Tak tunak Japonci prestrelili. Sa divím DC-čku, že im takúto hovadinu schválili. Celé sa to odohráva vo feudálnom Japonsku (vďaka cestovaniu v čase), su tam typické prvky anime, kombinujú sa tu ešte navyše aj Mechy (veľké roboty) a je to hlavne celé strašne detské - postavy komentujú prebiehajúce scény a súboje a používanie Deus-ex-Machina je tu na bežnom poriadku. Mám rád veškeré batmanovky, ale toto nie - fakt sa neoplatí týmto zabíjať čas.

Ambulance (2022)

Je to prepálene, ako pri každom Bayovi, je to prehnané a nelogické, a aj dosť dlhé. Ale napriek tomu všetkému je to zábavné. Pretože Bay vie vytvoriť akčné scény, ktoré sú ultrasexy a neraz potešia nejedno oko cinefila. A tempo je fakt zbesilé. Jake Gyllenhaal nepodáva síce Oscarový výkon, ale rolu záporáka si zahral s chuťou a Eiza González - tá musela potešiť každého chlapa. :) Takže, sadnúť, vypnúť mozog, nastražiť všetky zmysly a...enjoy. :) 7/10

Bílý bílý den (2019)

Ukážka Islandskej drsnosti ich prírody ("the nature"), ale aj ich ľudskej nátury ("the nature"). Nekompromisné, ale očarujúce. Hlavne vďaka tej prírode, prostrediu, atmosfére. Nie úplne divácky film, ale na konci aspoň pre mňa uspokojujúci. Aj máte chuť na niečo iné, a chladné, tak treba vyskúšať. Film pozbieral kopec cien na festivaloch po celom svete.

Sázka na zlato (2023)

Pohodový oddychový film, ktorý ukazuje skutočný príbeh zakladateľa Casablanca records, ktoré vydávalo také hviezdy ako sú Donna Summer, Kiss, či The Isley Brothers. A že to teda nebola ľahká cesta na výslnie. Film ťahajú prevažne neznámi, no presní herci a dobrá hudba, ako aj pekné strihové sekvencie. Jediné, čo by pomohlo dynamike filmu by bolo mierné skrátenie pod 2 hodiny. Ale niektoré scénky stáli fakt za to. A počas titulkov na konci máme možnosť vidieť aj skutočného Neila Bogarta. Mimochodom, film napísal, režíroval a produkoval Bogartov najstarší syn. 7/10