• Krátkometrážní

Tiché místo (2018)

Nakoniec je to rodinný film. :) V pohode, len o trošku menej hororový ako som čakal. Čo nie je nevyhnutne na škodu. Tiché scény boli fajn, pripomenulo mi to staršie filmy. Herci fajn, monštrá priemer, zážitok mierný nadpriemer. "Pôrodná" scéna bola chrumkavá, ešte aj tá s vodou v dome. Škoda, že takých nebolo viac. Taká dobrá jednohubka, akurát ku koncu sa už nakopilo dosť nelogizmov. Celkovo fajn, aspoň trochu iný film ako 90% ostatných. 7/10 PS: John Krasinski a Emily Blunt sú manželmi aj v skutočnosti a majú spolu dve deti. :) [#23/2018]

Všichni prezidentovi muži (1976)

Úžasný film ešte aj dnes. Najmä pre tých, ktorým nie je politika cudzia a nie je im jedno, čo sa deje v spoločnosti. Ukážka, ako média pomáhajú udržiavať politikov bažiacich po moci aspoň trochu na uzde. Na konci dňa je to ale všetko o jednotlivcoch. Aféra Watergate bola veľká vec. Všetci prezidentovi muži sú natočení podľa rovnomennej non-fiction knihy, ktorú napísali práve Woodward a Bernstein, redaktori Washington Post, ktorí túto kauzu odhalili a spracovali. Robert Redford kúpil práva na jej filmové spracovanie hneď ďaľší rok za vtedy enormných 500 000 USD a ani nie dva roky po jej vydaní bol na svete film. Skvelo napísané, skvelo zahrané a nedivím sa, že ešte aj dnes sa tento film premieta nadejným novinárskym nováčikom. Ako vo všetkom, aj tu detaily rozhodujú. Jason Robards za vedľajšiu úlohu a William Goldman za scenár, obaja si Oscara za svoje výkony zaslúžili. 9/10 [#22/2018]

Avengers: Infinity War (2018)

Tentokrát sa s tým Marvel nepáral. Neveril som, ale Thanos je naozaj konečne poriadny záporák a navyše - a to nerád priznávam - s charizmou. Aj napriek pokrivenej mysli. SPOILER ALERT: Po takej genocíde hrdinov, čo tu nastala som naozaj zvedavý na pokračovanie o rok. KONIEC SPOILERU Každopádne vôbec nebolo cítiť, že je to vôbec najdlhší film vrámci MCU a bratom Russovcom sa podarilo takmer nemožné - každá postava dostala vyvážene veľa priestoru. Je to 18. film v sérii a bavil ma počas celých 150 minút, čo je pri takomto type filmu malý zázrak (po už toľkých predkračovaniach). Marvel dokázal chytiť druhý dych, stemnieť a o rok sa nám zakončí jedna veľká éra. Áno, aj takéto blockbustre točiť konštantne na úrovni je umenie. 8/10 [#21/2018]

Marvel One-Shot: Item 47 (2012)

Bonusový kraťas, ktorý sa nachádza na DVD/Bluray disku Avengers. Je to taká blbina, ale slušne natočená a má peknú referenciu na seriál S.H.I.E.L.D., v ktorom sa neskôr objavil Agent Blake. Účinkuje tu aj agent Sitwell.

Posedlá (2009)

Štandardne odvedený thriller. Náhodou tá Ali Larter bola pekná (sic) psychopatka. :) Úplne verím tomu, že pár chudákov má smolu a natrafí na takéto "marhy". ;) Anyway, film sa prvé dva akty pozerá dobre, je to de facto mentálny súboj medzi Idrisom a Ali, avšak herecky je to prevažne one-man show spomínaného Idrisa (ten nevie sklamať). Beyoncé prvýkrát dostala rolu v celovečeráku, ale je tu ozaj iba do počtu a jej "hranie" je dosť toporné. Škoda, že posledný akt je už preplnený klišé, ale opäť, čakať viac by bolo iluzórne. Celkovo ok, proste thrillerová oddychovka, ktorá ukazuje ako vám môžu magori zamotať hlavu. [#18/2018]

Tzu Hua Hsian (2017)

Zaujímavý ázijský mix thrilleru, artu a sociálnej drámy. O láske, o predsudkoch a trpení menšín a o vášni, ktorá hraničí so šialenosťou. Toto keby natočil zručnejší režisér, tak by to mohla byť bomba ako svojho času Oldboy. Fajn filmík, akurát chýba mu niečo navyše, čo by zarezonovalo trvalejšie. (Cinematik 2017)

Kalvárie (2004)

Prekvapivo vtipný film. Teda miestami. Väčšinou je to kruté sledovanie beznádeje hlavnej postavy. Dobré herecké výkony (Jackie Berroyer a Laurent Lucas) a fakt hnusné vidlácke prostredie. Ja by som ale kľudne pridal ešte viac gore. :) Tanečná scéna v lokálnej krčme bola best. :) Akosi mám ale pocit, že film od svojho vzniku predsalen troška (formálne) zostarol, prijal by som remake s dnešnou drsnosťou a vizuálnou vypiplanosťou. Inak fajn, kvílenie prasaťa počujem doteraz. :) (Cinematik 2017)

Nemilovaní (2017)

Kvalita vo všetkých smeroch. A hlavne nekompromisná výpoveď o stave spoločnosti. Zvjagincev tne do živého a ukazuje nie moc peknú stránku strednej triedy v Rusku. Táto novodobá tragédia má špičkovú kameru, dobrý hudobný doprovod, ale hlavne pevnú režisérsku ruku. "Bez lásky" mi vyryla jasnú stopu v mojej filmárskej duši a tak skoro odtiaľ neodíde. Silná záležitosť. Cena poroty v Cannes, nominácie na Oscara, Zlatý glóbus a BAFTA za naj zahraničný film. (Cinematik 2017)

Zero (2015)

Ako by som to povedal - sympatický počin, režisérovi fandím a potešila aj jeho osobná účasť na festivale. A jeho Zero má rozhodne čo povedať. Avšak tam, kde iní spomínaju formálny eklektizmus ako pozitívum, mne práve toto poňatie vadilo a vyrušovalo. Ako aj amatérsky look. A ešte príliš rebelantský záver, i keď tam tipujem, že Gyula Nemes šiel do toho účelovo, provokatívne, so šibalským úsmevom na tvári. Celkovo medzi 2* a 3*, po filme som sa prikláňal k 3*, kvôli obsahu, ale s odstupom času mi negatíva prevážili. 5/10 (Cinematik 2017)

Happy End (2017)

Tentokrát natočil Haneke slabší kúsok. Problémom je vyprázdnenosť. Asi nie je náhodou, že mal v jeho kariére zatiaľ najdlhšiu prestávku medzi jednotlivými filmami (5 rokov). Síce film ozvláštnil zábermi domáceho kina, avšak tentokrát jeho typicky dlhé zábery bez strihu išli naozaj na úkor dynamiky. A okrem skvelej Isabelle Huppert a geniálneho Jean-Louis Trintignanta nemá film príliš čo ponúknuť. Iba bežne rodinné neurózy. A to je málo. (Cinematik 2017)