• Krátkometrážní

Je to jen konec světa (2016)

Dráma o komplikovaných rodinných vzťahoch a o stretnutí, ktoré spôsobí ich zmeny medzi jednotlivými rodinnými príslušníkmi, no nevyrieši dávno zasiaté problémy. Na túto dolanovku treba mať aj náladu, ale Dolan vie aj minimalistickým štýlom zaujať. Vie viesť hercov a scéna s Marion Cotillard, ktorá všetko-vysvetlujúcim pohľadom povie viac ako tisíc slov predstavuje presne tú filmovú mágiu, kvôli ktorej filmy pozeráme. Táto scéna rozhodla o tom, že som sa priklonil k 4*. (Cinematik 2016)

Victoria (2015)

Jeden z najlepších vstupov do filmu - v berlínskom klube o pol piatej ráno, s kvalitným technom a neodbitným stroboskopom. A hneď za úvodom nasleduje nepretržitých 140 minút na jeden záber. Neuveriteľné! Nie je to prvý takto natočený celovečený film (tým je Ruská archa z roku 2002), ale Victoria je v prvom rade výborný film, autenticky zachytujúci nočný život berlínskej mládeže. Forma zážitok vyšperkuváva a posúva na ešte vyššiu úroveň. Doteraz nechápem, ako to takto dobre dokázali na jeden záťah natočiť (na tretí pokus). Reálne točili od pol piatej do siedmej ráno. Zvažoval som dokonca plnú pálku, ale musím napriek všetkým pozitívam konštatovať, že ma film po dopozeraní nechal emocionálne chladným. Resp. okrem totálneho filmárskeho nadšenia z použitej formy ma obsahovo, ak to tak môžem povedať, "nezabil". Po druhom pozretí budem mudrejší, ale jednoznačne je to výnimočný a originálny film, s presvedčivými hereckými výkonmi a kto ho nevidel, mal by to rýchlo napraviť. (Cinematik 2016)

The Interview (1998)

Slušné divadelné krimi. Celý film sa de facto odohráva v dvoch miestnostiach. Ťahá to samozrejme hlavne Hugo Weawing, ale aj Tony Martin. Akurát, že je predsalen cítiť tých 20 rokov od natočenia. Jednak dnes už takýto film nie je moc prekvapivý a zároveň aj formálne je až príliš simplistický. Nie zlé, ale ani nič, čo by ma posadilo na zadok. [#13/2018]

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Netušil som, že Spielberg vlastne natočil prequel k Všetkým prezidentovým mužom. ;) Úvod, resp. prvá hodinka je skutočne pomalá a miestami skoro až nudná, no na základe toho, čo príde následovne je jasné, že režisér to takto natočil naschvál, po starom, aby si divák vybudoval vzťah s postavami a zároveň ukázal, ako celá kauza vznikla, pre Washington Post vlastne nečakane. Skvelá doku-dráma, s ako-vždy geniálnou Meryl Streep a ako-vždy parádnym Tomom Hanksom, so silným presahom do súčasných udalostí na Slovensku (vražda investigatívneho novinára a jeho snúbenice). Jediné, čo ma málinko vyrušovalo bola digitálna kamera, ale v tomto smere už aj Spielberg uhol a je to len môj subjektívny problém, keďže tradicionalisticky stále uprednostňujem fyzický film. Každopádne po dopozeraní je jasné, že si v najbližšie dni opäť oprášim klasiku s Hoffmanom a Redfordom. :) [#12/2018]

Black Panther (2018)

Tak štandardne odvedený film, hraný na istotu, určený najmä na černošské publikum (toto vôbec nemyslím pejoratívne, ibaže nie som cieľovka), že mi to nedá a musím ísť na dve. Lebo už mi nestačia filmy, ktoré sú len "v pohode". Najmä keď sa vyberiem do kina. Nestačím sa diviť, že Black Panther prekonal tržby jednu miliardu dolárov a hlavne, že tu svieti 74 percent. Wow, akože za čo? Jasné, je to celé pekné, ale BP má úplne tuctový príbeh, no hlavne mi neutkvela v pamäti jediná scéna, či moment, ktorý by stál za to. Komediálne marvelovky ako boli poslední Guardiani, či Thor môžem, ale tento teenegarský kalkul, tváriaci sa vážne, už fakt nie. 5/10 [#11/2018]

Vítejte v džungli (2003)

Akčná nenáročná komédia. Vlastne nič moc, ale Rock je nabúchaný, Seann William Scott je drzo-drzý, Rosario Dawson slúži len ako objekt krásy a Christopher Walken hrá typického záporáka. Škoda, že Peter Berg to zas natočil "akože" vážne a pritom je jasné, že nikomu sa nič nestane. Nič zapamätateľné, ale príroda v ktorej sa natáčalo (Hawai) je šupová, akčné scény obstojné, dokonca Rockov dablér (jeho bratranec) vyhral hlavnú cenu za best stunt výkon roka, avšak s tými lanami to trošku prehnali - miestami to vyzeralo ako v Tiger a Drak. Mňa najviac potešilo dvojsekundové cameo Arnolda Schwarzeneggera, ktorý krásne symbolicky predal žezlo akčného hrdinu vtedy najpovolanejšiemu - The Rockovi. :) 6/10 [#10/2018]

Gilda (1946)

Príbeh je v podstate triviálny a je vidieť, že sa písal počas natáčania na pľaci. No Rita Hayworth film tak presviecuje, že to je všetko jedno. Rita je Gilda a Gilda je vďaka nej nezabudnuteľným filmom. [#9/2018]

Captain America: Občanská válka (2016)

Pôvodne som dal plnu pálku. Je to totiž jeden z najvážnejších dielov zo sveta Marvelu, kde sa rieši politika, názory na svet a na to, ako sa majú riešiť kritické situácie. Polarizácia medzi jednotlivými členmi Avengers je tu vybičovaná na maximum a i keď má film dve a pol hodiny, nestihol som sa nudiť ani minútu. Druhé pozretie samozrejme prinieslo už určité vytriezvenie (podobne ako pri Doctor Strange), ale stále sa jedná o jednu z najlepších komiksoviek aj mimo Marvelovského sveta. Keby bol každý diel takýto, ani by mi nevadilo to množstvo filmov, ktoré Disney vrámci MCU chrlí.

Kniha džunglí (2016)

Neskutočná animácia. Tunak je ten Oscar (a BAFTA) za efekty zaslúžený. Bolo fakt radostné v IMAXe sledovať tie farby a detaily. Príbeh obstojný, je to klasika, aspoň ho tu mierne obmenili. Film som videl s dabingom a kvalitným, no bol by som zvedavý aj na originál, keďže toľko známych hercov sa ocitlo na súpiske. Celkovo aj vďaka forme fajn.

Jerry Maguire (1996)

Jerry Maguire completes me. Film ma dostal už na prvýkrát, niekedy na konci 90. rokov. Rád som si naň každý rok spomenul, ale až teraz som si ho po toľkých rokoch znova pozrel. Nestratil nič na svojej čarovnosti, je to moja srdcovka a Cameron Crowe aj keby už nič iné nenatočil - a pritom mal ďaľšie skvelé filmy - bol by mojim obľúbeným režisérom/scenáristom. Odhliadnúc od perfektného scenáru (nominácia na Oscara), bola radosť sledovať Toma Cruisa (Zlatý glóbus za hlavnú úlohu+nominácia na Oscara), Cuba Gooding Jr. (Oscar za vedľajšiu úlohu) a Renée Zellweger (jej breakthrough rola). Film získal ešte nomináciu za najlepší film v tom roku a aj nomináciu za strih. Dve scény sa stali kultovými a odkazy na ne sa ocitli v množstve filmov (naposledy The Lego Batman Movie :)). Niektoré filmy nestarnú a Jerry Maguire je jedným z nich. [#8/2018]