• Krátkometrážní

Hunger Games (2012)

Tak a teraz mi povedzte, čo si po pol roku pamätáte? ;) Nie, je mi ľúto - ja si aj po polroku veľmi dobre pamätám svoje pocity tesne po dopozeraní. Umocnené tým, že len deň predtým som videl Battle Royale. Takže za prvé, tažká kópia japonského filmu (márne sa to tvári ako filmový prepis knižnej predlohy, kedže tá brutálne vykradla práve Battle Royale). Za druhé, príliš teenagerské, ergo predvídateľné a plné klišé. Aby sa mi viackrát stalo, že 30 sekúnd dopredu viem čo sa stane, nie je podľa mňa veľmi ok. A ešte navyše tá umiernenosť. Ak už máme námet, v ktorom sa deti navzájom zabíjajú, je nezmyselné to zabaliť do obalu, v ktorom nenájdete skoro ani štipku krvi. Ale budiž, podstatné je, ze Gary Ross nedokázal priniesť na plátno postavu (alebo scénu), ktorá by ma zaujala. Ešte Woody Harrelson ušiel, ináč tma. Takže, i keď sa tie dve a pol hodiny dali vydržať, ostávam pri dvoch hviezdičkách. Uvidíme, čo vykúzli Francis Lawrence v dvojke. UPDATE 28.11.2015: Ako prípravu na záverečný diel som sa ukecal na znovupozretie a musím povedať, že vzhľadom na moju predošlú skúsenosť to nebolo až tak zlé. Najmä keď človek vie, že ďaľšie diely už idú iným smerom, preč od Hunger Games, viac k boju so systémom. Ale okrem predstavenia postáv a načtrnutia sveta, v ktorom sa pohybujeme nič viac film neponúka (bohužiaľ). 6/10

Battle Royale (2000)

Vela som o Battle Royale pocul este davno predtym, ako vznikli Hunger Games. Ale prave tie ma donutili konecne dobehnut zameskane a pozriet si to (este pred HG). A nechybalo vela a bolo by to aj za plny pocet. Mozno druhe pozretie ma presvedci ist este o bod vyssie. Inak supa, tak ako som sa uz velakrat pri azijskych filmoch presvedcil. Absolutne nekompromisny krvak (toto ak by malo mat rating v USA, tak by to urcite bolo na urovni porna, cize NC-17), ktory ma na pozadi aj myslienku a dava tomuto sialenstvu (ako-taky) zmysel. Navyse zaver je tiez velmi dobry, herci a hudba rovnako. Len mi chybalo trosku viac emocii medzi uvodom a zaverom. Kazdopadne odporucam kazdemu. Urcite viac ako HG.

Legendární parta (2012)

Uzasna animacia. To je najvacsi klad Rise of the Guardians. Inak je to vpohode animak vhodny skor pre deti ako pre dospelych. Este prva polovica je dobra, obsahuje dost slusnu davku vtipnych napadov, ale akonahle su vsetci hrdinovia pokope a zacina boj proti zloduchovi, dostavuje sa klasicka podoba boja dobra so zlom, ktora je vyslovene detska a neponuka ziadne prekvapenia. Dokonca som sa uz na konci dost nudil, takze pre mne len tak tak za tri. Kto ma deti, oceni tento film viac. Maly detail na zaver - videne v kine, takze dabing. Trosku skoda, ked vidim kto to nahovoril v originali. 6/10

Atlas mraků (2012)

Som rad, ze brat aj sestra (!) Wachowski su spat (tentokrat v spolupraci s Tykwerom). I ked Matrix uz ostane ich Magnum opus, mam rad aj ich ostatnu tvorbu. Tu sa vratili k pisaniu a rezirovaniu az po 4 rokoch. Predlohu som zatial necital, ale vela som o nej pocul - ta a trailer davali tusit, ze pojde o velky scifi epos. A je to tak, nielen minutaz tomu odpoveda. Taky prepleteny motuz osudov a postav sa len tak nevidi. Z formalneho hladiska niet co vytknut, je to veldielo, nechcem si ani predstavovat, kolko casu museli stravit v strizni! Herci sa tiez hecli, ti hlavni tu mali aj 5-6 postav (a niektore som vobec nespoznal!). Najviac vycnievaju skveli Tom Hanks a Halle Berry. Prave formalna stranka ma presvedcila pridat piatu hviezdicku a urcite bude k prospechu este (minimalne) jedno pozretie. Neda mi vsak dodat, ze akokolvek je to dobre natocene a nie nudne, chybala mi vacsia hlbka resp. prenos pocitov. Nemal som to stastie byt naplno zasiahnuty. I tak, jeden z najoriginalnejsich filmov roku 2012, vec vhodna do kina. 9/10 UPDATE 24.05.2014: Pri druhom pozreti na Bluray som si v asi v tretine hovoril, ze musim ist o hviezdicku dole. Ale to len preto, lebo ta sluzi na rozbehnutie vsetkych dejovych linii. No od polovice je to jedna velka jazda, kde jednotlive pribehove streamy kulminuju az do vydareneho zaveru. Ta obsirnost a zaroven kompaktnost je monumentalna. Dokonca aj emocie tentokrat zaucinkovali viac ako pri prvom pozreti. Ani neviem, ako tie tri hodiny ubehli. Takze ostavam pri povodnom hodnoteni. A dodavam, ze niektore sceny boli z vizualneho hladiska doslova skvostne.

Argo (2012)

Nie take silne a kompaktne ako Gone Baby Gone, ci The Town, no stale dobry nadpriemerny hollywoodsky kusok. Ben Affleck uz vobec nie sokujuco dokazuje, ze je skvely reziser, obcasny, no tiez skvely, scenarista a vie obstojne hrat. Tuna zreziroval fiktivny film inspirovany skutocnou operaciou CIA v Irane. Film drzi pokope a i ked neponuka ziadne prekvapive momenty, najdu sa chvile kedy treba "smeknout klobouk" (napr. zaverecna scena na letisku). Skvele herecke vykony predviedli Scoot McNairy, Alan Arkin a John Goodman. Affleck proste vie a my sa mozeme tesit na jeho nasledujuci projekt (potom ako nedavno poprel svoj vstup do politiky). 8/10

La Vida Loca (2008)

Kruta vypoved o zivote gangov v Salvadore. Reziser Poveda sa dokazal dostat na obe strany, k obidvom hlavnym superiacim stranam a cele roky dokumentovat ich fungovanie bez nejakych vaznejsich problemov a priamo z prvej ruky (cely dokument ukazuje zivot jednotlivych clenov gangov bez ziadneho pridaneho komentara). Sam tesne pred smrtou priznal, ze sa necitil ohrozene, kedze nestal na nikoho strane a tvrdil, ze vie o co vlastne gangom ide. Takmer rok a pol mal moznost tocit tento dokument priamo v prvej linii. Vacsina predstavitelov skonci pred zaverecnymi titulkami vo vezeni alebo v marnici. Nakoniec tam skoncil aj samotny reziser, ktoreho nasli popraveneho (strela do hlavy zozadu) v jeho aute v roku 2009.

Bereavement (2010)

Tak tento kusok nebol vobec zly. Hixploitation kuskov vela nie je, takze kazdy zarez potesi. Vytknut by sa dala obcasna zdhlavost a repetitivnost, ale na druhu stranu potesila nekompromisnost. Akurat zaver ostal v bode, kde by si to vyslovene pytalo pokracovanie. A veru nieco take aj existuje (co som zistil az po dopozerani) - ono totiz Bereavement je prequel k starsiemu kusku od toho isteho rezistera - k Malevolence. ;)

Křtiny (2010)

Ked sme sa po dlhsej dobe rozhodli skocit do kina na europsku produkciu, nevedeli sme co cakat od polskeho filmu. Pozitivne nas prekvapila surova realistickost sucasneho mestskeho zivota (najma ked sa zapletiete s mafianmi) a jazyk velmi podobny slovenskej vychodnarcine. :) Herecke vykony hodne ocenenia, lez zaver to predsalen trosku dokazil. Nebyt toho, 4* by boli tam. 7/10.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Looper tesi kvalitnou reziou. Dobrych scifi je v poslednej dobe pramalo, takze radost je dvojnasobna. A este o to viac, ze sa v lepsich rolach opat raz uviedli Bruce Willis a Jeff Daniels. Pre mna osobne je vsak najvacsim objavom Pierce Gagnon, ktory hral Cida a to priam diabolsky. Nie az tak komplikovane scifi, ale zato so silnymi scenami a dobrymi napadikmi. 8/10