• Krátkometrážní

Noc hrůzy (2011)

Je smutne vidiet, v akych filmoch v poslednej dobe Colin Farrell hra. V roku 2002 talent roka, o desat rokov herec, ktory strieda dobre kusky s o dost horsimi. Sam priznal, ze to posledne roky s drogami prehanal a ze si tym aj ciastocne zahatal hollywoodsku cestu k A-ckovym titulom. Pevne verim, ze sa poucil a vrati sa spat k tomu, co tak dobre vie. Nadchadzajuce kusky pre rok 2013 davaju nadej, ze sa tak stane. Fright Night je bohuzial velmi jednoduchy upirsky film s trapnymi trikmi a televiznym pribehom. V podstatne si nie je co zapametat a je zazrak, ze to slo do kin (nie nejako uspesne). A i ked Colin Farrell zahral kvalitne a Imogen Poots tiez (o tej este budeme pocut), odporucam preskocit.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

V podstate rovnake ako jednotka, akurat sa tu stretlo este viac hviezd akcnych 80. rokov a pridalo sa viac vtipnych hlasok. Na druhu stranu, pribeh (ak sa to da tak nazvat) je ozaj primitivny. No vadi to tu niekomu? :) Akcia je, hlasky su, banda legendarnych kladasov je a JCVD ako zaporak priam herecky vycnieva. Videne 2x v kine a tesime sa na trojku. :)

Total Recall (2012)

Slabunke ako trikrat vyluhovany caj. Totalne zbytocny remake. Par zmien (ako napr. odklon z Marsu na Zem, cesta cez stred Zeme) bolo zaujimavych, ale inak ide o slabu kopiu predchodcu, ktora navyse stratila vsetko to dobre z originalu. Nejednoznacnost je tatam, zaporak je plochy ako LCD, vlastne vsetky postavy su take (dokonca aj Colin Farrell nevyrazny). Ku koncu som uz dufal, ze to skonci cim skor, lebo som sa obaval, ze ten nanos klise uz neznesiem. 4/10

Total Recall (1990)

Scifi klasika, ktora ostala skvelou dodnes. Triky, ktore boli ocenene Oscarom sice uz dnes posobia miestami smiesne, na druhu stranu maju svoje caro a nahrada CGI realnymi babkami potesi. Schwarzikovi padla rola ako usita. Film vyvazene kombinuje scifi, akciu, komediu, thriller a ako bonus pridavaju nejednoznacny koniec, ktory nuti neustale rozmyslat, ako to vlastne bolo. Bol Douglas Quaid Hauserom? Bol cely film skutocnou realitou alebo len virtualnou v Total Recall? Thumbs up!

Oprávněné vraždy (2008)

Druhy Heat sa ani z daleka nekonal. Uz hodnotenia varovali, ze o film roka nepojde. Ale ze to bude az tak slabe, to pri zostave Pacino-De Niro zamrzi dvakrat tolko. Velmi kliseoidne krimi, kde od zaciatku clovek tusi, ako to skonci. Bohuzial aj zvolena forma vypravania nebola zrovna idealna. Nakoniec De Nirov vykon lepsi ako Pacinov. Co z toho - celkovo tazky priemer az podpriemer.

Méďa (2012)

Jedna z najlepsich komedii roka, ak nie najlepsia. Odvazna, drza, nekorektna a VTIPNA. Pribeh bol sice obycajny, to vsak vobec nevadi, pretoze islo len o mostik, ako natocit tolke dobre napady z hlavy tvorcu Family Guy-a. Uz teraz sa mozme tesit na Oscary, kedze ich bude uvadzat prave Seth MacFarlane. :) Jo a Mark Wahlberg moze oslavovat. Mal cuch na najuspesnejiu komediu tohoto roka. Rozpocet 50 mil. USD, celosvetovy prijem viac ako desatnasobok. Ted je hviezda. :)

Temný rytíř povstal (2012)

Az na druhy krat clovek doceni tu neskutocnu majestatnost a zaroven previazanost s predoslymi dvoma dielmi. Nolan sa rozhodol na zaver natocit socialnu sondu sucasnosti, kedy ludia cakaju na to, ze ich spasi niekto iny a ze hlavne skonci tento neludsky system, ktory prevlada v najma zapadnom svete. Vzdy sa rad pytam dotycnych bojovnikov za zmenu systemu na to, ze aky by chceli namiesto toho. A vsetci odpovedaju: "Netusim, ale rozhodne nie tento". Tak teda odporucam si pozriet The Dark Knight Rises. Yo a Tom Hardy sice nie je druhy Joker, ale i tak to zahral s bravurou a je to podla mna najvacsia vychadzajuca hviezda sucasnosti (i ked uz ma za sebou dost vydarenych zarezov). Na zaver: Nolanova trilogia Batmana ostane neprekonana (aspon dve) desatrocia, tot moj tip. Dakujme mu za to.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Roky rokuce som sa chystal si to pozriet, konecne sa podarilo. :) Weirove filmy mam rad, Croweove detto. A veru, tito dvaja to potiahli. Priznam sa, nevyhladavam namoricke filmy nijako obvzlast, ale tu sa jedna o poctivu robotu. Rezijne to bolo zlvadnute majstrovsky a Russel Crowe uz standartne "zabil". Dobre mu pritom sekundoval Paul Bettany. Technicky parada rovnako, pri subojoch som mal pocit, ze som uprostred vojnovej vravy. Akurat mi trosku chybal nejaky silnejsi moment, alebo prepracovanejsi pribeh. Co vsak stoji za povsimnutie, ze v celom filme nehra ANI JEDNA zena (poznate nejaky taky?), ta sa v pocte jeden kus objavi asi na 10 sekund, ked namorcnici priplavu na ostrov a natrafia na domorodcov. Tomu sa vravi "chlapsky film". :)

Amazing Spider-Man (2012)

Jedno z najvacsich sklamani roka. Doteraz lutujem, ze som na to siel do kina (nastastie sam). Dufal som v novy zavan napadov pri tomto (nepotrebnom) restarte, ale tento 2 a 1/4 hodiny trvajuci flak neponukol jedinu scenu, ktora by mi utkvela v pamati. Este mozno zaber z prveho pohladu spideyho, ked lieta mestom by stal za to, keby netrval iba nejakych 5 sekund. Prazdno, plochost, zivacka. Toto si uz znova nepozriem. Niet dovod. Yo a este by ma zaujimalo, kde tvorcovia minuly 230 milionov dolarov!? :O Vidim to tak, ze na marketing. Bohuzial dvojky sa dockame uz v roku 2014, kedze zarobky boli masivne (752 mil. USD).

Spider-Man 3 (2007)

Nie, nie a este raz nie. Sam Raimi seriu nemilo dokafral. Preco sa nedrzal toho, co tak skvelo fungovalo v dvojke? Preplacany dej plny klise a hlavne nudy. 139 minut? Pytam sa naco? Keby to malo o polhodku menej, nic by sa nestalo, iba by to malo ovela vacsiu udernost. Na konci som sa uz pytal, ci dobre vidim. Velke filmove klise a som rad, ze 4. diel uz v povodnej zostave nevznikol.