• Krátkometrážní

Šílená elektřina (2008) (TV film)

Dobry dokument poodhalujuci zivot Nikolu Tesla. Mame sancu si pripomenut, akym geniom bol a o kolko predbehol svoju dobu. Vela veci, ktore vynasiel, alebo minimalne o nich uz pred vyse storocim rozmyslal, zaciname pouzivat az dnes. Skoda, ze mal aj neprajnikov a protivnikov, kto vie kde by sme dnes boli, keby mal lepsie podmienky a dokazal este viac svojich vynalezov pretavit do reality. No uz jeho revolucny striedavy prud predznamenal obrovske technologicke zmeny 20. storocia.

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Vpohode filmik, kde hviezdi Simon Pegg a v mensej roli Jeff Bridges. A este aj Kirsten Dunst. Problemom je, ze tvorcovia vsadili vsetko na jednu kartu a to totiz prave na Simona Pegga. Je miestami az odporne drzy a zly, aby prisla jeho "necakana" premena. Bolo by to fajn, keby sa podarilo natocit viac vtipnych scen. Takto ostava filmik niekde na pol ceste a v podstate po jednom pozreti uz nie je dovod si ho niekedy pozriet znova. Skoda. 6/10

Moje superbejvalka (2006)

Preco sa na toto dalo tolko znamych hercov, nepochopim. Hlavne Ume sa divim. Este zaciatok vyzeral nadejne a originalne. Ale o desat minut neskor bolo jasne, ze toto bude trapas. Nefungujuce vtipy, sialene sileny scenar, koniec uplne uleteny. Netreba to viac rozpitvavat, toto je nepodarok.

Hotel Transylvánie (2012)

Vpoho animak, ktoremu ale ku koncu dochadza dych. Kedze sme to videli v kine v 3D, boli sme ukrateni o originalny dabing. Mozno ten by to mohol este vylepsit, kedze zahrna stare zname mena. Treba vsak vyzdvihnut vela milych vtipov, dobru animaciu a aj originalny namet. Pobavili sme sa dobre, len koniec bol uz klasicky, tzn. zavanajuci klise. Ale ako jednohubka ok.

Tichý dům (2010)

Nakoniec to bola pekna blbost. :) Rozhodol som sa pozriet si tento uruguajsky original predtym, ako dam americky remake, ale uz teraz mi je jasne, aky ten remake bude. ;) Uz original stavia na jednej zapletke, ktore vysvitne az v uplnom zavere. Pointa navyse nedava zmysel z hladiska toho, co sme videli dovtedy. Inak zbytocne predlzovane napatie, ktore sice funguje, ale to len kvoli tomu, ze nevieme co cakat. Plusom filmu je urcite kamera, film je akokeby natoceny na jeden zatah. Nic to nemeni na tom, ze pointa je blba a nezmyselna. Takze ostalo pri pokuse. Horrorovy fanusikovia mozno viac ocenia atmosferu.

Sekretářka (2002)

Secretary si pamatam este z doby, kedy siel v kinach. Uz vtedy som mal chut si to pozriet. Nepodarilo sa. Roky plynuli, az zrazu prisiel za mnou brat s info, ze to videl. Okramzite som si to pozrel aj ja a bum! Takyto originalny klenot sa len tak nevidi! Divny, fascinujuci SM kusok, kde je radost pozerat na herecke vykony Jamesa Spadera a Maggie Gyllenhaal. Ta originalita, ta odvaha! Parada.

Do Říma s láskou (2012)

Ako pri kazdom Allenovom filme, casting prvotriedny. Tentokrat presunuty do Rima. Aj Europa Allenovi sadne, v Rime musel mat ozaj dobru naladu, lebo okrem klasickych allenovskych "vztahovych dialogov" sa tu najde nesmierne vela vtipnych situacii. U mna najviac bodoval Roberto Benigni a samotny Woody Allen. Len tak dalej.

Bourneův odkaz (2012)

U mňa ok. Bál som sa, že to bude blbosť a pračka na peniaze, ale Tony Gilroy na režisérskej a scenáristickej stoličke + tá herecká zostava dávali tušiť, že to odpad nebude. A veru nie je. Pre mňa dôstojný nástupca Damonovej éry a vskutku Bournov odkaz môže pokračovať. Napriek dlhšej stopáži som sa nudiť nestihol a niektoré scény boli šmakové (najviac asi tá v dome). Jeremy Renner presvedčivý, Edward Norton správne drsný a nekompromisný, Rachel Weisz ako vždy skvelá. Hej, Bourne neskončil, ide sa ďalej. :) UPDATE Október 2016: Aj na druhýkrát prudko pozerateľné, platí pôvodný komentár, iba dodám, že pri opätovnom pozretí predchádzajúcich dielov dotváraju príbeh štvorky malé narážky na ne. I preto film funguje aj bez Bourna.

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Tak toto bolo velke prekvapenie pre mna. Nechal som sa zlakat skvelymi odozvami ludi ako aj cenami z festivalov a dobre som spravil - navsteva kina mi bola odmenou (mimochodom Oscar 2012 za najlepsi cudzojazycny film + nominacia za scenar). Iransky film, ktory je moderny, rozumny, a napriek istym rozdielom, lahko pochopitelny aj pre ostatny svet. Skvela rodinna drama a i ked takyto popis znie paradoxne odpudivo (aspon pre mna :)), urcite odporucam pozriet. Film, ktory mi ostal v pameti dlho po pozreti.

Umberto D. (1952)

Nominacia na velku cenu v Cannes 1952 a nominacia na Oscar 1957 za scenar. Minimalisticka ciernobiela ukazka socialnych neistot. Film z povojnovych 50. rokov, ktory ma co povedat aj dnes a ktory mozno bude mat este viac co povedat o 20-30 rokov, kedy uz mozno nebude na dochodky. ;) Citlive vykreslenie starceka, ktoremu ostal iba pes a dochodok, z ktoreho nema ani na najom. Aka je cena ludskej dostojnosti...? Dobry zaver.