• Krátkometrážní

Pět lupičů a stará dáma (1955)

Sucha britska komedia, ktora pobavi vtipne vymyslenym scenarom (cena BAFTA a nominacia na Oscara) a vykonom Katie Johnson (ta dostala dva roky pred svojou smrtou cenu BAFTA ze tuto ulohu). Film sa na nic nehra, od isteho casu je jasne kam sa pribeh posunie, no dobre vymyslene scenky a neprestrelena stopaz robia film vtipnym aj dnes. The Ladykillers sa dockali americkeho remaku v roku 2004 (svoju verziu natocili bratia Coenovci).

Stellar (1993)

Druhy kratky film, ktory som od experimentatora Stana Brakhagea videl. Stellar je kratka farebna kolaz, ku ktorej by sa podla mna hodila dobra elektronicka hudba. Avsak mna Brakhage nezasahuje - neviem, ci este skusim nieco ine z jeho filmografie. Stellar moze byt zaujimavy pre filmovych nadsencov, ktori vsadzaju viac na formu, resp. na pocity. Len by ma zaujimalo, ci by niekto zvladol dopozerat do konca, ak by mal film takych 10 minut (alebo viac). Vlastne....na drogach by bolo asi tazke prestat pozerat. :) Vtedy by to bol naozaj "hviezdny" zazitok. ;)

Nespoutaný Django (2012)

Western a rap? Tarantino si to moze dovolit. :) A navyse to vie aj skombinovat. Jamie Foxx sa odviaze a ide z dola, aby dosiel az na vrchol. A k tomu mu (do)pomaha(j) - uz znova - genialny Christoph Waltz. Ale nemaju slabych superov. Zazltnute zuby Capria a staresina Samuel su nelahkym sustom. Taka banda "KKK" vidlakov, to je naopak malina. A velmi vtipna malina... Inu, Tarantino nesklamal. Len mohol prenho netypicky trosku viac strihat. Nebyt dlzky, bola by to dalsia klasika. I tak niektore sceny bezpochyby su "classic", kedze tarantinove dialogy ostali - a to je dolezite - stale stavnate a vtipne. Pre citlivejsich cernochov (napr. Spike Lee) bude Django "pochutka" - beloch im natocil film, kde je najcastejsim slovom "nigger". Auf wiedersehen.

Ochránce (1996)

Winona Ryder mlada, pekna, sexi. Takze 3 hviezdicky. :) Inak film, ktory ide po vychodenej cesticke a v momente, ked sa objavi naznak, ze z nej zide...z nej nezide.

Konečná (2013)

Velmi fajn filmik, ktory mal len malinky kusok k tomu, aby neostal iba fajn filmikom. A to myslim pozitivne. Urcite sa nejedna o sklamanie. Naopak, Arnie potesil a prekazil moje obavy, ze Posledna zastavka bude Arniho ozaj poslednou. Urcite nebude, last action hero si to aj po sestdesiatke razi dalej. Som tomu rad. Velmi milo ma prikvapil fakt, ze Schwarzik dokazal utiahnut film ako predstavitel hlavnej ulohy. Predsalen ubehlo presne 10 rokov, odkedy mal hlavnu ulohu (naposledy v Terminator 3 - steky v Expendables neratam). A svedci mu to. Skoda trosku nevyraznej prvej polky (s trapnym FBI teamom a prehravajucim Whitakerom) - keby obsahovala tolko akcie a vtipu ako posledna tretina, nevahal by som pridat stvrtu hviezdu. Takto je to solidnych 7/10 a velmi chutne predjedlo na dalsie Arniho kusky. He'll be back! :)

R´ha (2012) (amatérský film)

Na studenta animacie vobec nie zle. Najma pri rozpocte 5 tisic EUR. Animacia je podla mna skvela. Horsie je to s originalitou. Predsalen je to taky mix Matrixu, Terminatora, Starcraftu...ale rezia ok, nudit som sa nestihol, skor by pomohla dlhsia metraz a komplexnejsi pribeh. Takto ide o dobru reklamu pre 22-rocneho nemeckeho studenta, ktoreho 7 mesiacov prace posunulo v zivote o level vyssie - nepochybne sa teraz onho vsetci pobiju. ;)

Bídníci (2012)

Je rozdiel spievat a takto rozpraaaavaaaaat. Tvorcovia chceli spravit cistocisty muzikal, preto robili vsetko preto len abyyyy sa nebodaj nerozpraaavaaaalooooo. Tak radsej budeme hoc len slova natahovaaaat. A bohuzial nielen slova, ale aj cely film. Inu, je pravda, ze muzikaly moc nemusim. Na druhu stranu, ked obsahuju aspon nejaky pribeh a dobre pesnicky, nemam dovod byt kriticky. Prave kvoli dobrym melodiam a spevu si ma svojho casu podmanila Predvianocna nocna mora. Bedari nie su bohuzial tento pripad. Napriek tomu, ze herecke vykony su vynikajuce. Musim uznat, ze Anne Hathaway bola skutocne vynimocna - bez strihu zahrat a zaspievat scenu, ktora ma hadam 7 minut s takym nasadenim a presvedcivostou, no klobuk dole. Vlastne za tu kratku chvilu, ktoru na platne pobudla dokazala zaujat najviac. Aj Hugh Jackman hral vynikajuco, ale spievat chlapik proste nevie. Preto cely film viac-menej len natahoval slova. Je to o to zaujimavejsie, ze dostal hlavnu ulohu. :) A vobec, ovela lepsie to slo zenskym predstavitelkam (Samantha Barks!) a detom (Daniel Huttlestone a Isabelle Allen!). Celkovo vzato ma zaujali asi len styri sola a dva zborove spevy. Zvysok ma az tak nevzal - uvod fajn, posledna 3/4 hodina tiez ok, ale stred a uplny zaver zbytocne dlhy. Skoda, ze nemali tito Bedari o hodinu menej. Takto som pri niektorych scenach pokukoval po hodinkach.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Neskutocna herecka zostava v nedotiahnutej gangsterke. Je to take detske LA Confidential. Este do polovice ide o prijemny zazitok, kde pribuda jedna znama tvar za druhou a vizual hladi oci, radost pozerat. Dobovy filter, syte farby, akuratne CGI, spomalovacky a ine vychytavky vhodne ozvlastnuju pribeh. Ale v polovici sa ukaze pravda a odvtedy to ide dole z kopca. Tempo strati dych, postavy sa nerozvijaju a nasleduje uz len cakanie na neprekvapivy koniec. Bohuzial sa k tomu prida extremne klise a chybajuca logika. Nakoniec vychadza z toho vitazne iba Ryan "zastrelte chlapca a znova si ukradnem film pre seba" Gosling a Emma Stone (ocividne sa im "spolupraca" v Crazy Stupid Love pacila :)), a vcelku zaujimavy Sean Penn. Ten je sice chvilami az prilis "zly", na druhu stranu zo dve scenky stali aj kvoli tomu za to. Uplny zaver je uz bohuzial na smiech, tolko cukru by nezvladol ani Garfield. Gangster Squad pochoval scenar. Pri tej hereckej zostave to zamrzi dvakrat.

Terra Nova (2011) (seriál)

Obrovsky potencial absolutne nevyuzity. Steven Spielberg mal radsej ostat pri svojom Jurskom Parku a nemiesat ho so Stargate, LOST a Avatarom. Pozeratelne maximalne pre (americkeho) teenagera. Prve dva diely este usli, predstavili nam hlavne postavy a predlozili nam svet, v ktorom sa bude pribeh odohravat. Uz tam ale boli mierne naznaky neskutocnej detinskosti a scenaristickej bezduchosti. To co vsak prislo v dalsich dieloch bola cista katastrofa. Namiesto toho, aby sa pribeh drzal hlavneho sezonneho arcu, kazdy diel riesil nejaku uplnu hlupost. A to formou, kde aj hupaci konik by sa nudil (resp. divil, ze co to tam tie postavy stvaraju). Neskutocne americke rodinne klise sposobilo zaradenie zo skatulky "drama", do skatulky "komedia". Sam doteraz neviem, ako sa mi to podarilo, ale dokazal som pozriet celu (prvu a zaroven poslednu) seriu tzn. vsetky natocene casti. Ta posledna skoncila samozrejme s cliffhangerom, ale viac sa uz nedozvieme, pretoze studio kvoli nizkej sledovanosti Terra Novu nekompromisne zrusilo (ak by to takto malo pokracovat, tak chvalabohu!). Jedinou pozitivnou vecou bolo ucinkovanie Stephena Langa, ktory bol vo svojej roli perfektny od zaciatku po koniec. 4/10

Dům naruby (2003)

Na zaciatku som aj ja mal trosku problem s tym cernoskym a beloskym afektom, ktory Queen Latifah a Steve Martin predvadzali, ale jedna sa o komediu a vsetko to prehananie je naschval. Takze ak clovek pristupi na hru a nezoberie film vazne, dobre sa pocas pozerania zabavi. Treba povedat, ze obaja hlavni predstavitelia boli v niektorych scenach naozaj vtipni a co je fajn, k tej svojej scenaristickej sialenosti miestami pridali aj stipku normalnosti, co rozhodne len prospelo. Stevea Martina mam rad a aj tu bol schopny zahrat zopar scen, ktore mi ostanu na dlhu dobu v pamati (napr. vecera s prehanadlom, alebo rapersky dance, ci jeho snaha rozpravat "prasacky" :)). A zensky fight v strede filmu mal tiez nieco do seba. Takze ja vravim, ako vtipna oddychovka, preco nie? 7/10