Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Dávam 3* nie preto žeby to bolo zlé alebo priemerná zábavka, ale preto lebo už je to okukané. Na tento komentár som sa odhodlával dobré 2 mesiace pretože som nevedel nájsť správne slová na vystihnutie filmu. Nebolo to nič čo by urážalo pôvodné filmy, ale ani nič z čo by ma zdvihlo z kresla. Ale napriek tomu som nevedel čo na to povedať až keď to po takom dlhom čase prišlo. Star Wars sú už opotrebovaný a okukaný materiál. Ľudstvo sa ich nabažilo až až a tento ošiaľ bol už len taký umelo vytvorený marketingový ťah. 6 úspešných SW ktoré krásne do seba zapadli a mali perfektné zakončenie nepotrebujú ďalšie vynútené pokračovanie. Film som si užil bolo to pekné, ale tam to končí. Kylo Ren velice sklamal. V prvej polovici prezentovaný ako galaxiu terorizujúci Sith a ku koncu zistíme, že v boji so svetelným mečom sním dokáže držať krok aj jeden z klonov a aj mlade žieňa čo prvý krát držalo meč (bezo hladu na to, že ona má silu tiež alebo, že Kylo Ren bol zranený) nie je absolútne žiadny dôvod aby si ho títo dvaja takto podávali.

Osm hrozných (2015)

Tak pod Quentin toto hodnotenie bude drsné ako tvoj film. Naposledy si pre mňa zažialil ako samotná polárna hviezda na oblohe Django je pre mňa tvoj najlepší počin (fanúšikovia Pulp Fiction mi odpustia) no, ale The Hateful Eight prekročil hranicu ktorú jednoducho človek neprekročí aj keď je jeden z najlepších režisérov na svete. Toľko nezmyselného násilia a úbohého neľudského humoru až mi bolo špatne a to nie z tých scénok, ale z Tarantina. Áno, viem on je charakteristicky takýmito násilím, ale vždycky v tom bol nejaký impulz ktorý tomu dával zmysel Inglorious Basterds sú tak druhý najkrutejší film, ale stále to malo nejaký zmysel bolo to o útlaku Nemcov proti Židom a zase naopak ich odplata aj keď tiež krutá mala nejaké opodstatnenie. Ale The Hateful Eight je skôr niečo ako keby Tarantinov tajný sen. Vykašľal sa na všetko čo vo filme má byť a hodil na plátno svoje chaotické myšlienky, mám pocit, že keď si pozriete tento film tak môžete mať predstavu o tom ako to vyzerá v Tarantinovej hlave. Zrejme si myslel, že môže natočiť hocičo a bude z toho trhák, súdiac podľa hodnotenia jeho posledných filmov mi čosi naznačuje, že mám aspoň trosku pravdu.

Ant-Man (2015)

A budem sa opakovať už neviem po koľký krát, ale jak je možné, že tí diváci tým Marvelákom všetko žerú? Za to že je to smiešne a veľmi nadlahčené? Marvel majú iba peniaze a už sa vôbec nesnažia o čom hovorí aj to, že vyprodukujú ročne 2-3 filmy len tak. Jediné v čo dúfam je Infinity War všetko čo majú vytvoriť medzi tým je len paradoxne drahá zlátanina. Stále je to o tom istom.. POMO to vystihol, ale ja už taký zhovievavý so svojim hodnotením nebudem ako bol on. Buď Marvel prestanú kopírovať samých seba a začnú byť trošku kreatívnejší alebo budem ich priemerne filmy hodnotiť nie 3 ale 2*. Komiksové filmy mám rád, ale pre mňa tá monotématickosť už začína byť naozaj unavujúca.

One Punch Man (2015) (seriál)

Prvý kráť v živote som mal ťažké pokušenie dať animečku 5*. One Punch Man je niečo tak originálne a zároveň tak priamočiare až to bolí. Hovorím si čo môže byť tak zaujímavé na seriáli kde je hlavný hrdina stvorený k tomu aby bol neporaziteľný kde sa to napätie vezme? Ten faktor neistoty ktorý dodáva tú správnu dávku dramatickosti? Prvé 2-3 epizódy som to pozeral ako taký nevinný zvedavý divák, všetko sa to zlomilo v bodne kedy Sitama povedal odkiaľ vlastne má takú ohromnú silu.. pretože to bola vlastne jediná manipulačná moc nad divákom. Tá zvedavosť keď si pozriete prvú časť, odkiaľ je vlastne taký silný, prečo.. hľadáte v tom tak vysoký a vznešený význam. A v bode keď Saitama vyšiel s pravdou von som pochopil, že toto je vlastne paródia na všetky super-hrdninovské filmy. Jedným z hlavných ukazovateľov originality tohto seriálu je hneď hlavný hrdina na ktorého sa pozriete a poviete si, že tak to je tak trápne vyzerajúci týpek, že vás to až pohorší, každá iná postava v tom seriáli ma coolovejsí look (Genosom počínajúc). Ale tu jeho nevýhody ako čoby nezaujímavej postavy končia, Saitama je charakterovo niečo ako Forrest Gump s fyziológiou 100 násobku Supermana. Už to naberá na zaujímavosti čo? Neuveriteľné ako dokáže seriál s tak prostou tematikou upútať pozornosť. No a záverečná 12. časť bola ten faktor ktorý ma prinútil rozmýšľať o tých 5*. Perfektný, brilantný koniec najlepší anime ending ever. Ale ako celok to je predsa len príliš jednoduché na to aby som tomu dal plných 5* takže za mňa 4,5* super anime (doslova).

Terminator Genisys (2015)

Nemám slov.. a to myslím v dobrom. Terminátor sa stal obrovskou filmovou ikonou a tak akékoľvek pokračovanie či už zdarné alebo nie bude mať za následok väčšinou len ohlasy typu “K prvému Terminátorovi sa to ani nepribližuje.“. A ja hovorím “No a čo“. Jasne, že sa to nepribližuje, ale to neznamená, že to musí byť také hrozné. Pravda Salvation bol totálna brečka, ale Terminátor 5 stavil na niečo úplne iné ako štvorka. Vážnosť sa vytratila v momente keď Arnold ukázal zdvihnutý palec. Vtedy som pochopil, že sa film bude uberať trosku iným smerom ako ten predošlý, ale to ma práve potešilo. Vynikajúci letný akčnák ktorý nepotupuje prvé diely a zároveň sa elegantne vyhýba akýmkoľvek spojitostiam so štvorkou. Neviem ako viac okomentovať tento film cele to aj tak stoji na Arnoldovy ktorý svojim nehereckým výkonom robí s filmu Terminátor úplne čosi iné ako by bol bez neho. Trošku som ale cítil, že mu Guvernátorovanie poškodilo a už nezahral T-800 tak roboticky dobre ako pred tým, teraz mi prišiel oveľa taký ľudskejší. No napriek tomu je to super akčný film s veľkou nádielkou humoru.

Šingeki no kjodžin (2015)

Disponovalo to všetkým zlým čo film môže mať. Slabý herci, príbeh totálne odveci, postavy a ich charakter a ešte aj tie efekty dosť pokrivkávali. No nieslo to takú atmosféru, že mi až ostalo tažko.. a za to určite +1*.

Velká šestka (2014)

Po X rokoch prichádza na svet animák ktorý konečne upútava moju pozornosť. Ten robot je jednoducho úžasný, celá tá tematika a postavy sú síce trochu priamočiare, ale spôsob akým je nám to prezentované je perfektný. Veľmi dobre som sa pobavil, malo to aj emócie aj dobrú hudbu, jednoducho animák ktorý je naozaj vhodný pre deti a nielen taký pseudo kreslený film kde je veľa násilia no zároveň pobaví aj dospelejšie publikum. Som rád, že som konečne narazil na kreslený film ktorý ma skutočne zaujal.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Áno nabušená akcia sa filmu nedá uprieť, ale čo originalita? Zatiaľ čo Avengers 1 boli prvý svojho druhu (myslím tým takéto veľkolepé spojenie viacerých hrdinov dokopy) tak Avengers 2 už neboli ničím. Aspoň mne to tak pripadalo. Nechápte ma zle film bol dobrý, ale to je aj jeho problém, že bol len dobrý. Celkom som prekvapený, že sme sa v druhých Avengeroch nestretli s Marveláckym “died but not really“ (zomrel, ale nie naozaj). Ako ste si už mohli všimnúť Marvel veľmi rád necháva divákov myslieť si, že ich dobrosrdečný charakter zomrel a ku koncu tomu tak neni. Bolo to tak v Thorovi 1 aj 2 Capt. Amerika aj Avengers 1 a mnoho iných. Vyslovene to neznášam, ale tak už je to raz ich štýl. Ako celok Avengers 2 pôsobili zaujímavým dojmom boli vtipný a to teraz nemyslím ironicky. Páči sa mi ako Marvel vie niekedy zakomponovať do takýchto serióznych veci ten správny humor len ho treba používať s rozumom. Preto je môjmu srdcu bližší DC pretože vie takúto tematiku pojať viacej realistickejšie a vážnejšie. Čo sa tyká Ultrona na ktorého som sa veľmi tesil lebo je v komixovej predlohe opísaný ako skutočný super-villain bol som nemilo prekvapený jeho celkovým počínaním. 1. Niekedy sa choval až moc ako človek na to, že mal byt dokonalá umelá inteligencia sa nechal unášať až moc svojimi emóciami. 2. A čo horšie bol velice neškodný a slabučký keby naňho hocikedy vyletel Hulk tak by dopadol podobne ako Loki v prvom diely akurát teraz by Hulk zahlásil “puny terminator“. Síce nie som taký fanatik, že keď niečo neni vo filme tak ako býva v komiksoch tak sa pohoršujem to nie lebo sám nie som až taký veľký komixový znalec, ale podľa komixového popisu je Ultron vytvorený z Adamantia a to už by zmenilo veľa veci. Tu sa nám prezentuje vo forme nejakého kovu sem tam si vymení názor s kapitánom alebo iron-manom a ku koncu to dopadne tak ako som si myslel Hulk si poňho príde. Takže ten potenciál čo tam Marvel mal do toho Ultrona nejako nevložil a namiesto toho tam nahádzali ešte viacej podivných charakterov aby z toho bol ešte väčší guľáš. Jediná vec čo ma skutočne potešila bolo posledných pár sekúnd filmu. Ako som tak sedel v kine a už nám to skončilo tak som ostal sedieť lebo viem čo sa odohráva po záverečných titulkách a zrejme sa somnov v kine nachádzalo veľa ďalších znalcov lebo polka ľudí ešte ostala sedieť a dobre urobili. Bol nám poskytnutý zaujímavý záber na Thanosa ktorý by mal byť tá najväčšia hrozba pre Avengerov a dúfam, že keď dôjde ku stretu s Thanosom tak z toho bude taká lomenica, že polka Avengerov budú ľutovať, že sa narodili. Vôbec by ma neprekvapilo keby sa k ním ešte pridajú aj Guardians of the Galaxy nech má Thanos čo likvidovať. Napriek tomu, že sa mi Avengers 1 páčili viacej ako 2 tak sa veľmi teším na trojku.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

To ten Spiderman toľko zarába, že sa im oplatí produkovať jeden nezmyselný diel za druhým? Raimiho pavúčí muž je originalitka ktorá mala príbeh a hlavne nebola nudná. Amazing Spiderman 1 bol neoriginálny, ale zato táto dvojka tá už bola aj nudná. Napriek perfektným kamerovým záberom a dynamickej akcií si z filmu nepamätám jediný dobrý moment a absolútne ma nezaujímalo čo sa s postavami stane. Už som to spomínal viac krát, ale spomeniem to znova.. Man of Steel odštartoval novu éru komiksákov. Tie zábery a tá dynamická kamera to všetko sa začalo používať v komiksákoch od kedy vyšiel Man of Steel. Raz darmo na nového Supermana nemá zatiaľ nič. Na stručné zhrnutie nového Spidermana si dovolím použiť citát Samuel L. Jacksona z filmu Django, novy Spiderman mi chýbal ako mi chyba kameň v topánke.

Lásky čas (2013)

Tento film by sa dal opísať jednoducho v troch slovách „Jeden pekný film“. Každý kto si ho pozrie pochopí čo tým bolo myslené. Ale keďže nechcem tu dávať prikrátke komentáre ktoré nikoho neobohatia tak sa rozpíšem trošku viac. Vôbec nerozumiem ako sa tvorcom podarilo vniesť toľko zmysluplných a silných myšlienok do filmu s tak jednoduchým a úprimne povedané nie až tak originálnym nápadom. Filmov takéhoto žánru tu bolo už viacej no tomuto tu ani jeden z nich nesiaha ani po členky. Toľko dokonalosti v tak jednoduchých veciach som už dávno nevidel. Ako väčšina filmov dnes About Time prezentuje aké sú hodnoty človeka dôležité a čo si má naozaj vážiť avšak rozchod oproti iným filmom nastáva keď sa pozrieme na podanie akým je to prezentované. Bez akéhokoľvek násilia či agresie je nám prezentovaný neskutočne krásny príbeh v ktorom má každá postava vyvinutý svoj špecifický charakter. Hlavná postava čoby malý tragéd zisťuje, že má neobmedzené možnosti. Neskutočne charizmaticky otec zahraný Billom Nightym a všetci naokolo.. keby mám komentovať každého kto ma nejakým spôsobom zaujal tak by to tu bolo príliš dlhé. O sondtracku ani nehovorím to bolo jednoducho perfektné všetky tie songy jak sedeli a jak mali každý svoje miesto.. no páni z Hollywoodu čo natáčate také veľkofilmy máte sa od koho učiť. Film je presýtený emotívnymi scénkami a je jednoducho prekrásny a spolu s Flipped to zaradujem medzi najlepšie a najzmysluplnejšie romantické filmy aké som kedy videl. Fakt, že to tu má okolo 80% u mňa obnovuje vieru v dobrých ľudí.