Veterán (2012)

Hmm napriek tomu, že neviem od úžasu čo mám povedať tak si neodpustím zopár viet na tuto Zlú Riť. Film je naozaj zaujímavý a to preto lebo svojou jednoduchosťou a hlúposťou dokáže na nejaký čas popliesť divákovi hlavu takým spôsobom, že začnete uvažovať aj o troch hviezdičkách. Čím to je? Danny „Záhradník“ Trejo je sympaták to sa nedá poprieť.. a spôsob akým nakopáva zadky je určite oku lahodiaci nie jednému divákovi. Avšak celá sranda končí práve tu. Film je svojim spôsobom veľmi nezáživný a som si istý, že v momente keby predložili scenár producentom a nebolo by tam Dannyho meno tak by sa do toho nikto ani nepúšťal. Ak by sa niekto pokúšal toto tu nejakým spôsobom zrovnávať s Machete tak to by som už asi zašiel pod posteľ plakať. Preto, že Rodriguezové podanie takéhoto filmového žánru ma totižto úplné iné obrátky.

Rebelka (2012)

Áno, áno, áno. Disney začína chápať, že rozprávky z pred desiatich rokov mali čosi do seba. A určite boli lepšie ako tie do ktorých sa teraz silene pchá ten teenagerský humor. Síce sa Disney uberal dobrým smerom no ešte stále to nedosahuje tú naozajstnú úroveň ktorou disponovali rozprávky z tých starých dobrých časov. Podobnosť s Medvedími bratmi sa nedá uprieť no napriek tomu ma rozprávka neiritovala a ja som si ju s pokojom vychutnal. Ak to takto pôjde ďalej mame nádej, že jedného dňa uzrieme naozaj kvalitnú rozprávku.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Minimálne 2x lepšie ako jednotka! Ak sa na Expendables 2 povie, že to je akčný film tak to je slabé slovo. Film nenechá diváka dlho čakať a už je vnorený do akcie.. popravde film nenechá diváka čakať vôbec. Aj miesta bez strieľania nedajú divákovi kludne “odpočívať“. Počas “tichých“ chvíľ herci parodujú samých seba v tak neskutočnej podobe až mam chuť povedať, že film bol komédia. Arnoldové “ I'm back!“ ma instantne zložilo z kresla a ja som normálne plakal od smiechu z toho čo sa dialo. Čo sa žánru týka tak je film perfektný, ale pre diváka je dosť dôležité poznať pozadie hercov a ich postav z iných filmov inak človek prichádza o tú skutočnú srandu. Expendables 2 vyhráva nad jednotkou vo všetkých aspektoch a ja som naozaj milo prekvapený pretože to nie je tak bežná vec, že druhý diel nejakého filmu až tak prevalcuje svojho predchodcu. Práve naopak väčšinou sa stretávame s dielami ktoré svojimi pokračovaniami skôr prevalcujú samých seba (vid. Ghost Rider 2). A ja sa už len s úsmevom na tvári môžem tešiť na Expendables 3.

Ďábelský Santa (2005)

Je mi úplne jasné, že niekto si bez tohto nevie predstaviť Vianoce, tento badass Santa to vie naozaj roztočiť vo veľkom štýle. Začiatok bol dosť rozjazdový a film nadobudol nejaký ten potenciál no po 5-10 minútach sa Santa “terminátor“ ubral presne takým smerom akým sa uberajú filmy pod 50% a to som ešte prekvapený, že to tu ma nad 40%. Škoda no.. ale môžeme dúfať, že sa raz nejaká šikovná hlava rozhodne urobiť remake.. a to ešte len bude nárez.

Sněhurka a lovec (2012)

O kúštik lepšie ako Mirror Mirror, ale ani z polovice také dobré ako Stardust. Po vizuálnej stránke pekný film ktorý vytváral istú atmosféru, ale čo sa týka ostatného pôsobilo to veľmi skromne (žiaľ v tom negatívnom zmysle). Neviem kto písal scenár a všetky tie drobnosti okolo, ale keby niet efektov a hercov tak sa tento film na 100% nachádza v šedej zóne ČSFD. Snehulienka po rokoch izolácie nájde za mrežami zhrdzavený kolík ktorý môže hneď v tej situácii použiť proti zlosynovi ktorý čistou náhodou práve v ten moment ide po ňu s úmyslom predať ju svojej krvilačnej sestre. Ďalšia vec.. Snehulienke je mne neznámym dôvodom pridávaná veľmi veľká dôležitosť a keď zaútočili na hrad tak som si povedal “hmm Johanka z Arku“. Myslím, že tu už v komentároch bolo spomenuté, že vykrádačke z Nekonečného príbehu a Pána Prsteňov sa nedá vyhnúť. To je pravda, ale ja som si všimol ešte jeden moment a to konkrétne stretnutie s pekným bielym jeleňom. Ja by som ho skôr nazval Duchom lesa. Áno presne Americký scenáristi sa nechali inšpirovať Japonským anime Princezná Mononoke, ale musím uznať, že ten jeleň bol pekný. Avšak to je asi tak všetko na čo môžem v dobrom spomínať a tak dávam slabé 3*.

Černá hodina (2011)

Toto tu má pod 50 percent?!? Som naozaj prekvapený, že až takto prísne sa k tomuto filmu pristupuje. Jediný dôvod čo ma napáda prečo má tento film tak málo je, že v ňom boli neznámi herci. Tento fakt asi zrejme zapôsobil na diváka tak, že ak nevidí známe Hollywoodske tváričky, že je to automaticky nízkorozpočtová sprostosť(no jasne ľudia by si radšej priali aby tam pobehovala Kirsten Steward a za riťou jej bude cupkať poslušný mopslík Robko Patizón) . No div sa svete na úroveň tohto filmu to herci zvládli celkom uspokojivo veď vo filmoch takéhoto žánru sa predsa až tak neprihliada na herecké výkony ako skôr na akčné scénky a dejovú gradáciu. A tohto všetkého som si v tomto filme užil tak ako som očakával.. poprave som mal z hodnotenia trochu strach ale zase som sa presvedčil, že netreba byť zaujatý a netreba ku každému filmu pristupovať spôsobom “jemine to má 50% na to sa radšej ani nekuknem“. Je pravda, že nejakou filmárskou kvalitou to nedisponuje no predsa len hodnotenie pod 50% je dosť prísne.

Piraňa 3DD (2012)

Áno podarilo sa to! Ešte primitívnejšia, nevkusnejšia a hlavne o Davida Hasselhoffa bohatšia zlátanina zvaná Piranha 3DD. Po dlhom uvážení som zistil, že to D zrejme znamená na nešťastie diváka ten David. Tato hrubozrnná sprostosť nemá hádam ani vo filmovom priemysle obdobu. Ak je toto počiatok novej éry hororov tak potom Panenka Mária Guadalubská na nebeskej klenbe toto už len tak niekto neznesie. Jediná vec kedy som sa úprimne zľakol bola keď sa jemne naznačilo, že toto by nemusel byť posledný diel. (Spoiler) Nakoľko náš hrdina David nezomrel mam vážne obavy, že by sa nám mohol znova ukázať v tretom pokračovaní Piranha 3DDD ešte s nejakou ďalšou stroskotanou existenciou. Film mal síce rezký začiatok no to čo sa začalo odohrávať o pár minút neskôr by nezachránil ani Christopher Nolan.

Nedotknutelní (2011)

Tak Francúzi nám opäť ukázali, že dominujú komediálnemu žánru. Tam kde sa Američania pokúšajú o svetobornú zábavu tam nám Francúzi ukazujú, že je ešte z čoho vyťažiť. Je pravda, že som k filmu z počiatku nepristupoval ako ku komédii nakoľko to je o osude človeka paralyzovaného od krku dole. Skôr som mal tendenciu sa pohoršovať, že ako môžu z niečoho takéhoto spraviť komédiu. No dalo by sa povedať, že šikovný Francúzi to otočili vo svoj prospech a vo filme nič vulgárneho alebo pohoršujúceho nie je. Film sa skôr snaží ukázať ako si užiť života aj v tak ošemetnej situácii. Človek má pri pozeraní tohto diela tendenciu zabudnúť na všetky problémy ktoré ho obklopujú a proste chce diváka pobaviť. A to bolo kľúčom úspechu pretože väčšina filmov takéhoto žánru sa snaží poukazovať na biedu týchto ľudí a ma tendenciu ich ľutovať. Intouchables prinášajú malú filmovú revolúciu do komediálneho žánru. Veľmi pekné, zručné a samozrejme vtipné. Perfektný herecký výkon v podaní François Cluzet-a, príjemný atmosférický soundtrack a výborná scénka s obrazom ktorá presne vystihuje tých našich dnešných umelcov a cely ten ich imaginárny svet. Na 5* to pre mňa síce nie je, ale musím povedať, že ide naozaj o kvalitne dielo, Francúzi to s tými komédiami raz darmo vedia.

Ghost Rider 2 (2011)

Na hranici totálneho nevkusu a neúcty k prvému dielu balansuje toto praobyčajné NIČ. Asi takto by som charakterizoval toto veľmi voľne až priam nespútané pokračovanie Ghost Ridera. Najväčšia chyba tohto filmu je pravdepodobne, že sa volá Ghost Rider. Absolútne žiadna spojitosť s prvým dielom ani nejaké náznaky logiky proste nič. Nerozumiem Nicolasovi ako sa mohol na niečo takéto podujať... dej filmu bol taký bezduchý a hrozný, že som mal pocit, že pozerám film ktorého režisérom boli dve malé deti ktorým na zostavenie scenára stačil jeden deň. Odpad to síce nie je, ale môžem Vás uistiť, že ak ste videli Ghost Ridera 1 tak po vzhliadnutí tohto budete maximálne pohoršený.

Tři mušketýři (2011)

Ostal som naozaj milo prekvapený po tom čo som videl. Podľa traileru som totiž usudzoval, že to bude niečo tak moc Americké, že to zruinuje cely film a už to viac nebudú mušketieri ale turbo-ultra šermiari, našťastie sa moje obavy nenaplnili. Pravdou však ostáva, že atmosféra už bola nejakým spôsobom narušená, ale všetko to dobre na filme ma prinútilo sa na to tak prísne nepozerať. A teraz jednotlivo k hercom. Aj keď som od Christophra Waltza čakal trosku viac bolo to stále v rámci normy, mladý D ́Artagnan v podaní Lermana bol síce trosku nasladlý, ale nebol nijakým spôsobom rušivý. Orlando bol síce trochu smiešny, ale mam taký pocit, že to tak režisér chcel. Pochvalu dostáva Mads Mikkelsen, raz darmo keď ma niekto taký ksicht ako on ľahko sa mu hrajú taký drsnáci. Film bol vtipný, akčný miestami napínavý a vlastne ponúkol divákovi taký podarený mix ktorý do seba nejakým spôsobom zapadal. Cele toto bolo vsadené do perfektného prostredia neviem teda či to boli efekty alebo originál Versailles, ale tie interiéry boli jednoducho nádherné. Toto všetko dokopy vytvorí akýsi guľáš v ktorom si každý môže nájsť niečo čo mu “chuti“. Ako hovorí dedko môjho kamaráta “Keď zmiešaš niečo dobré s dobrým nemôže to byt zlé.