• Krátkometrážní

Můj miláček ráže 6,65 (2004)

Neotřelost tohoto snímku spočívá už v tom, že je vlastně celý vyprávěn zbrani. Lars von Trier, který napsal scénář, zakončil vcelku mírumilovný průběh plně westernovým závěrem, jenž byl ale asi neodvratný, protože jinak by se ve filmu de facto nic nestalo. Ale celé to působí tak nějak neslaně, nemastně...

Dotek Medúzy (1978)

Nemám co dodat. I kdybych si tu závěrečnou část pustil stokrát za sebou, stejně by na mě nepřestala působit.

Haroumeni Imera (1976)

... aka Šťastný den. Žánr thriller tedy k tomuhle filmu nesedí, tempo je naopak poměrně pozvolné, ale na druhou stranu chápu, že je těžké Šťastný den žánrově zařadit. Děj se odehrává na ostrově, kam jsou deportováni političtí vězni. A vládne zde samozřejmě tvrdý režim, jak to tak bývá. Důraz je kladen zejména na pochytání co nejvíc much. Zpočátku se film obchází téměř bez dialogů... ty se postupem času sice množí, ale nejvíc slov k divákovi nakonec stejně doputuje prostřednictvím hudby – na ostrově je totiž postaráno i o zábavní program (viz i sport propagující silák Τζιμι ο τίγρις). A když přijíždí i ženy, může se vše na první pohled jevit snad až idylicky, jenže... Nenechte se zmást názvem, film byl totiž natočen podle knihy "Mor" Andrease Franghiase (Ανδρέας Φραγκιάς), jejíž název je o něco výmluvnější. (A kdo by řekl, že se do takového scénáře vejde i sekvence s Laurelem a Hardym...)

Silverado (1985)

Za celou dobu jsem se bohužel nedokázal pořádně zabrat do děje... a některé scény mi připadaly dost nahodilé. Ale za vidění Silverado určitě stojí, jinak byste přišli o Costnerovy "dvě mouchy dvěma ranami" apod.

Hudba pro svatby a pohřby (2002)

Docela souhlasím s Onym... Mimochodem, po Tuvalu je to už podruhé, co k závěrečným titulkům slyším Bregovićovu "Mocking Song".

Kráska v nesnázích (2006)

Konečně nějaký únosný film české provenience. Hvězdička navíc za Hansardův pěkný doprovod.

Gertie the Dinosaur (1914)

Není divu, že se rozpustilá dinosauřice Gertie jako jediný zástupce němé éry dostala mezi animovaných top 10. "Never mind that sea serpent!" :))

Bratr z jiné planety (1984)

Neviděli-li jste ještě mimozemšťana s tříprstýma nohama, který maluje graffiti na zeď vlastní krví a vyndavá si pravé oko, a chcete to vidět, je tenhle film pro vás jako dělaný. Pokud vás ale láká spíš téma někoho, kdo až za dospěla vůbec poprvé přichází do styku s lidskou společností, doporučuju třeba nesrovnatelně lepší Bad Boy Bubby. A pak samozřejmě Blast from the Past, ale to už je zas trochu něco jiného...

Hodina pravdy - Černobyl - nultá hodina (2004) (epizoda)

Ne vždycky platí, že risk je zisk. To 26. 4. 1986 před půl druhou v noci poznal i Anatolij Ďatlov, zodpovědný za průběh testu. Nebyla to však náhoda, že se čtvrtý reaktor zachoval, jak nikdo nečekal... Tenhle napůl rekonstruující dokument mě překvapil mj. informací, že poslední černobylský reaktor byl odstaven až v roce 2000.

Discopříběh (1987)

Aspoň Potměšil tady něco zahrál... ta hvězdička budiž reservou, ať mám ještě kam snižovat u pokračování.