Sin City - město hříchu (2005)

Vizuální zpracování příkladně stylový a casting hodně našlapanej. Dramaturgicky mě ale Sin City uplně minulo. Způsob vyprávění příběhu pomocí vyprávěče nebo pomocí různejch povídek mě vůbec nenadchnul a těch pár dialogů s fajn hláškama už situaci moc zachránit nedokázalo. Měl jsem silnej pocit, že příběh nefunguje jako celek, ale jen občas v rámci jednotlivejch povídek. Ale hlavně jsem se za ty dvě hodiny víc nudil než bavil, ačkoliv těch potenciálně zajímavejch věcí nebylo zase tak málo (filmařina, gore nebo casting). Fakt bych rád dal aspoň za stylovej vizuál třetí hvězdu, ale nudy bylo vážně hodně, takže s čistym svědomim můžu dát maximálně dvě hodně silný hvězdy.

Ježek Sonic (2020)

Průšvih jsem rozhodně nečekal, ale nakonec jsem nečekaně nad míru spokojenej. Snad až na Jima Carreyho, kterej ztvárnil solidního záporáka, ale bez těch pár zbytečně pitvořících se výstupů moh být mnohem lepší. Jinak bych vůbec nic neměnil. Zábavy je dost, potěší množství popkulturních odkazů, vtípků nebo dvojsmyslnejch dialogů, který si může každá věková skupina diváků vyložit po svym. Akce nebo vizuál vzhledem k poměrně skromnýmu rozpočtu neurazej. Musim taky ocenit scénáristy za postavu ježka Sonica, kterej zvládá být zároveň roztomilej hrdina pro děti a cool Tomův parťák pro odrostlejší publikum. Pěkně vyváženej mix zábavy, akce a humoru pro celou rodinu, přičemž tenhle výsledek potěší o to víc, že se ho podařilo dosáhnout v prokletym žánru filmovejch adaptací video her.

Díra (2019)

Ach jo, velká škoda, že nadšení ze skvělýho námětu a úvodu brzo vyprchalo. Jakoby první polovinu psal někdo plnej sil a nápadů v prvních patrech a druhou polovinu někdo vyčerpanej bez energie ve spodních patrech. Ze slibně rozjetý, napínavý a drsný podivaný se totiž po smrti prvního spoluvězně postupem času stala vcelku nudná podivaná s nezajímavym motivem "poselství" a zbytečnejma scénama (halucinace s mrtvýma lidma). Biják mi přišel poměrně nedotaženej. Ještě bych se smířil se stopovym množstvim informací o tom, kdo a proč "díru" postavil a jak se do ní lidi dostávaj, ale s tim odfláknutym závěrem se fakt smířit nehodlám. Na konci jsem se těšil aspoň na nějakou interkaci "těch dole s těma nahoře", resp. nějakej výsledek snahy hlavního hrdiny (ať už úspěšnej nebo neúspěšnej), jenže tohle naprosto chybělo. Za pár fakt dobrejch myšlenek, gore a první polovinu by byla třetí hodně slabá hvězda asi objektivně na místě. Ale já mám fakt velkou chuť za to zklamání, co mi tvůrci oproti počátečnim očekávánim připravili, dát jenom dvě hvězdy. A víte co, oni mě tvůrci jenom nezklamali, ale svym způsobem i naštvali tim trapnym koncem, takže já zase trochu naštvu je, dvě hvězdy a hotovo.

Temný anděl (1990)

Co se budeme povidat, zápletka s dealerem z vesmíru, kterýho honí detektiv z vesmíru je samozřejmě nebetyčná blbina, ale u třicet let starýho akčního scifi béčka nad ní fakt neni potřeba kroutit hlavou. Společně s hudbou, mladym Dolphem Lundgrenem a pár hláškama je oldschoolová žánrová atmoška zaručená. Akce v rámci možností fajn a ani se s ní moc nešetří, takže při střídmý stopáže nuda určitě nehrozí. Se zajímavějc podanou zápletkou bych si doved představit možnej vznik kultovní žánrovky. Za těhlech okolností se však zustalo jen u solidního žánrový jednohubky, tři silnější hvězdy.

Divoké historky (2014)

Takový drsně pojatý a sympaticky přehnaný Bakaláři. Hodně se mi líbil nápad, jak udělat z běžnejch životních situací neobvyklou a originální podivanou. Minimálně v jedný povídce (ale spíš ve více) se najde každej z diváků. Za mě jednoznačně vede konflikt na silnici, ale ani inženýr s bombou nebo svatba nezustaly moc pozadu. Zbytek mě buď tolik nezaujal (letadlo), nepřišel mi zajímavě vypointovanej (restaurace) nebo neměl zápletku, která by se týkala běžnýho života lidí (syn zbohatlíka). Docela mě zaujala i filmařina a herecký výkony. Škoda, že nebyly povídky víc vyrovnanější a nepodařilo se všechny nasměřovat do situací z života "obyčejnejch" lidí. Za super nápad a tři výše vychválený povídky ale prostě musim přihodit aspoň čtvrtou slabou hvězdu.

Bitva u Midway (2019)

Je zajímavý, že ačkoliv mám rád akci, válečný filmy mě nikdy moc nebraly. Ani Midway neni výjimka, ačkoliv akce a výbuchů nabízí dost, jak je u Emmericha zvykem. Občas mi trochu vadily předigitalizovaný efekty, kdy nějaký letecký přelety působily jak z počítačový hry. Mile mě překvapilo, kolik známejch ksichtů se v Midway objevilo. Radost mi naopak neudělala poměrně dlouhá stopáž, která se projevila zejména mimo akční scény. Rozhodně jsem se nebavil tak, jak bych v případě Emmericha čekal, ale možná, že za to vedle přebujelý digitalizace a delší stopáže moh i zvolenej námět. Těžko říct, další projekce rozhodně nebude. V nejlepšim případě pouze povedenej žánrovej průměr, tři jistý hvězdy.

Doktor Hollywood (1991)

Pobaví hlavně pár vtípků ze strany a na účet místních vidláků. S blížícim se závěrem začíná hrát prim romantika a zábavy už neni tolik. Samotnej příběh pak vůbec ničim nepřekvapí, protože se jede na jistotu. Prostě průměrná a klasická romantická komedie přelomu 80./90. let s fajnovym Michael J. Foxem. Nic víc než sympatickou žánrovou jednohubku na volnej večer čekat nelze.

Spravedlnost podle Spensera (2020)

Peter Berg je hodně slušnej rutinér, ale tentokrát se mu nepovedlo nakroutit ani zajímavej průměr. Po technický stránce slušná práce, ale dramaturgicky velice nesourodá podivaná. Měl jsem pocit, že byli tvůrci hodně nerozhodný, co chtěj ve výsledku natočit - kriminálku, buddy komedii nebo thriller? Ale možná že to celý vzniklo tak, že se nejdřív napsal příběh a pak dostali scénáristi nějakej nápad, kterej prostě někam vložili a už se nezamysleli nad tim, jak bude výsledek působit. Nakonec se nedaří pořádně bodovat ani v jednom žánru. Akce nebo napětí moc neni, případ k vyšetření neni příliš zajímavej a hlášek je jen pár. Nesedla mi ani hlavní dvojka, která se dle mýho názoru k sobě vůbec nehodila a celkově bylo dost divný, jak si k sobě našli cestu a stali se z nich nerozlučný parťáci. Fak mi přišlo, že v tomhle bijáku nefunguje pořádně vůbec nic.

25. hodina (2002)

Tohle šlo fakt mimo mě. Nějak jsem nedokázal najít žádnou myšlenku, scénu nebo aspoň moment, kdy bych si řek "to je fakt dobrý". A ani jsem neviděl důvod, proč s hlavnim "hrdinou" nějak soucítit kvůli tomu, jakej žil život. Vzhledem ke jménu režiséra jsem trochu tušil, že asi nepůjde o biják pro mě a holt jsem se zase jednou nechal zlákat zajímavym hereckym obsazenim. Tak aspoň že v tomhle ohledu jsem byl nakonec spokojenej. Jinak jsem se hlavně nudil (dlouhej úvod byl docela utrpení), sem tam jsem se "nenudil", ale že bych se někdy vyloženě bavil, fakt říct nemůžu. Z mýho pohledu se toho za dvě hodiny celkově moc nestalo, dvě silnější hvězdy.

Zabiják proti své vůli (2019)

Na Guns Akimbo jsem se docela těšil a očekával jsem něco stylově šílenýho ve stylu Hardcore Henry. Nakonec jsem dostal solidní akční béčko, který se od konkurence liší jenom zajímavym námětem nikoliv svym pojetim. Uvítal jsem dobrý hlášky nebo různý popkulturní odkazy, ale jednotlivý postavy mi občas přišly až moc šílený a většinou i nesympatický (objevila se vůbec nějaká normální postava?). Smysluplnost příběhu resp. vývoje postav asi nemá v tomhle případě moc smysl hodnotit. Ale fakt jsem jen těžko přijímal zázračnou proměnu Milese z totální losera, co nikdy nedržel bouchačku v ruce, kterej po pár výstřelech začne řádit jak bývalej top mariňák. Přitom by bohatě stačilo, aby většinu tupejch záporáku jakožto chytrej nerd nějakym způsobem přechytračil (byť by v jeho plánu hrál roli nějakej ten výstřel). Takže zapracovat na postavě Milese, ubrat na teatrální šílenosti protivníků a přidat aspoň jednu sympatickou postavu, mohla by klidně vzniknout pořádná stylovka. Za humor, sympatickou akci, soundtrack a dobrýho Radcliffa třetí silnější hvězda.