Veterán (2012)

Nebýt v hlavní roli Danny Trejo, nejspíš bych se na tohle těžký béčko vůbec nekoukal. Režie a herci jsou tak na jednu hvězdu, druhá ale letí za Dannyho Treja. Ten je totiž neskutečně cool, když za rytmu amatérskýho gangsta rapu kráčí s nasranym výrazem v xichtě špinavejma ulicema a každý svý putování zakončí tim, že dá někomu přes držku. Bitky byly docela slušný, naopak závěrečná honička s autobusama patřila mezi nejdementnější scény, jaký jsem kdy viděl:D Ale na jedno zkouknutí stravitelný, dvě silnější hvězdy.

La cara oculta (2011)

Příběh je pěkně vypointovanej a první polovinu stopáže se daří budovat slušnou mysteriozní atmosféru. V druhý polovině se zase rozjíždí solidní thriller na plný obrátky. Kromě toho se mi taky líbilo, jak netradičně se podařilo do scénáře zakomponovat prvky romantiky, resp. jak je pro účely příběhu efektivně využít. Velkej palec nahoru putuje za závěr a schopný herce (jen ty ženský mohly být víc vnadnější, když už se tak rádi ukazovaly polonahý). Hodně nečekaný, ale o to víc příjemný překvapení. A navíc po delší době snímek s originálnim námětem.

Modrý blesk (1999)

Jedna z posledních vtipnejch komedií, ve který má Martin Lawrence hlavní roli. Nemyslim si, že by celej film stál jenom na jeho výkonu, velkou porci práce odved i slušňák Luke Wilson. Příběh je jednoduchej, ale z přestrojení Logana za detektiva scénáristi vytřískali snad veškerej potenciál, takže o vtipný momenty skutečně neni nouze. Obstojně funguje i akční složka (přestřelky se povedly). Za mě určitě spokojenost v podobě lehce nadprůměrný akční komedie, slabší čtyři hvězdy.

Ranař (2011)

Neřek bych, že jde jenom o sportovní komedii. Je tu i zajímavá dramatičtější dějová linka, kde Doug přemejšlí, kam vlastně vůbec patří a jak by měl naplnit svuj prázdnej život. Zdá se, že Seann William Scott zvládá vážnější role s možná ještě většim přehledem, než když hraje přisprostlý blbečky (Stiffler). Scénář obsahuje pár slušnejch hlášek a kromě hlavní postavy jsou pěkně napsaný i ty vedlejší (spoluhráči a trenér). Myslim, že si tu každej najde něco. Pro chlapy jsou tu bitky na ledě (a že jich neni málo), pro ženský zase trochu romantiky. Nečekaný příjemný překvapení, kéž by jich bylo víc.

Hlas moře (2004)

Je zajímavý slyšet názory zastánců a odporců eutanázie. Já se řadim do první skupiny s přesvědčenim, jako měl Ramon aneb "život je právo a ne povinnost". Zvlášť v případech, kdy musí být život pro člověka s takhle těžkym onemocněnim hodně náročnej, nebo spíš nezvladatelnej. Příběh byl teda zajímavej a ani ne moc patetickej, jenom bych ve scénáři pár dialogů a scén vynechal, nějaký mi přišly vážně zbytečný. Dál mně ještě moc nesed výběr hudby, která dokreslovala jednotlivý scény. Jinak jsem vcelku spokojenej, protože jsem z velký části dostal to, co jsem očekával a jako bonus navíc se ještě objevil výbornej Javier Bardem v hlavní roli. Znovu ale vidět nemusim, čtyři slabší hvězdy.

Muž na hraně (2012)

Podle traileru a hereckýho obsazení se zdál být Muž na hraně lepší film, než ve skutečnosti je. Pořád to ale neni taková hrůza, jak pár lidí v komentářech píše. Od prkennýho Worthingtona by nečekal hereckej koncert ani ten největší optimista, ale od Eda Harrise jsem teda čekal mnohem víc, potěšil aspoň Jamie Bell a Elizabeth Banks. Příběh taky nijak neoslní, objeví se i pár logickejch nesrovnalostí, pro mě však bylo nejdůležitější, že jsem se skoro vůbec nenudil. Děj má slušný tempo a v závěru i solidně natočenou akci. Jsem sice trochu zklamanej, ale na jedno zkouknutí to bylo fajn, sympatickej žánrovej průměr.

Slon (2003)

Vzhedem ke zvolenýmu tématu překvapivě slabej snímek. Nechápu, proč bylo nutný ukazovat, co dělali různý studenti ve škole před tragickou smrtí. Zvlášť, když neměli s psychopatama vůbec nic společnýho. Zvolenej, ártově laděnej, způsob vyprávění a režie mě moc nenadchnul. Při tom stačilo Slona pojmout třeba víc polodokoumentaristicky. A co se dělo v mysli těch dvou magorů, co přišli vystřílet půlku školy, se vážně nedovíte. Závěrečnýmu masakru zase schází víc emocí k tomu, aby moh nějak diváka nepříjemně překvapit. Uplně jiná liga s podobnym námětem je Klass, kde jsou naopak pohnutky hlavních aktérů vylíčený do posledního puntíku.

Narozen 4. července (1989)

Oliver Stone má téma války ve Vietnamu evidentně v oblibě. Na druhej pokus se mu ho podle mě povedlo zfilmovat jinym způsobem o něco líp. Co mě fakt zaujalo, byl výkon Toma Cruise, kterej zahrál proměnu z nadšenýho idealistickýho klučiny v prozřelýho válečnýho veterána bojujícího proti válce fakt uvěřitelně. A bylo vidět, že se na tvorbě scénáře podílel skutečnej Ron Kovic. Moje pochvala taky patří hudbě od Johna Williamse. Uplně pochválit ale nemůžu stopáž, která mi přišla místama zbytečně dlouhá (natahovaná). I když měl film slušnej námět a určitou vypovídací hodnotu (protiválečná myšlenka), nemůžu říct, že v budoucnu budu mít někdy nutkání si ho pustit znova, tři silnější hvězdy.

Sexbomba od vedle (2004)

Komedie (nejenom) pro teenagery o pornu, jejiž příběh je i přes hlavní námět prokládanej překvapivě jemnějšim a inteligentnějšim humorem namísto humoru vulgárního a fekálního. I těch klišé je tu míň, než bývá u romantickejch komedií zvykem, samozřejmě však nemůže nikoho překvapit, že partička třech looserů nakonec přece jenom ke štěstí přijde. Závěrečná pointa a schopný mladý herci potěšej, ale nejvíc mě samozřejmě zaujala luxusní buchta Elisha Cuthbert. Menší mínus jí dávám jenom za to, že se neukázala polonahá (při tom k tomu měla takovou pěknou příležitost), zklamání aspoň částečně vynahradilo pár anonymních roštěnek, co se objevily polonahý ve scéně v night-clubu :) Tak trochu mi Sexbomba od vedle připomněla produkci z dílny Judda Apatowa, kterou mám dost rád, čtyři silnější hvězdy.

Lid versus Larry Flynt (1996)

Neřadim se do klubu příznivců Miloše Formana, ale autobiografie Larryho Flinta se mu fakt povedla. Na úspěchu se však kromě Formanový režie výrazně podíleli i výborný herci. Woody Harrelson a Edward Norton odvledli pořádnej kus poctivý práce, ale největší překvapení pro mě byl nečekaně dobrej výkon Courtne Love. Škoda, že všechny tyhle výborný vstupy trochu kazil příběh, kterej byl sice jako celek dobrej, jenom mu občas trochu docházel dech (předevšim po Flyntově ochrnutí). Ale skutečnej Larry Flynt je borec, hlavně díky jeho neunavnýmu boji proti amercikýmu puritánství, pocházejícího převážně z řad církve. A taky bylo zajímavý mít díky němu možnost vidět, jak si "nejvyspělejší demokracie světa" vykládala (možná stále vykládá) pojem "svoboda slova".