Umění lhát (2009)

Na začátku byl super napád, kterej se však daří prodávat pouze do chvíle, než se rozjede standardní romantická komedie. Prvních třicet minut by po menších úpravách bylo jako epizoda nějakýho (britskýho) sitcomu téměř geniální záležitost. Zbylý dvě třetiny bohužel zamířily do toho nejnudnějšího žánrovýho průměru a snaha o originalitu (náboženství) se naprosto minula účinkem, naopak bylo tohle téma spíš otravný. Zrovna od Ricky Gervaise bych fakt čekal víc kreativity a míň mainstreamovou podivanou. Prostě mnohem větší odvaz a nekorektnost, jak bývá pro britskou komediální produkci zvykem. Třetí hvězda za skvělej úvod, nápad a herecký obsazení, kde hodně potěšilo obsazení vedlejších rolí známýma obličejema (Jonah Hill, Jason Bateman nebo Philip Seymour Hoffman).

Dokonalý únik (2009)

Moje dojmy téměř do puntíku vystih J*A*S*M, takže to vemu stručně. Úvod byl docela dlouhej a uvítal bych v něm větší porci akce nebo napětí, ale díky dialogům nebo výpravě nuda nehrozí. Finále má správný grády, jen pochopitelná ale delší vysvětlovačka ho trochu naruší. Hlavní twist se fakt poved a byl dostatečně překvapivej i originální, jen tak někdo ho podle mě neprokoukne. Hlavně se do tý doby dobře pracuje se střihem, postavama a dialogama, takže zpětně minimálně po dramaturgický stránce nelze najít žádný zásadní logický nesrovnalosti. Za fajn nápad, jeho funkční převedení na plátno, hlášky a finále čtvrtá slabá hvězda.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Hodně se mi líbila nápaditá akce na policejní stanici (barevný patrony), jenže kromě těhlech pár minut mě biják vlastně vůbec nezajímal, takže mi bylo uplně jedno, jak to celý skončí. Akce celkově příliš nebylo (finále mi přišlo v tomhle směru hodně odfláknutý), McGregorův teplej záporák zustal bez jakýhokoliv charismatu (ono je to taky těžký, když neni co hrát) a z hlavních hrdinek občas jakž tak zafungovala hláškující Harley Quinn. Občas se teda dostavil lehkej úsměv, ale do dobrý zábavy bylo stále hodně daleko. Vyprávění příběhu za pomocí flashbacků, voice-overů nebo vracení v čase bylo hodně otravný. Vizuálně fajn záležitost, ale to kýčovitě přebarvičkovaný prostředí interiérů i exteriérů mi nesedělo. Stylovější akce, pořádně vytěženej Rkovej rating, ženská týmovka s propacovanějšíma postavama nebo přímočařejší způsob vyprávění. Jen pár námětů, jak by se dal tenhle biják udělat atraktivnější. Možná by ale nakonec bohatě stačilo, kdyby se film nesnažil být za každou cenu cool a ženskou variací nedostižnýho Deadpoola, dvě silnější hvězdy.

Kde jsem doma (2020)

Zajímavej počin k zamyšlení, že člověk nemá nikdy dost, na "lepší" se zvyká hodně rychle, ale za to na "horší" se zvyká dost špatně a člověk si taky nemusí zvyknout vůbec. Co jinýmu bohatě stačí nebo je dokonce životnim snem - bydlení v průměrnym bytě se staršim ojetym autem a dítětem ve státní (nikoliv elitní soukormý) škole, může být pro druhýho noční můrou. Někdo tuhle cestu dolu může vyřešit sebevraždou, někdo dlouhodobym intenzivnim vnitřnim bojem, ale hlavní "hrdina" v sobě objeví nebezpečnýho psychopata, kterej se svý dosavadní životní úrovně nehodlá za žádnou cenu vzdát. Jako všechny ostatní bijáky, ve kterejch hlavní hrdina dokáže myslet o několik tahů napřed, se i v tomhle případě přece jenom objevujou momenty, kdy si člověk řiká, že má z prdele kliku a zásadní věci mu vycházej přesně tak, jak si naplánoval. Občas se nějakej zádrhel "na oko" objeví, aby nebyl celej plán dokonalej, ale těch zádrhelů je málo a všechny jsou s grácií vyřešený. Ale na druhou stranu jsem se docela slušně pobavil a kladu si otázku čim to je, že španělé zejména thrillery všeho druhu takhle s přehledem zvládaj? Herecky fajn, atmosféra solidní, námět skvělej, jen bych za sebe rád viděl o trochu reálnější příběh. Na druhou stranu je to film a ten má hlavně bavit, což se tentokrát povedlo. Čtvrtá hodně slabá hvězda za super námět.

VFW (2019)

Líbila se mi braková stylizace po vizuální nebo hudební stránce (úvodní titulky a závěrečný titulky s přehledem jednolivejch herců super) a ani jednoduchej scénář mi nijak zvlášť nevadil. Ale ty patetický veteránský kecy o válce, dobrejch vojácích a vzpomínky na mládí byly hodně otravný ať už byly myšlený vážně nebo měly jakoby dotvářet brakovost celýho bijáku. Problém je o to větší, že se jednalo o většinu dialogů mezi hlavníma postavama. Škoda, herecká sestava nebyla marná a mola se postarat o zábavnější podivanou ve stylu "důchodci v akci". VFW je ale taky hodně slušnej gorefest, kde lítaj lidský končetiny a krev teče proudem. Za oldschoolovej žánrovej feeling a krvavou akci třetí silnější hvězda.

Lov (2020)

POZOR SPOILERY Úvod v lesích super, prostřední část z uprchlickýho tábora až po návštěvu hromadnýho úkrytu vcelku fajn. Na finále byl nejlepší catfight společně se zjištěnim, že lovený jedinci tak dlouho nesmyslně konspirovali až svoje konspirace uvedli v realitu. Na americký poměry docela nekorektní záležitost, kdy se určitý témata řešej s velkou mírou ironie a nekorektnosti (právo vlastnit zbraň, uprchlíci nebo právě konspirační teorie). Herecky i přes nepříliš známej casting solidní a Betty Gilpin hodně dobrá. Kvůli nepříliš vyrovnanýmu tempu vyprávění a míň napínavý atmosféře než bych od takovýho bijáku čekal jsem na vážkách, ale za dobrý hlášky, gore, nekompromisní úmrtnost postav a námět s nadhledem čtvrtá hodně slabá hvězda.

Bloodshot (2020)

Akční sci-fi béčkárna, která má vcelku fajn vizuál, akci nebo výpravu, minimálně vzhledem k poměrně skromnýmu rozpočtu (45 mega). Příběh svojí jednoduchostí i zápletkou zustal někde v devadesátejch letech, což by nebylo nutně špatně, kdyby aspoň patřil do záživnější skupiny příběhů z tehdejší doby. Postrádal jsem nějaký pořádný hlášky nebo zajímavý postavy. Jediná fakt dobrá a sympatická postava byl ajťák Wigans. Ani záporák Guy Pearce toho nakonec moc nepředved, což bych ale připisoval spíš na vrub scénáristům než jemu. Žádnej zázrak jsem nečekal, takže nijak zklamanej nejsem, ale vlastně tu neni vůbec nic, kvůli čemu bych si za pár týdnů na Bloodshot vzpomněl, dvě silný hvězdy.

Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu (1989)

Já už v podstatě kvalitu jednotlivejch dílů začínám měřit podle velikosti prostoru pro Freddyho Krugera a originality jeho výstupů. Tentokrát se v tomhle ohledu dostanu někam do průměru série a celkově do slabšího žánrovýho průměru. Zápletka s dítětem mě moc nenadchla a vizuální efekty občas byly podprůměrnýho rázu. Nicméně je třeba ocenit, že i na pátej díl se dá bez zásadních obtíží koukat, tři slabší hvězdy.

Neviditelný (2020)

No, čekal jsem upřímně víc zapamatování hodnou podivanou. Invisible Man je mnohem víc psychologicky-mysteriózní thriller než horor. Atmosféra se mi vcelku líbila, ale na muj vkus bylo tempo vyprávění hodně pomalý a stopáž přetažená. Zejména úvod se hodně vlek, akce celkově moc neni a nějaká pořádná se objeví až v závěru. Možná by bylo uplně nejlepší, kdyby se šlo jednoznačnějc jednim žánrovym směrem. Ať už hororovym nebo psychologickym (těch námětů, jak moh pan neviditelnej Cecilii postupně ničit život a dělat z něho v očích ostatních stále většího blázna, se dalo vymyslet spoustu). Kdybych nečet pochvalný recenze, nejspíš bych dal aspoň malej palec nahoru. Bohužel se ve většině případů, kdy mám větší očekávání, spokojenost nakonec nedostaví, což se stalo i v tomhle případě. Třetí hvězda za atmosféru a akční i zajímavý finále.

Sin City - město hříchu (2005)

Vizuální zpracování příkladně stylový a casting hodně našlapanej. Dramaturgicky mě ale Sin City uplně minulo. Způsob vyprávění příběhu pomocí vyprávěče nebo pomocí různejch povídek mě vůbec nenadchnul a těch pár dialogů s fajn hláškama už situaci moc zachránit nedokázalo. Měl jsem silnej pocit, že příběh nefunguje jako celek, ale jen občas v rámci jednotlivejch povídek. Ale hlavně jsem se za ty dvě hodiny víc nudil než bavil, ačkoliv těch potenciálně zajímavejch věcí nebylo zase tak málo (filmařina, gore nebo casting). Fakt bych rád dal aspoň za stylovej vizuál třetí hvězdu, ale nudy bylo vážně hodně, takže s čistym svědomim můžu dát maximálně dvě hodně silný hvězdy.