1917 (2019)

Ukázkový vítězství formy nad obsahem, který rozhodně neni čas od času na škodu. Kamera je famózní, takže Oscar v týhle kategorii putoval do správnejch rukou. Ze začátku jsem měl kvůli kameře menší obavy, jak budou fungovat dialogy nebo akční scény, ale rád jsem nakonec zjistil, že byly moje obavy zbytečný. Příběh je dost jednoduchej, ale slušně funguje i po emoční stránce. Jen si nemůžu odpustit poznámku, že měli hlavní hrdinové zdolat tušim 14 km cestu a zvládli jí pěšky (s pár minutovym pojezdem náklaďákem) asi za hoďku a půl. Trochu jsem se taky podivil nad bezchynou orientací bez kompasu a mapy až se občas zdálo, že ať se děje cokoliv, hlavní hrdina se dostane, kam potřebuje. Při pohledu na herecký obsazení pak může leckoho zarazit, že se nejhvězdnější jména objevěj jenom v malejch vedlejších roličkách. I přesto jsem se však bavil, a to fakt nejsem příznivce válečnejch bijáků. Za což ještě za skvělou kameru, výpravu a hudbu čtvrtá slabší hvězda.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Sin City mě nijak zvlášť nevzalo, ale díky němu jsem si dokázal nastavit poměrně realistický očekávání ohledně druhýho dílu, kterej jsem zkouknul spíš z povinnosti. Všechno dopadlo jak jsem čekal, takže jsem nebyl zklamanej ani potěšenej. Stejně jako minule funguje stylová filmařina, gore nebo casting (polonahá Eva Green byla velice příjemný zpestření). Pravděpodobně kvůli absenci Quentina Tarantina však tentokrát chyběly dobrý hlášky nebo dialogy. Příběh mi ale přišel nepatrně zábavnější a kompaktnější než minule, protože jednotlivejch povídek a postav nebylo tolik. Stále ale zustanu u dvou hodně silnejch hvězd, na průměr scházelo víc zábavy a aspoň nějakej důvod, proč si dvojku pustit někdy ve vzdálený budoucnosti znova.

Kill Bill (2003)

Ačkoliv z Kill Billa nejsem uplně unešenej, chápu jeho kultovní status a nebudu ho nikomu rozporovat. Tarantinovy filmařský hrátky, který mnozí vítaj, mně spíš vadily (zpomalovačky a animovaná nebo černobílá pasáž). Akce ale byla fajn a o stylovej gore opravdu nouze nebyla, jen bych občas ubral na záměrný brakovosti (umělá stříkající krev). Nadšenej jsem taky nebyl z pomalejšího tempa vyprávění. Za ty skoro dvě hodiny se toho z pohledu příběhu zase tolik nestalo a nedošlo tak k nějakýmu vyloženě zásadnímu dějovýmu posunu. Což na mě působí dojmem, že Tarantino původně napsal Kill Billa jako jeden delší film (dejme tomu tři hodinky), ale pak se ho rozhod rozdělit na dva díly, jak to ve skutečnosti bylo však netušim. Třetí hodně silná hvězda za herecký obsazení, hlášky, akci, gore a dneska už naprosto legendární soundtrack.

Nová noční můra (1994)

Ach jo, z počátečního nadšení z nápaditýho námětu a návratu Wes Cravena, kterej dokonce hraje sám sebe se poměrně rychle vyklubala hodně nudná podivaná. Scén s Freddym je jako šafránu, pořádně se ukáže vlastně jenom ve finále, kde se objeví jedinej zajímavej nápad (jazyk). Navíc mi upgrade vzhledu Freddyho obličeje vůbec nesed, působil hodně uměle a dřívější maska byla mnohem lepší. Závěrečná pointa, ale i celej příběh byly dost průhledný a z pozitivních věcí ve výsledku zustala jenom místama zajímavá atmosféra a Cravenova filmařina. Rád bych někde našel aspoň slabou průměrnou třetí hvězdu. Jenže vzhledem k dlouhý stopaži způsobující velkou nudu prostupující značnou část bijáku a nenaplněnejm očekáváním od návratu Wese Cravena fakt nemůžu dát víc než dvě hodně silný hvězdy.

Manželská historie (2019)

Tohle mě fakt nijak zvlášť emočně nezasáhlo. Asi budu znít jako cynik, ale čekal jsem větší drama a víc vyhrocenejch situací / dialogů. Jenže ono ještě nakonec v podstatě všechno dobře dopadlo a největší dusno dělali právníci. Řek bych, že tohle byl hodně poklidnej rozvod a realita mnohdy bývá nesrovnatelně horší. Chápu, že se pan režisér a scénárista v jednom snažil co nejvíc přiblížit realitě, ale ona ta realita občas příliš divácky vděčná neni a žádá si jistou dramatizaci. Když už nic jinýho, tak potěšily aspoň skvělý herecký výkony, kvůli kterejm projekce nelituju. Jinak hodně dlouhá podivaná bez hudebního doprovodu (proč?), která zase tolik zajímavejch momentů nemá, přičemž překvapivě byly víc zajímavý právnický scény než ty rodinný. Kdybych měl zkušenost s dlouholetym manželstvim a nedej bože přímo s rozvodem, nemůžu vyloučit, že bych na celej biják možná pohlížel jinak. Na druhou projekci to však ani s odstupem mnoha let (a nově nabytýma zkušenostma) stejně nevidim, dvě hodně silný hvězdy.

Tři vteřiny (2019)

Fajnový béčko, kterýmu se daří obehranou zápletku o informátorovi mezi (drogovou) mafií vcelku úspěšně prodávat. Zejména se mi líbil nápad, kdy proti sobě s pořádnou nevražovistí jdou policejní detektiv a agenti FBI, přičemž vůbec nejde o to, že by byl někdo podplacenej a stál na straně mafiánů, jak to často bývá. Ale záporák se "na straně zákona" z určitejch důvodů nakonec přece jenom najde. Taky jsem uvítal netradiční poláky v roli drogovejch překupníků nebo sympatickej casting. Škoda, že část z vězení nebyla delší, resp. bych se vůbec nezlobil, kdyby scény "venku" tvořily jen krátkej vysvětlovací úvod a film byl zejména o snaze Koslowa přežít ve vězení a ze všeho elegantně vybruslit. První polovina byla totiž občas trochu nudná a chybělo jí víc akce nebo napětí. Za těhlech podmínek bych nejspíš přihodil čtvrtou hvězdu. V týhle podobě tři silnější hvězdy.

Prokletý ostrov (2010)

Od Scorseseho jsem viděl několik filmů a jen opravdu pár mě jich nějak zaujalo. Ani tahle zkušenost mě neodradila a po parádně udělanym traileru k Prokletému ostrovu jsem se těšil na slušnou dávku akce a napětí s jistou dávkou mysteriózna. Záhadna bylo vcelku dost, akce nebo napětí nakonec tolik ne. Většinu času, sledujíc vyšinutýho a zmatenýho DiCapria, jsem se spíš nudil. Když už příliš nepotěšil příběh, moh jsem se aspoň kochat povedenou vizuální stránkou filmu a fajn výpravou na opuštěnej ostrov. Celkově teda zklamání, ale když tak koukám na Scorsesovu filmografii, pravděpodobně jsem očekával něco ve stylu, v jakym on vlastně vůbec netočí. Scorseseho fanoušci pochopitelně chrochtaj blahem, já jsem ani po druhý projekci v Prokletym ostrově skvělej biják nenašel. Nakonec se ale slituju a za filmařinu a funkční mysteriózní atmosféru společně s fajn pointou přihodim oproti původnímu hodnocení třetí hodně slabou hvězdu.

Zakázané království (2008)

Sympatická akční pohádka pro celou rodinu. Opičí král byl na muj vkus až příliš infantilní postava, ale naštěstí se moc neobjevoval a společně s pár divnejma scénama (nefunkční mix humoru nebo hudby) bych to připisoval úlitbě pro čínský publikum v rámci čínský koprodukce. Příběh je je přesně takovej, jakej bude znalej divák očekávat. Sice vůbec ničim nepřekvapí, na druhou stranu ani nic nezkazí. Jedinym a milym překvapenim byla akce, se kterou se moc nešetřilo a mnohdy se na ní pěkně koukalo. Takže se duo ostřílenejch kung-fu borců Jet Li / Jackie Chan pořádně zužitkovalo a jejich souboj byl docela mocnej. Rutinní avšak (hlavně díky akci) solidní žánrová jednobuka.

Freddyho smrt - Poslední noční můra (1991)

Jakmile se objevila zápletka s Freddyho potomkem, čichal jsem průser. Výsledek nakonec tak hroznej neni, nejsem si však jistej, jestli zrovna tohle lze brát jako pochvalu. Freddy občas hodí nějakou hlášku, nahlídnutí do jeho dětství a života "před proměnou! mělo něco do sebe, ale zajímavej výstup předvede Freddy všeho všudy jenom jednou (naslouchátko). Finále celý legendární série si prostě představuju mnohem víc rozjetý, nápaditější a nezapomenutelnější, dvě silnější hvězdy.

Gentlemani (2019)

Gangsterky fakt nevyhledávám, ale zrovna Guy Ritchie je umí nakroutit tak stylově, že zaujmou snad každýho. Trochu mi vadilo přílišný skákání do příběhu ze strany "vypravěče", častý odbočky od hlavního příběhu (jakkoliv chápu, že pro účely pointy bylo lepší jistý informace říct až s odstupem času) nebo množství důležitejch postav, kvůli čemu občas nebylo uplně jednoduchý se v příběhu rychle orientovat. Menší prekombinovanost je sice zásadní výhradou ale zároveň jedinou. Jinak jsem byl totiž hodně spokojenej a to dokonce víc než jsem vůbec čekal. Taky se povedlo pěkně prolínat vážnější scény těma odlehčenějšíma, takže občasný střídání žánrů nepůsobilo vůbec rušivě. Čtvrtá hvězda za hlášky, stylovou filmařinu, herecký obsazení (btw. Hugh Grant si pořádně vychutnal svojí výraznější roli, kterou dostal po delší době) a soundtrack.