Dívka a moře (2023)

Příběh sice staví na klišoidnim námětu "místo snění tvrdě makejte a dokážete všechno, co si zamanete", ale nakonec z toho všeho vylez sympatickej i lehce inspirativní feel-good biják. Uměl bych si teda představit ještě víc dobrodružství nebo napětí na otevřenym moři a scény z dětsví bych uplně vynechal. Trochu mě ještě zarazil moment, kdy se jachtička převrhla a za nějakej čas se zase zázračně vynořila, ale co já vim, asi to možný je. Jinak jsem byl spokojenej, protože děj svižně odsýpal, herci hráli co měli a audiovizuál dokázal mnohdy navodit příjemnou atmosféru. Na jistej nadprůměr za čtyři hvězdy to ale přec jenom uplně neni, tři silnější hvězdy.

The Collection (2012)

Jedničku jsem bral s velkou rezervou, ale pořád působila aspoň trochu uvěřitelně. Pokračování bohužel jede kvantitu na úkor kvality. Úvodní párty-řežba byla těžkej úlet a báchorka kolem Collectora, že už úspěšně navštívil 50 rodin bez jakýhokoliv odhalení taky. A celkově už těch vražd nebo mrtvejch těl u Collectora “doma” bylo tolik, že už to ztrácelo kouzlo. Zajímavej nápad byly zfetovaný krvelačný živoucí oběti, ale ty nakonec dostaly prostor jenom v jedný scéně. Taky se mi zdálo, že když bylo na scéně víc osob najednou, byla z filmařiny, ale i herectví cítit těžká béčkařina, což se minule ani stát nemohlo a dojem z komornějšího slahsheru kdesi v domě byl o mohem lepší. A neuvěřitelnost až absurdnost příběhu byla už tak velká, že přestávala fungovat démoničnost Collectorovi postavy z minule. Za svižný tempo vyprávění, dostatek akce a závěr přihazuju třetí hvězdu.

Podivní (2010)

Příběh je sice dost předvídatelnej a nemá moc možností jak překvapit, to se ale povedlo vykompenzovat pěknou filmařinou, castingem nebo akcí. Líbilo se mi, že se šlo bez delšího okecávání na věc rovnou na začátku, díky čemuž bylo tempo vyprávění pořádně svižný. Akce byla pěkně nakroucená, různorodá (od přestřelek přes honičky až po bitky) a mnohdy nápaditá. O napínavý momenty včetně lekaček nouze taky nebyla. Jedna z mála věcí, co bych změnil, by byla zombie fáze nákazy. Kdyby scénář zustal jen u toho, že lidi prostě zmagořej a dělaj hrozný hovadiny (dejme tomu by k tomu mohli mít trochu tužší kořínek než normálně), byl by hned o fous originálnější a možná i strašidelnější (díky tomu, že by nestavěl na ničem extra nadpřirozenym). JInak jsem fakt spokojenej, za těch 20 mega se už něco takovýho líp natočit asi nedalo, čtyři slabší hvězdy.

Nene (2022)

První dvě třetiny stopáže jsou velká nuda se šnečim tempem vyprávění. Řešej se i naprosto zbytečný věci, který ve výsledku s příběhem vůbec nesouvisej (OJova rodinná historie nebo šikmookej týpek se šimpanzem). Dalo by se teda bez jakejchkoliv problémů stopáž prostříhat někam ke 100 minutám. Závěrečná třetina toho taky moc zajímavýho nepřinese a je maximálně lepší žánrovej průměr. Vizuál emzáka mě vůbec nenadchnul a způsob, jakym se s nim zúčtuje, je těžko uvěřitelnej (vzhledem k tomu, že běžně nemá problém kromě lidí pohltit taky třeba plech nebo sochu). Povedlo se teda aspoň pár lekaček nebo občasný budování napínavý atmosféry. Jinak jsem celou dobu nemoh bijáku přijít na chuť, ať už kvůli uloudanýmu tempu, komornější výpravě nebo divný hudbě. Předchozí dva filmy od Peeleho mě dost bavily, ale po nepříliš nadšenejch ohlasech jsem neměl od Nope žádný velký očekávání. Jenže ani to nakonec moc nepomohlo, dvě silnější hvězdy.

The Collector (2009)

Variace na Saw je vcelku zjevná (ostatně režisér psal scénář hned k několika dílům), což však ničemu nevadí a naopak to fajnově funguje s použitym heist námětem. Logiku neni moc radno v příběhu hledat (promyšlenost a funkčnost pastí nebo schopnost hlavního hrdiny se po většinu času vyhýbat kontaktu se zabijákem v rámci jednoho baráku). Ale když se přepnete na "brainless" mód, dostanete solidní horor, ve kterym nechybí nápaditý pasti, pořádnej gore nebo napětí. Překvapí i úmrtnost postav, nepříliš hollywoodskej závěr nebo tísnivá atmosféra, která funguje i díky dobrýmu záporákovi (kterej jenom nezabíjí, ale i "sbírá" lidi). Vždycky mám radost, když se objeví biják, kterej si díky solidní filmařině a nápaditýmu příběhu poradí i se skromnym castingem, výpravou nebo menšim budgetem, čtvrtá slabá hvězda.

Stillwater (2021)

Ze začátku vypadal Stillwater jako hodně slibnej nevšední civilní thriller, kdy hlavní hrdina bez jakýhokoliv zvláštního skilu (zkrátka žádnej klišoidní vysloužilej mariňák nebo polda, přičemž jazyk taky neumí, tak potřebuje překladatele) rozjede svoje vlastní pátrání, mj. v nehostinnejch částech Marseile. Jenže když se všechno slibně rozjede, brzo se skončí a následuje předlouhá rádoby dramatická a nicneřikající pasáž o Billově životě v Marseille. A když se zase začne ke konci něco dít (zadržení Akima a policie), opět se všechno brzo utne a následuje už jenom uloudanej závěr. Jakoby tvůrci vůbec nevěděli, co chtěli natočit. Takže biják nakonec zustane někde na pomezí nepříliš napínavýho thrilleru v kombinaci s pomalu vyprávěnym dramatem (který navíc neni vzhledem k tématu ani dostatečně dramatický). Při tom tu byl velkej potenciál na originálně pojatej thriller, velká škoda promarněný příležitosti. Za prostřední část a celkově neúměrně dlouhou stopáž nakonec třetí hvězdu nedám, ačkoliv jsem nad ní byl ochotnej přemýšlet.

Únos vlaku 1 2 3 (2009)

No nevim, ale mám pocit, že z kombinace Tony Scott na režisérský židli / Denzel Washington a John Travolta před kamerou / 100 mega rozpočet se dalo vyždímat mnohem víc. Příběh má dobrej nápad, co se týče skutečnýho účelu únosu (finanční trhy), ale napětí nebo zábavy zase tolik nepřinese. První hodinka je v podstatě výhradně konverzační, kdy vyklidněnej Washington uklidňuje vyšinutýho Travoltu (jeho mám v zápornejch rolích fakt rád). Byl jsem pak teda vcelku rád za akčnější finále, byť se v něm obyčejnej civilista začne chovat skoro jak ostřílenej policajt. Nějaký nelogičnosti nebo náhody si moh Tony Scott ještě společně s těžce béčkovejma zpomalovačkama odpustit. A naopak moh ještě víc na scénáři, kterej mnohdy až příliš rutinní a předvídatelnej. Čekal jsem rozhodně víc než průměrnou žánrovku, tři silnější hvězdy.

Vražda v Paříži (2023)

Nejvíc nakonec překvapivě potěšilo pár akčních scén (vzhledem k danýmu žánru), ale v komediální rovině se dařilo o poznání míň. Povedlo se sice pár dobrejch fórků, nicméně na jeden vtipnej moment připadá několik nevtipnejch až lehce trapnejch. Z horko těžko průměrně zábavnejch vod se nepodařilo bijáku vymanit ani díky solidní filmařině nebo hvězdnýmu castingu. Jenom dobrý herci kvalitní podivanou neudělaj, zejména v případě, kdy pořádně nemaj co hrát, dvě silnější hvězdy.

Armáda lupičů (2021)

Jako z prstu vycucanej prequel to neni uplná tragédie, jenže tohle těžko považovat za nějaký výrazný plus. Celkově je totiž biják hrozná nuda se šnečim tempem vyprávění a spoustou užvaněnejch scén. Akce nebo napětí neni zase tolik vzhledem k provádění hned několika rafinovanejch loupeží a nakonec ani nijak zvlášť nezaujala výprava do Prahy. Uplně největší problém za mě je, že jsem za celou dobu nenašel vůbec nic, kvůli čemu by mi tenhle film měl utkvět v paměti. A každou chvíli jsem ještě navíc netrpělivě koukal na hodinky, jelikož poměr zábavy na danou stopáž byl hodně žalostnej.

Dokonalá loupež (2018)

Pěkně napsanej i natočenej heist biják, kdy nejsou od začátku jasně rozdaný karty a divák buď může tak trochu fandit oběma stranám a nebo svoje sympatie různě přehodnocovat. Líbilo se mi taky finále včetně závěrečný pointy, kdy si každej může dosavadní děj poupravit dle svýho. Biják je fakt pěkně nakroucenej, na akci je radost pohledět, béčkovej casting si ostudu fakt neuříznul (Butler naprosto super) a atmosféra je hodně zajímavá. Jenže akce je bohužel spíš po skromnu (na začátku a pak spíš až s blížícím se finále) a stopáž by zasloužila zkrátit tak na dvě hodinky. Což by se dalo vcelku jednoduše zařídit, když by se scénář nevěnoval soukromýmu životu Nicka (k čemu tyhle ucajdaný scény měly vůbec sloužit?). Pak bych se čtvrtou hvězdou vůbec neváhal, ale takhle za místama pomalejší tempo vyprávění a menší prostor pro jinak super akci, dávám tři hodně silný hvězdy.