Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Krimi
  • Horor

Poslední recenze (42)

plakát

Funny Games (1997) 

Má touha vidět remake se tímto ještě snížila. Ač mě Haneke hodně zajímá, zrovna do tohodle se mi moc nechtělo a nakonec mě to celkem vtáhlo moh sem si užít toho, co mam na Hanekeho rukopisu rád. Divácký zážitek je, jak se na Hanekeho sluší notně nepříjemný a znova už bych to asi nedal. Jde jistě o film, kteýj se zareje pod kůži a to oceňuju. Hlavní záporáci mi byli dost odporný. Zcizovací efekty se zpočátku dali snést, ale když se začaly používat slova jako film a diváci, to už bylo moc. Ani nápad s ovladačem mi moc nesednul, čekal sem, že se někdo podívá do kamery a nějak mi to zdůvodní, ale ono nic...Další z filmů na téma posedlost dnešní společnosti násilím a krví ve filmech, televizi a dnes už i na internetu (viz obliba videozáznamů různých nehod na netu) a současně otupělost vůči násilí a emocím, krterá vede k tomu, že málokteré nasílí je pro současného diváka natolik uspokojivě brutální, aby dokázalo vytrhnout ze znuděnosti. Jeden server s extrémními videi je přímo nazván areyoubored (nudíš se?). Ano, i já se občas na taková videa dívám a tak se cítím patřit do skupiny diváků, s nimiž se tento nelítostný film snaží komunikovat. V rámci těchto "obviňujících" filmů řadím Funny Games výš než Natural Born Killers.

plakát

Černá kniha (2006) 

Když se Verhoeven rozhodlo natáčet opět v Holandsku bez dohledu Hollywoodských bossů, leckdo možná čekal, že zplodí pecku na úrovni jeho předhollywoodských vrcholů. Něčím takovým film není a ani se nesnaží být. Vrací se k tématu druhé světové a jistě není o nic horší než třeba Oranžský voják (vcelku zdařilý film, který ovšem k Paulovým předhollywoodským vrcholům neřadím). Téma válka umožňje natočit řadu působivých realistických dramat. Může trochu zklamat, že Černá kniha je obyčejný thriller plný scénaristických schválností, jež namejí jiný cíl než zvýšit napětí a počet akcí. I tak jde o thriller celkem povedený a lehčí žánr nikterak nebrání působivě ukazovat hrůzy války a film nakonec i má co říct. I když neřiká nic moc nevého, říká něco, co si zaslouží být opakováno - na straně okupantů nebo okupovaných, lidi a hlavně zfanatizovaný davy sou vlastně všude stejný. Na otázku hlavní postavy, "copak to nikdy neskončí?", odpovídám tedy, neskončí, protože lidstvo je holt lidstvo.

plakát

Venkovský učitel (2008) 

Bylo to o fous koukatlnější než sem čekal, leč koukatelnost neomlouvá několik závažných zaskřípění. Nejsilnější stránkou je elegantní režie - každej scéna nahuštěná do jednoho dlouhého záběru, přičemž je kamera většinou v pohybu. Něco podobného jsem v českém filmu ještě neviděl a tady to po většinu děje hezky funguje. Snad jen ve scéně "znásilnění", kdyby byl použit střih pro lepší znázornění boje s pokušením a podlehnutím, mohlo to přidat na věrohodnosti. Tohle byl jeden z nejvíc skřípajících momentů. Další slabinou jsou místy krkolomé dialogy a podivné dějové zvraty. Viz ono znásilnění. Největším problémem je, že film se snaží reflektovat zemitou atmosféru venkova a současně být filosofický a duchovní, což lze těžko zkloubit. Dále pak to, že se bere až příliš vážně, což místy vede k jisté křečovitosti. Závěr by byl rád smírný, katarzní a očistný. Když se však ve zvukové stopě ozve patetický zpěv o usmíření, je působivost scény zcela zabita. (Jiným způsobem ale na podobném principu byla kdysy zabita rádoby dojemná scény loučení v Koljovi. Oč by bylo působivější, kdybychom byly ušetřeni patetického "Ahoj" v Loukově vnitřním monologu a zůstal nám jen už tak dost výmluvný odraz osamělého Louky v zrcadle na dveřích letiště. No nic.) Trochu chápu lidi označující tohle dílko za artový kýč roku, někdo ho tak ale označuje se škodolibou radostí. Já ne, poselství o toleranci a odpouštění je docela hezký, škoda že je tak degradováno až zesměšněo nešťastným zpracováním.

Poslední hodnocení (1 114)

Muž z Ria (1964)

07.09.2021

Kloboučníkovy přeludy (1982)

03.09.2021

Uprchlíci (1986)

03.09.2021

Naušika z Větrného údolí (1984)

27.08.2021

Profesionál (1981)

27.08.2021

Hrob světlušek (1988)

27.08.2021

Muž z Hongkongu (1965)

odpad! 27.08.2021

Děkujeme, že kouříte (2005)

27.08.2021

Hugo a jeho velký objev (2011)

20.08.2021

Reklama

Reklama

Reklama