Jako malé děti (1974) (TV film)

Bída s nouzí! Křečovitost doby vzniku z toho přímo čiší. I jinak dobří herci tu hrají mizerně a nepřirozeně. Ani se jim nedivím, vždyť scénář taky nic moc. Mimochodem dnes by Jindra a Ivanka spolu bez skrupulí žili a s nemanželským dítětem stejně jako s rozvodem by si hlavu vůbec nelámali! Vždyť dnes se 55 % prvorozených dětí rodí nesezdaným rodičům, věk prvorodiček se stále zvyšuje, porodnost je jedna z nejnižších na světě (1,23 dětí na 1 ženu!) a civilní manželství je už pouhou formalitou a přežitkem. Inu, "pokrok" ničím nezastavíš...

Technické souvislosti (2008) (seriál)

Letiště Hongkong - Opravdu zábavná hodina fyziky a moc sympatický pan učitel. Určitě nepůjdu za školu a zúčastním se i dalších dílů!

Drevené kostolíky (2013) (TV film)

Otci ing. Milana Malasta se velice zalíbily dřevěné kostelíky a přál si je všechny navštívit a pomodlit se v nich. To však už pro jeho zdravotní stav nebylo možné; jeho syn tedy po dva roky fotil dřevěné kostely i kostelíčky východního Slovenska, aby dal svému otci jejich album jako dárek. Tak vznikl tento milý dokument o východoslovenských dřevěných kostelech - skvostech, z nichž mnohé jsou zapsány na seznamu památek Unesco. Našla jsem mezi nimi i ten svůj nejmilejší - dřevěný kostel v Kežmarku. (Krátký videozáznam z fotografií Milana Malasta Modlitba dreva, inspirovaný stejnojmennou výstavou, kterou měl autor v Košicích před pěti lety, je možno vidět zde: https://www.youtube.com/watch?v=EDm3PnYKUec ) (1)

Cizinci ve vlaku (1951)

Dobrá, i když nepříliš složitá zápletka, filmařsky vynikající scény (nejen ta kolotočová!), napětí až do konce! Ó, díky Mistře, opět musím před Vámi, svým oblíbencem, smeknout svou hučku! (Mimochodem: Je to jaksi pikantní dívat se na film o vlaku - ve vlaku!)

Příšerný host (1927)

Hitchcock na začátku své režisérské kariéry, přesto Hitchcock se vším všudy. Pozoruhodné výkony herců, kteří "mluví beze slov"; komentáře jako by ani nebyly zapotřebí - ostatně je jich ve filmu jako šafránu. Bylo opravdovým požitkem a radostí se na ten film dívat!

Jeřábi táhnou (1957)

Kus hodně, hodně dobré filmařiny a dojemná Taťjana Samojlova v začátcích své herecké kariéry. Shlédnuto 70 let od konce války, v době, kdy se slovo válka opět skloňuje dennodenně ve všech médiích! Bože, smiluj se!

Nespavost (1973)

Asi začnu psát detektivky: posledních deset minut už mi bylo všechno jasné! Tedy - skoro všechno... A to je právě to - režisér měl až do konce všechno pěkně v hrsti a udržel napětí až do závěrečných titulků. Celkový dojem: VYNIKAJÍCÍ! Čtyři hvězdičky s přesahem. (Jen by mne zajímalo, proč je tenhle film označený jako komedie?)

Báječný nový svět (1998) (TV film)

Je neuvěřitelné, že A. Huxley napsal svůj román, v němž tak výstižně a do detailů předjímá náš současný svět, už v r. 1932, zatímco filmové zpracování z konce 20. století, jehož tvůrci už mohli pozorovat zblízka, jak se tyto Huxleyho vize naplňují, se dopustili trestuhodných zásahů do Huxleyho literární předlohy a celkový účinek neuvěřitelně oslabili. Ve světě, který autor vylíčil ve svém románu, neexistuje žádné násilí, všichni jsou na sebe sladce milí, všichni patří všem, každý je pro každého a všichni žijí jen pro rozkoš, případné problémy se řeší drogou somou, není třeba vraždit, ani používat represivní opatření. Ale také v knize není žádný náznak úniku jako ve filmu, to vše máme nádavkem od pilných filmových umělců.- - - Škoda, mohlo to být lepší!

Kristina Vavřincova (1995)

Jako vždy - knihu Sigrid Undsetové film nenahradí; to ovšem také není jen tak ledajaká kniha, ale románová kronika, mistrovské dílo o norském středověku. A její filmové zpracování se nemohlo povést lépe - jeden z mála filmů, ke kterému se budu opětovně vracet! Dokonale výstižný komentář http://www.csfd.cz/uzivatel/111061-hedka/, lépe bych to nenapsala!