U pokladny stál... (1939)

Nikdy bych si nemyslel, že se mi bude líbit 70 let stará komedie, ale nakonec jsem se odhodlal a pustil si svůj první film s Vlastou Burianem a - nelituji ani trochu. Tenhle druh inteligentního situačního humoru je totiž nestárnoucí a Vlasta Burian nemá titul Král komiků náhodou. Navíc pointa je vskutku kouzelná. Jen ten děj je takový zvláštně poslepovaný, ale ve výsledku to zas tolik nevadí, protože důležitý je humor a toho se divákovi dostává měrou vrchovatou. Absolutně nezapomenutelná je scénka ošetření hnisajícího palce pana rady. Hodně silné 4 hvězdičky.

Ray (2004)

Tak především musím přehodnotit svůj názor na Jamie Foxxe, kterého jsem měl od zhlédnutí Collateralu zafixovaného někde v suterénu herecké oblíbenosti i kvalit. Ten má sám o sobě v mém hodnocení jednu samostatnou hvězdičku, i kdyby zbytek filmu byla totální hovadina. Další samostatnou hvězdičku má hudba, kterou mírně řečeno fakt můžu. No ale když se podívám na ten zbytek, to znamená zejména scénář, tak u toho už mé ódy končí. Oproti takovému Walk the Line nám Ray ukazuje jen hodně povrchně všechny umělcovy trable, chtělo to zaměřit se víc na klíčové a zajímavé momenty a ubrat na nahrávacích nebo koncertních scénách, vždyť ta hudba může hrát ve filmu i bez toho. Možná by něco málo objasnil Director´s cut. Také jsem postrádal nějakou další postavu, která by zaujala a alespoň trochu v ději hrála nějakou podstatnější roli. Nevěřím, že se nikdo takový v jeho okolí nevyskytoval. A pokud ano, tak se to bohužel nepodařilo přenést na plátno. Tyto dva nedostatky ale nepřeváží celkový dobrý a příjemný dojem, takže dávám poctivé 4 hvězdičky.

Princezna Mononoke (1997)

Nádherný animák, který má do pohádky pro děti hodně daleko (usekané hlavy a ruce se hnedtak nevidí). V prvé řadě bych chtěl vyzdvihnout úžasnou hudbu. Příběh je opravdu fascinující, animace zejména krajiny překrásná, postavy jsou skutečné, s kladnými i zápornými vlastnostmi, v podstatě není co vytknout. Až na jednu věc, a to docela podstatnou. Děj je totiž neuvěřitelně komplikovaný, plný zbytečných nečekaných zvratů, postavy občas jednají úplně jinak než by odpovídalo dosavadnímu průběhu, až se v tom člověk ztrácí. I tak ale Mononoke patří mezi nejlepší animované filmy, které jsem kdy viděl.

Muž v ohni (2004)

Proč mám jen pocit, že z tohohle námětu a scénáře šlo vytěžit mnohem, ale mnohem víc. Rozhodně lepší mi přišla první, spíše psychologická, ale zároveň milá polovina. Dakota Fanning i Denzel hrají výborně a já jim moc rád tu cestičku, kterou si k sobě našli (teda spíš ona k němu), uvěřil. Po jejím únosu a více než zázračném přežití Creasyho (myslel jsem, že má neprůstřelnou vestu, když žil i potom, co byl prostřílenej jak řešeto) nastává pro účastníky únosu hotové peklo, které proděravělý Creasy rozpoutá. Efektní to sice je, ale to je tak všechno. Navíc zde začne úřadovat kamera, ze které začnou po chvilce bolet oči i hlava. Závěr už mě nechal téměř úplně chladným, a tak při hodnocení zůstanu u průměrných 3 hvězdiček. Škoda, čekal jsem více.

8 MM (1999)

Film, který díky tématu nikoho nenechá jentak v klidu sedět a požírat u něj popcorn. Ale to nestačí, do kvalit Sedm nebo Mlčení jehňátek má 8 mm na míle daleko. Nejsem žádný velký fanda Cage a musím říct, že tady mi neseděl ještě víc, než kde jinde. Ne, že by hrál špatně, ale ty jeho utrápené a smutné výrazy mi nějak k detektivovi toužícím celým svým srdcem odhalit pravdu absolutně nepasují. A nasraný výrazy by se měl učit od Bruce nebo od Clinta :-) Jinak ale snímku není moc co vytknout, scénář je kupodivu neděravý, což u tohoto typu filmu není zdaleka pravidlem. Ba nebojím se říct, že je přímo vynikající. Stejnětak kamera. Možná se jen Schumacher nemusel bát přitvrdit, přitlačit na zobrazení zvrácenosti...možná by to bylo vzhledem k tomu, o čem film je, vhodné. Ale zas rozumím tomu, že pro širší publikum by to bylo už nestravitelné. I tak to ale bylo ponuré dosti, u mě na 4 hvězdičky.

Thelma a Louise (1991)

Je to na pomezí 3 a 4 hvězdiček, ale když si uvědomím, jakým filmům jsem mimojiné dal čtyři, tak musím zůstat u nižšího hodnocení. První polovina je doslova nudná, druhá film zachraňuje. Susan Sarandon je výborná, Geena Davis mírně řečeno žádná sláva. Když to sečtu, vychází to tak akorát na ty 3 hvězdičky.

Hlídač č. 47 (2008)

Obsah je v pořádku, bohužel už ne tak forma. Neustálé prostřihy do minulosti po celý film, přílišná skokovost děje na začátku a kromě Karla Rodena žádné zajímavé herecké výkony (nechápu, za co při vší úctě pan Dlouhý dostal Českého lva). Hudba a zvuk krom ústředního motivu mi vyloženě vadily. A hlavně jedna velká nuda.

Mizerové II (2003)

O něco lepší akce než v jedničce, zejména závěr, ale hlášky a humor téměř odpadly, scénář zůstal na podobné nic moc úrovni jako jednička a já se prostě bavil míň.

Mizerové (1995)

Nemám rád Martina Lawrence a celkově ukecaný "cool niggaz", ale tady to vůbec nebylo tak špatný. Teda až na ten konec, ten byl hodně hodně přehnanej. I tak ale, jako oddychovka když člověk potřebuje vypnout, ideální film. Edit 23.6.2016: Už si nepamatuji, jestli jsem to poprvé viděl dabované (nejspíš ano), ale v originále postava Martina Lawrence zas tak moc otravná není. :-) Každopádně i napodruhé celkem slušná zábava. (HD, orig.)

Nakonec zemře (2010) (amatérský film)

Dokonale vystavěná hororová atmosféra na 4 minutách. Všichni v mém okolí, kterým jsem to pustil, málem dostali infarkt, takže můžu snad hodnotit jinak než pěti? :-)