Doodlebug (1997)

Zajímavý nápad v nezáživném provedení. A ať hledám, jak hledám, tak žádnou úžasnou filosofickou myšlenku nevidím ani v pointě.

Malá Miss Sunshine (2006)

Tuhle povedenou rodinku si prostě nejde nezamilovat! Od chvíle, kdy se Hooverovi vydají na road trip napříč USA, aby se jejich mírně obtloustlá brejlatá dcerka Olive mohla účastnit celostatní soutěže krásy, je film jedna velká jízda plná katastrof, skvělého (černého a milého) humoru, perfektních dialogů a hlášek. Ale především je to nádherná studie vztahů pošahané rodinky, kterou navzdory na první pohled nepřekonatelným odlišnostem dokáže cesta za snem jejich milované dcerky stmelit. Herecké výkony všech zúčastněných jsou takové, že kdyby je člověk neznal, tak si musí myslet, že to je skutečná rodina, prostě paráda. Závěrečná show pak nemá chybu, dokonalá ukázka zvrácenosti všemožných soutěží krásy. Ze všech těch asi 7letých holčiček, které byly nalíčené jako kdyby jim bylo 15+, působí Olive jako jediná milým a normálním dojmem, a přesto, nebo spíš právě proto, je předem odsouzena k neúspěchu. Ale koho to má trápit? Důležitá je rodina, a to je tu vyjádřeno krásným, přirozeným, vůbec ne patetickým nebo sentimentálním způsobem. ..... "A kde je dědeček?" "V kufru od auta." Edit 8.12.2014: I na druhé zhlédnutí skoro po 4 letech má Little Miss Shunshine stále stejné kouzlo a závěrečná scéna je jednoduše geniální. To vše navíc v originálním znění a v nejlepší možné obrazové kvalitě, díky které ty nalíčené 7leté holčičky vypadají ještě víc k zblití než dříve. (Blu-ray, orig.)

Stvoření světa (1957)

Nakreslené je to celkem hezky, pár nápadů je fajn, ale svým dětem bych tohle určitě nepustil...nechutná agitka v každé druhé scéně, monotónní socialistické písně a zcela zkreslující pohled na dobro a zlo (co je zlého na krabovi jsem opravdu nepochopil). Umístění v Top 200 je špatný vtip.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Typický Burton, typický Elfman a tím pádem typický vizuálně nápaditý a hudebně dokonalý film. Johnny Depp je naprosto fantastický, role přesně pro něj. Jen ten děj takový jednoduchý a nijaký, spíš pro děti, a tak to na plný počet není. Navíc v českém dabingu soundtrack trochu trpí, takže to časem musím napravit a sehnat originál. Edit 21.10.2014: Tak v originále je soundtrack celkem očekávaně naprosto perfektní. Vizuálně-hudební působivost filmu na blu-rayku je takřka absolutní, jeden z filmů, který nejvíce vystihuje podstatu Tima Burtona a jeho tvorby. (Blu-ray, orig.)

Sladký kal (2006)

Moc hezky, lidsky natočené drama o životě v kibucu. Je vidět, že režisér má k tomu osobní vztah, protože film působí neuvěřitelně autenticky a věrohodně. Za povšimnutí určitě stojí i herecké výkony pro českého diváka neznámých herců. V kibucu bych tedy opravdu žít nechtěl...

Obchodník se smrtí (2005)

Obchodník se smrtí je opravdu kvalitní film o ožehavém a zajímavém tématu, o tom není pochyb. Musím uznat, že Cageovi role sedla a vůbec mi tu nevadil, ba naopak. Ale přesto mi tam něco chybělo. Něco, co by v člověku trochu probudilo emoce. Pokud by to byl dokument a tohle všechno by se opravdu přesně takhle stalo, tak bych neměl výhrady. Mám pocit, že šlo ubrat na kvantitě obchodů, které Yuri uskutečnil, a raději více ukázat jejich pozadí, jak a co všechno se musí udělat, aby to klaplo. Možná, kdyby se filmu chopil lepší režisér, který by mu dal duši, tak by to na plný počet bylo.

Simpsonovi ve filmu (2007)

Nejsem kdovíjakým fanouškem dnes už kultovního seriálu, ale film se podle mě povedl. Vtípků a trefných narážek na současnou nejen americkou společnost je tam zejména v první půlhodině požehnaně a já se skvěle bavil, možná až pětihvězdičkově. Potom však tempo trošku upadá, dějová linie je dost jednoduchá a sama o sobě film neutáhne. Opravdu povedených vtípků je v druhé polovině už bohužel poskrovnu. Ale pod 4 hvězdičky jít nemohu, i díky tomu, jak na začátku parádně zatočili s mojí snad nejneoblíbenější kapelou Green Day :-) Edit 23.6.2016: I napodruhé výborná zábava, kterou si dám snad kdykoli znova, minimálně první polovinu filmu. Velmi oceňuji inteligentní a trefný humor, kterého je v dnešních filmech bohužel opravdu poskrovnu. (Blu-ray, dabing)

Šifra mistra Leonarda (2006)

Ano, je tam pár zvláštních ne zcela logických zvratů jen na efekt a ano, je to celé takové příliš neuvěřitelné, ale i přesto se mi to líbilo. Brouček v hlavičce mě hlodal celou dobu a přiznám se, že mě děj stále udržoval v napětí a málokdy jsem měl tušení, co přijde dál. O hudbě Hanse Zimmera netřeba psát, stejně jako o herectví Toma Hankse nebo kráse Audrey Tatou, o tom všem už bylo napsáno moc a moc. Bavil jsem se stejně dobře jako u Andělů a démonů, dokonce mi to celé přišlo logičtější, lépe do sebe zapadající. Jen mi tam chyběla nějaká výrazná postava, jakou byl McGregorův Camerlengo v Andělech a démonech. Gandalf mi tam jaksi nepasoval :-) Ale i tak účel splněn a s klidným svědomím dávám 4 hvězdičky.

O slavnosti a hostech (1966)

Nejsem si úplně jistý, jestli jsem všechno, co se v té hodince a něco odehrálo, pochopil, ale jsem si jistý, že mě to pořád nutilo přemýšlet a hledat interpretaci. Našel jsem tam podobenství o tom, jaké postoje může člověk zaujmout vůči despotické nadvládě a pokrytectví. Nejlépe dopadne ten, kdo maže med kolem huby nebo naopak kdo, jak se říká, drží hubu a krok. Odpor bude po zásluze potrestán. Ale nejvíc dokáže despoty rozčílit, když se člověk odmítne na jejich pokryteckých akcích podílet svou účastí. Vůbec se nedivím, že v tom našel Novotný (a myslím, že nejen on) urážku svého majestátu. Jan Němec si zaslouží velký respekt za to, že se v roce 1966 nebál natočit film, který by tehdejší zřízení ukazoval v jeho donebevolající absurdnosti, zrůdnosti a pokrytectví.

Dva v tom (1995)

Já tušil, že to nemám pouštět...už jen to, že tam hraje Hugh "pořád ty samý grimasy" Grant a Julianne "kamenný ksicht" Moore, mi mělo být varováním. Ale dal jsem na rady svých bližních, že se pobavím, že je to vtipné atd., leč omyl. Tenhle film je ze všech kýčovitých klišoidních sentimentálních romatických komedií snad ten nejkýčovitější. Humor je totálně trapný, neoriginální a nevkusný, rádobyvtipné situace umělé, nepřirozené, přehnané a jen dělají ze všech zúčastněných debily. Hugh Grant předvádí to samé co vždycky a že Julianne Moore je absolutně nevýrazná herečka bez talentu, to už vím dávno. Suma sumárum jedna hvězdička za asi dvě celkem vtipné scény a Robina Williamse.