Vesničko má středisková (1985)

Moc hezký, poetický a vtipný obraz venkovského života, plný nezapomenutelných hlášek našich nejlepších herců, ale až příliš zidealizované. Pokud mám volit mezi 4 a 5 hvězdičkami, tak se po prvním zhlédnutí musím přiklonit spíš ke 4, do úplné top top špičky mezi českými filmy bych Vesničku nezařadil. "To neděláš dobře, Jaromíre, s těma sirkama, to se ti jednou vymstí!" :-)

Billy Elliot (2000)

No tak tenhle příběh mě teda vážně nedojal. Napsané je to hezky, ale pan režisér se vyžívá v hlemýždím tempu, kdy se dlouhé minuty v podstatě nic neděje. Navíc nenapadá mě okamžik, kdy bych s Billym měl nějak soucítit nebo ho litovat. Táta dře jako kůň, aby uživil rodinu, je nervní , protože nemaj peníze kvůli stávce, doma babička s postupujícím alzheimerem a synek si prostě začne chodit na balet, dělá z něj vola a pak mu eště nadává do hnusnejch hajzlů? Myslim si, že dopadl ještě docela dobře. Naštěstí film dostane aspoň trošku spád po tom, co Billy předvede své umění tátovi v tělocvičně. Jinak taneční projev Jamieho Bella je určitě lepší než herecký, mé sympatie si nezískal, i když špatně určitě nehraje. Ale do takových H. J. Osmenta či Freddieho Highmorea má hodně daleko. Kdo si naopak mé sympatie získal, je Gary Lewis, jeho role "vodkecanýho" horníka a otce rodiny byla vskutku nevděčná, smutná a ku vzteku a Lewis ji zahrál naprosto perfektně. Sečteno podtrženo: na jedno zhlédnutí tak akorát dobré, ale víckrát si to již určitě nepustím. Edit 20.11.2017: Napodruhé už mě to aspoň trošku dojalo, nicméně výhrady zůstávají víceméně stejné až na Jamie Bella, tentokrát mi už tam sednul líp. Lepší 3 hvězdičky. (Blu-ray, orig.)

Příšerky s.r.o. (2001)

Být mi 8 let, tak Příšerkám dám těch hvězdiček klidně i 5. Nápad je skvělý, provedení a animace naprosto geniální, příšerky roztomilé a vtipné, ale přecijen ne tolik pro dospělého diváka jako pro děti. I tak jsem se ale dobře bavil. Edit 24.9.2014: Na blurayku jako obvykle animák ještě zvyšuje svůj dojem, nicméně hodnocení v tomto případě zůstane stejné. (Blu-ray, orig.)

S čerty nejsou žerty (1984)

Absolutně top pohádka, která kdy byla u nás natočena. Nechybí jí nic, skvělý scénář, akce, vtip, efekty, herecké výkony, kterým dominují Lucifer Heřmánek, kaprál Nárožný a správce Preiss, ovšem ani ostatní se neztrácejí. Hlášky jako "Zase ti to spadlo, asi vítr ne?" nebo "Tatínek vám vyhlásí válku!" jsou nezapomenutelné. 5 hvězdiček jako vyšitejch :-) Edit 28.12.2014: Tohle prostě můžu vidět každej rok a nikdy se to neokouká. Už aby si povolaní dali tu práci a převedli tuhle pohádku do odpovídající obrazové a zvukové kvality. Málokterý český film obecně si to zaslouží tolik, jako S čerty nejsou žerty. (TV Prima)

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

O něco slabší než Ukradené Vánoce, ovšem stále na velmi vysoké úrovni. A Danny Elfman je prostě bůh. Edit 23.6.2016: I na druhé zhlédnutí vynikající zábava plná roztodivně kouzelné animace. Tak moc burtonovský film, jak jen může být. To sice zahrnuje i trochu jednodušší děj, ale formální stránka to celkem vynahrazuje. (Blu-ray, orig.)

Nebeští jezdci (1968)

Velmi realisticky natočené válečné drama, bez příkras, bez patetického hrdinství, ovšem bohužel také bez toho, aby upoutal něčím opravdu zajímavým. Přihlédnu-li k době, ve které byli jezdci natočeni, tak je to samozřejmě v české kinematografii převratný film. Ale měl na víc.

Shrekovy Vánoce (2007) (TV film)

Kocour opět nezklamal, stejně jako perníček, oslodráčata sou k sežrání, ale ten zbytek žádná sláva. Každopádně na dvacetiminutovej kraťas ucházející.

Peklo s princeznou (2009)

No tohle jsem vydržel asi půl hodiny a pak přepnul...a to navzdory tomu, že tam je Terezka Voříšků. Bohužel ale princezna v jejím podání nesahá ani po kotníky nejslavnějším českým princeznám. O Mádlovi, který se pro roli prince absolutně nehodí, nemluvě. Až někdy najdu sílu to dokoukat, tak to udělám, ovšem letos to už určitě nebude.

Melodie mého srdce (2007)

Tady se nebudu rozpakovat dát jednou možná víc, než si film objektivně zaslouží. Ale takhle nadšený z hudby ve filmu jsem byl naposledy někdy před rokem, když jsem si pustil Ukradené Vánoce. Víc netřeba psát, to se totiž musí vidět...pardon, slyšet.

Za plotem (2006)

Skvělá zábava pro děti a dospělé, spousta neotřelých vtípků, několik málo klišoidních, ve výsledku však působí vtipným a svěžím dojmem. Animátoři si opět vyhráli se všemi možnými detaily, i když zvířátka rozhodně nebyla tak pěkně udělaná jako třeba v Době ledové nebo ve Shrekovi. I tak to ale bohatě stačí na špičku mezi animovanými komediemi.