• Thriller

Země nomádů (2020)

Ač se počítám mezi trpělivé diváky, v Nomadlandu nenacházím přes veškerou snahu žádné oscarové záblesky. Skoro bych napsal, že Frances McDormandová nemá v téhle melancholické meditaci o životě co hrát, je bezdomovec z vlastní vůle a nestojí o sympatie. Pravdou teda je, že její tvář a unavené oči jsou pro film jako stvořené, ale tentokrát mně to přišlo málo.

Night Stalker: Hon na sériového vraha (2021) (seriál)

V prvních třech dílech je tehdejšími policisty popisován mord za mordem, aby v posledním díle do soudní síně nakráčel slavný Night Stalker se sexappealem rockové hvězdy. Povedená věc.

Zprávy ze světa (2020)

I když obsazením Hankse do hlavní role bylo jasné, že nepůjde o žádný krvavý western, na prošedivělej a empatickej Tomův ksicht je prostě spoleh.

Synchronic (2019)

Stylový scifíčko o cestování časem, v kombinaci se staromódním filmem o dlouholetým přátelství. Po překombinovaným Tenetu je tohle cestování docela úleva. Film ani nelpěl na nějakejch násilnostech a soustředil se spíš na emocionální stránku, kterou podtrhl dojemnej konec. Přesto všechno mě film nedokázal strhnout a hodnotím průměrně.

Střípky ženy (2020)

Tohle bych od Netflixu nečekal. Hodně intimní a dojemný film s bezchybnou hlavní dvojicí, která se v důsledku tragédie rozpadne a truchlí. A to velmi odlišně. Překvapil mě Shia LaBeouf, v téhle roli mě mile překvapil. Film je výzva a ne každej ji dá, ovšem stojí za to. Pro mě bezvýhradně za plnej počet.

Hlasy (2020)

Tak u mě se bohužel nespojila první lekavá půle točící se kolem Erikovy smrti, s druhou, kdy film nabral směr k čarodějnici a španělské inkvizici. Jinak to bylo zajímavý a párkrát jsem se lekl jako prase.

Medvědín (2020) (seriál)

Vzhledem k tomu, že je v seriálu hodně vidět led, hokejka a puk, nemohl tady hrát kdejakej dřevák. Toliko k první náplni seriálu a v té druhé se dočkáme náznaku zločinu uprostřed zmrzlého městečka kdesi v severním Švédsku. Celkově byl pro seriál ten zmrzlej svět dost důležitej, protože se povedlo vytvořit emotivní příběh, kde hokej je jen slupkou k pověsti města a temnější stránce vítězů.

Krajina ve stínu (2020)

Komplikovaná doba. Z klidných pohraničních vesniček se stávaly bojiště, pomsty uměly pěkně zhořknout a zášt' v lidech zůstávala několik let. Skvělý fim mapující lidské charaktery.

Delhi Crime (2019) (seriál)

Tenhle případ brutálního znásilnění propíral celej svět a myslím, že ho seriál velmi citlivě zrekonstruoval. Povaha zločinu byla šokující sama o sobě, ale jinak se zase tak moc nešokovalo. Vyšetřování se obešlo bez superpolicajtů, stříleček a dějovejch zvratů. Všechny divácký empatie režisér jednoduše hodil na záda těm utahanejm a nevyspalejm policajtům, a i když jak bylo známo to neskončilo št'astně, jejich mravenčí úspěch jsem si vychutnal. Holt skvělej oddíl, kterýmu dominoval nadlidskej výkon tý DCP vrchní policajtky. Jednu hvězdičku přidávám za to, že ti kluci policajtský ani jednou nevytáhli policejní pouta. To je frajeřina! Není ovšem od věci si přečíst, kolik let se případ ve skutečnosti tahal po soudech.

Moje dcery krávy (2015)

Moje dcery krávy nebyly určitě zamýšleny jako pěkný film, je totiž smutný a normální. Tak smutný a normální, že tohle všechno se může stát každému. Ale když se umí hrát tak, že není poznat že hrajete, dostane divák obrovskou dávku emocí i humoru. Režisérčina věta "Moji hrdinové jsou opravdu v prdeli, ale opravdu se milují", je naprosto výstižná a platí i pro její další film Zabawu,zabawu. Opět těsně pod pět hvězdiček.