Total Recall (2012)

Výrazně nedoslovný remake, který se s originálem shoduje maximálně totožným názvem. Žádná krev, žádné odkazy, žádné hlášky, žádný Mars, žádní mutanti. Namísto toho téměř nepřetržitá akce, místy až omračující triky a s tím spojený futuristický svět, vizuálem podobný Blade Runnerovi 21. století. Určitě je na co se dívat. Především Kate Beckinsale ukazuje, jak sexy a zároveň děsivě měla vypadat terminátorka. Jenže akce není všechno a ačkoli je plná svěžích nápadů i kamerových vychytávek po čase začíná nudit a co hůř, po nějaké době je vám už docela šumák co a proč zrovna vybuchuje či se trhá na kousky. K tomu několik logických nesmyslů po kterých se i laikovi orosí čelo. Pro někoho zklamání, pro jiné mezi které se počítám i já sám hluboký a trochu škodolibý oddech, že další kultovní klasika odolala nájezdům moderní doby.

Pach krve (2003)

Průměrná hororová naháněná, kde hrdinové nejsou nijak stupidní ba až přehnaně vynalézavý, jenže deformovaní dementní burani se pohybují a zjevují, jako by pro ně ani neplatily přírodní zákony a přesto tak mají víceméně navrch. Od počátku samozřejmě víte, kdo jakou roli ve snímku sehraje. Kdo bude oběť, kdo bude histerka, kdo se zachrání či kdo a jak to zřejmě nejhůře schytá. Bohužel předvídatelnost schazuje to dobré, čím se Pach krve vyznačuje. Gore není tolik časté, jak jsem se z komentářů dočítal, za to ovšem dost povedené stejně jako masky Stana Winstoma. O koukatelnosti není pochyb. Srovnávat Wrong Turn s Cravenovými nebo Ajovými Hory mají oči, však v žádném případě nelze.

Život je boj (2009)

Opět příběh kluka, který díky pěstím ke štěstí, lásce a penězům přišel. Tatuma mám poslední dobou v oblibě, né že by mě okouzlil svým hereckým talentem, ale to jak nemotorně se vážně snaží "hrát" je mi škodolibým a do jisté míry i obdivuhodným způsobem sympatický. "Pozor! V komediální póze je to však úplně jiné káfe a jako komik u mě patří k těm úplně nejoblíbenějším." Jinak co se týče filmu samotného, největším zklamáním jsou souboje, ke kterým když už dojde, jsou tak nezajímavě a sterilně natočeny, že téměř okamžitě vyšumí a dojmem zapadají do unuděného a vizuálně upachtěného celku.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Úžasně podmanivý a silně nepříjemný obraz vykonstruovaných procesů kolem obcování s ďáblem, kde inkvizice měla moc naprosto vyhladit i celou obec. Působivě jsou podány především výslechy a samotné popravy. Ty spolehlivě naženou husí kůži i po tolika letech od vzniku této po zásluze vyzdvyhované klasiky, která dokazuje, že v našich končinách lze natočit i něco jiného, než jen stále se opakující komedie, či sociální dramata o hovnech.

Škola rocku (2003)

Naprosto předvídatelný a do jisté míry i otravný příběh pozérského rockera, za účasti Jacka Blacka a také nesmrtelných hitů velikánů světové rockové hudby. Právě to jsou důvody proč stojí za to Školu ro(c)ku vidět a navíc si jí i celkem slušně užít :-). Za povšimnutí stojí i výkon malého bubeníka, chtít někdy caparta a mít syna, chtěl bych aby byl jako on :-D.

Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí (2009)

Pokud jste úchyl, dement, nebo jen vožralej na plech, pak je určitá šance, že vám tohle hovno příjde i zábavné. Pro nás ostatní jde o zfilmované fantasie úchylnýho, dementního a zřejmě i sjetýho dua Neveldine/ Taylor, kteří to všechno a zároveň nic, navíc podtrhují svým režijním anti-talentem.

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Příjemně děsivější animák, který ačkoli není přímo pro ty nejmenší, otrlejší popřípadě odrostlejší děcka budou nadšeni. Škoda jen, že se Koralína vydala cestou dětské fantasie a neodvážila se vkročit do zajímavějších vod sci-fi a fantasy.

Profesionál (1981)

Ještě před Bournem, tatínkem z 96 hodin a dalšími, tu byl Joss Beaumont. Ten nejsympatičtější francouzský agent, který když zrovna netrousí nesmrtelné hlášky nebo neklátí jednu žabožroutku za druhou, pak jen tak mimoděk mění nejlepší muže zákona v čele s Robertem "de Peyrac" Hosseinem v malé školáčky, nebo zachmuřele jedinečnou Belmondovskou tváří dává pojmu čest a hrdinství nový rozměr. Narozdíl od technické stránky filmu, teskná Morriconeho melodie nezestárla ani o den. Jedna z nejlepších Belmondovek, ne-li úplně ta nejlepší.

Bourneův odkaz (2012)

Ačkoli je od počátku jasné, že tenhle Bourne nebude úplně "pintlich" a v první řadě se bude snažit parazitovat na svých předchůdcích, ať už příběhem nebo především mytologií "univerzálních vojáků", přesto se obtěžuje tím, věnovat úmorné desítky minut vysvětlováním, jak to vlastně s těmi agenty je. Přeci jen většina těch, kteří zajdou na čtvrtého Bournea už alespoň Ultimátum viděla, tak proč všechno znovu dokola papouškovat :-(. Zbývalo by pak daleko více času na to nejzajímavější a především to, co je režisérovou nejsilnější stránkou a to akce. Takhle jsem měl totiž pocit téměř totožný, jako při nedávné Sodenbergovině, Zkrat.

Cosmopolis (2012)

Cronenberg točí pro čím dál menší okruh diváků. Naprostý opak velkolepé, zábavné akční jízdy, kde hrdina pln morálních zásad namísto prázdných keců skutečně pohne světem, váží si svých přátel i spojenců a nekompromisně odklízí z cesty jednoho drsného padoucha za druhým. Pozitivní na této intelektuální nudě je snad pouze to, že vyvolává alespoň nějakou odezvu, ikdyž pouze v rámci depresí a znechucení nad neskonalou absurdností některých zákonitostí kapitalismu.