Avengers: Age of Ultron (2015)

Nehorázně nadupaná akce. Snad ze všech nejvíc si to tam kotlí Kapitán a pak taky samozřejmě Thor. Když tenhle asgardskej beefcake vlítne mezi dvě rozbitkařený skupinky Avengerů a bez ohledu na cokoliv to tam rozčísne svym hammerpanzerfaustem, už netřeba nic dodávat. Snad jen nějakou bodrou hlášku, který tyhle namakanci sypou z rukávu jak Menšík v nejlepších letech. Jediný, co u mě celejm Avengerům sráží body, je unylá a neodvážná výprava. Exteriéry i interiéry jsou unifikovaný a šedý až bída - pozadí vládne hlavně železo, sklo a beton. V tomhle směru zkrátka žádná osobitá invence.

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Asi nejlepší bondovka do té doby. Lazenby se na agenta 007 vyloženě hodí - škoda, že s tím po tomto jediném filmu seknul. Sice je Bond tentokrát větší citlivka a ta svatba byla vyloženě pěst na oko, ale v akčních scénách pořád dokáže uštědřit slušný direkt, a to se počítá. Film je výjimečně zdařilý režijně i střihačsky - akce je přehledná a má spád. Snímek ale stále trpí některými nedostatky "starých filmů" - nelogičnost, nereálné pěstní souboje, zrychlování stopáže, aby to vypadalo, že se děj odehrává rychleji. Chybí i návštěva dílny Q, který by Bonda vybavil potřebným špionážním arzenálem. I tak se ale jedná o povedený film, který má mezi souputníky v sérii - i díky zrecyklovaným motivům v pozdějším Zlatém oku - zasloužené místo.

Já a moje příšera (2007)

Mít ve filmu děti je vždycky risk, který ve většině případů nevyjde a člověk je tam spíš přetrpí, než aby žasl nad jejich výkony. Mít ale dítě jako hlavního protagonistu ve filmu ne výhradně pro děti je čiré bláznovství, které vyjde maximálně tak jednou za deset let. Zde se to nepovedlo. Ten kluk je nesympatickej až hanba a jeho repliky jsou asi tak originální jako happyend v romcomu. Když se to tak vezme, možná měl film být němý. Vězte, že v ději byste se rozhodně neztráceli. Za zmínku rozhodně stojí roztomilá Nessie, která se teda povedla. Problém jsem ale trochu měl s vysvětlením jejího původu - je to vodní zvíře, ale v pohodě dýchá na suchu; narodí se z vejce, ale ten kluk se ptá, jestli je to savec, jako fakt? Možná i kvůli velice povedené výpravě divákovi hned nedojde, o jakou blbost se vlastně jedná.

King Kong (2005)

Dokonalá výprava, hudba, herecké výkony i efekty. Celkový dojem kazilo pouze pár bizarních scén (např. běžící stádo brontosaurů) a až moc natažené sentimentality. Nevím, proč jsme museli být svědky hned dvojitého loučení s gorilákem. To konečné bylo samozřejmě na místě, to prvé při odlovu not so much. A vůbec nejde o to, že by tři hodiny byly nějak moc. Naopak, propracovaný příběh, četné lidské osudy a širokou škálu různých prostředí jsem si náramně užíval. PS: Když koukáte na scénu s obříma pavoukama a začne vás nepříjemně šimrat za krkem, víte, že filmu dáváte veškerou svou pozornost a on vám ji vrací.

Země ztracených (2009)

Může se to zdát jako slátanina, a taky to možná je, ale rozhodně to není žádná bída. CGI triky jsou zdařilé, humor typicky ferrellovský, tj. několik vtipů vyzní do prázdna, ale jinak pobaví. Nejvíc asi otravuje postava Chaky, který tam opravdu nemusel být. Za zmínku stojí odvážná práce s kamerou a obě scény s Mattem Lauerem (hlavně ta druhá teda).

Sázka na nejistotu (2015)

Výtečný Bale! Is this the same guy who saved Gotham? Ve filmu příjemně překvapily originální prvky narace. Přiznám se, že i když velice oceňuji McKayovu snahu zesrozumitelnit odborné ekonomické pindy skrze Margot Robbie naloženou ve vaně, k pochopení podstaty problému ekonomické recese mi to moc nepomohlo - k diváckému zážitku ale určitě ano.

Goldfinger (1964)

Některé filmy nestárnou, některé stárnou s grácií. Goldfinger bohužel nepatří ani do jedné skupiny. Chybí slušná akce i humor. I francouzský Fantomas, který vznikl ve stejném roce, má v obou aspektech navrch, v humoru výrazně. Tehdejší lesk snímku si vysvětluji na svou dobu nadprůměrným rozpočtem, jehož využití ale dnes působí spíše úsměvně. Z filmu tak v paměti zůstane jen charismatický Connery a plejáda krásek, které z nějakého důvodu vypadají všechny stejně.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Fakt, že jsou oba hrdinové ze stejného vydavatelského impéria a že si každý vybudoval masivní fanouškovskou základnu, ještě neznamená, že postavit je proti sobě je dobrý nápad. Na papíře to možná ještě fungovalo, ve filmu už ale ne. Aby byly filmy o Supermanovi delší než 2 vteřiny - což je skutečný čas, který Superman potřebuje k tomu, aby netopejrovi přetáhnul spodky přes hlavu a zatroubil na nos - je třeba do scénáře zaplést několik nelogičností. Aby se ale Batman zdál alespoň trochu jako rovnocenný soupeř, pak je třeba do něj nasypat nelogičností celý náklaďák. Snad ještě větší problém jsem ale spatřoval v Jesse Eisenbergovi. Jeho scény plné cringy přehrávání měly zůstat za dveřmi střižny. Že by pak film nedával smysl? Haha. Přesto je film po estetické stránce velice zdařilý a po vypnutí poloviny mozku do offline režimu i zábavný.

Dědictví aneb Kurva se neříká (2014)

Bída. Pár úsměvných momentů ani zdaleka nevyváží absenci humoru a myšlenkovou vyprázdněnost. Jakékoliv zrcadlení v prvním dílu - které je pro podobné sequely po 20/25 letech typické - se odehrává jen na poli hereckého obsazení. O žádné hlubší kontinuitě, například v motivech, nemůže být řeč. Když už zde objevili Dagmar Havlová i Miroslav Donutil, tak se nedá tvůrcům jinak než zazlívat, že ze snímku nevyždímali mnohem víc. Co dodat, doufám, že tímto filmem Polívka alespoň zaplatí všechny dluhy.

Superman 4 (1987)

Tenhle film se snad ani nedá brát vážně. Scenáristicky paskvil a provedením spíše k smíchu, čemuž výrazně napomáhají i krkolomné triky. Film je ale řádsky zábavný. Všechno to, co je na něm chybné, je vlastně zábavné. Divák jenom zírá, co všechno ještě tvůrci dokázali do filmu nacpat. Asi nejvtipnější je postava Nuclear Mana, coby nazuřeného mimozemce ve spandexovém trikotu, jehož předobrazem byli patrně Ivan Drago a Šafránkovic brácha Slunečník. Je jisté, že při současném trendu, kdy každá hrdinská postava musí mít temný background, by již něco takového asi nevzniklo. A možná právě to přidává Supermanovi 4 na relevantnosti. Když nechcete řešit hluboké trable identity Snyderova Man of Steela, ale jenom se odvázat a pobavit se, se starými supermanovkami nejde sáhnout vedle.