Reklama

Reklama

Cesta kolem světa za osmdesát dní

  • Československo Cesta kolem světa za 80 dní (více)
Trailer
Dobrodružný / Komedie / Rodinný
USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Kamera:

Lionel Lindon

Hudba:

Victor Young

Hrají:

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams (více)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky... Nákladný film, natočen podle románu Julese Verna sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů. (woody)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (96)

lamps 

všechny recenze uživatele

V jednotlivostech místy velmi nápadité, hravé a vtipné, sympaticky odkazující k různým žánrovým vzorcům skrze filmová prostředí nebo volbu herců do cameo rolí (Buster Keaton ve vlaku). Ale kdyby to bylo o hodinu kratší, nic by se nestalo - celá řada dílčích konfliktů jen povinně oddaluje vyvrcholení a uměle znesnadňuje hrdinům jejich cestu, přičemž se scénář kolikrát vůbec nenamáhá segmenty nějak soudržně pospojovat. David Niven velmi dobrý, ale jinak z toho ta unylá britskost sálá tím zážitkově nešťastným způsobem.. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Film, ve kterém by se dala s lehkostí vystříhat polovina stopáže. Věřte mi, že nepřeháním. Vážně nechápu proč jsou ve filmu například odporné 10 minutové tancovačky ve španělském stylu, snad hodinové býčí zápasy a plno dalších kokotin, které nemají ve filmech co pohledávat. Není mi jasné dle čeho se tvořilo obsazení, ale je na můj vkus úděsné. Cenu nejnesympatičtější postavičky bych udělil kokotovi Passepartoutovi, který mi znepříjemňoval celý film. Naopak musím vyzdvihnout scénku, kdy ďábelští indiáni přepadnou vlak. Myslím, že na svoji dobu to bylo natočeno perfektně. Dávám 1*. Nevím, jak jinak ohodnotit film, v němž 3/4 stopáže je slovy nepopsatelná nuda. ()

Reklama

Kass 

všechny recenze uživatele

Přestože by Foggova "Cesta" s ohledem na svoji šibeniční lhůtu měla ve filmu svádět k svižnému tempu vyprávění, snímek překvapivě nikam nepádí a line si to ležérním tempem, jež působí místy příjemným (loudavé, často překrásné, duši lahodící pohledy kamery na exotické exteriéry, ať už ze vznášejícího se balónu či šinoucího vlaku), ale také občas trestuhodně ubíjejícím dojmem (např.nepochopitelně nastavovaná zastávka ve Španělsku - 5 minut se jen tancuje a 10 minut "zápasí" v aréně s býkem!). Výsadní devízou filmu je D.Niven, v jehož trefném podaní je P.Fogg tím pravým dokonale strohým anglickým gentlemanem, kterého nedokáže vyvést z bohovského klidu nikdy nikdo a nic. Ve své roli na plátně z pochopitelných důvodů, jež plynou předně z jeho odtažitého vystupování, působí mírně nepřístupným dojmem a proto pro mně byla velkým zklamáním postava jeho sluhy, která alespoň podle mne měla do příběhu vnášet lidsky přirozenější prvek, což se k mému zklamání nedělo.. jeho chaplinovská vizáž, charakter sukničkáře a cirkusové skeče jimiž se prezentoval, mě nedokázaly zaujmout.. ve filmu se mi poté paradoxně jevil býti ještě větším "cizincem" než jeho nadlidsky se zprávající pán. O to víc jsem zhruba v půli filmu, v indické epizodě, přivítal příchod jejich budoucího souputníka, krásné princezny, které dala tvář filmem dosud příliš nepoznamenaná S.MacLaine.. sice jí ve snímku nebylo poskytnuto příliš prostoru, ale její nádherný úsměv na mně působil stejně jako vždy.. připadal jsem si proti němu zcela bezbranný :) Výsledné hodnocení "Cesty" jsou u mně velmi silné 3*. ()

Wiliem 

všechny recenze uživatele

První hodinu, snad i hodinu a půl, jsem byl silně na rozpacích co to vlastně sleduju za film. Dlouhé záběry na krajinu byly sice velmi krásné, extempore Passpartu dejme tomu, ale za tu celou dobu Fogg prakticky nedostal vůbec prostor a nějaký náznak že by měl někdo někam spěchat, o tom nemohla být vůbec řeč. Tím se z filmu vytratilo to co se mi na něm nejvíc líbí. Naštěstí poslední hodina už opravdu naplnila mé očekávání, i když ne úplně. Prostě mi celý film připadal tak nějak bez života, právě díky tomu že se film spíše soustředil na krajinu a kulturu projížděné země místo věnování se tomu podstatnějšímu, tedy prokreslování charakteru hlavních postav. 70%. ()

bloom 

všechny recenze uživatele

Nejhvězdnější adaptace mého oblíbeného Verneova románu se v některých místech sice trochu vleče, ale zase se věrně drží předlohy a některá camea jsou opravdu pěkná (Fernandel, Frigo...). Philease Fogga pro mě už navždy představuje buď sympatický lev ze španělského animovaného seriálu a nebo spíše právě David Niven. Ani Oldřich Nový nebyl takový gentleman. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (9)

  • Cesta kolem světa za 80 dní byl posledni film pro Hartcourta Williamse a Roberta Newtona. (sir-dave)
  • Film se k roku 2013 mohl pyšnit nepočetnějším zvířecím obsazení. Objevilo se v něm celkem 8 552 zvířecích rolí. Konkrétně se jednalo o 3 800 ovcí, 2 448 bizonů, 950 oslů, 800 koní, 512 opic, 17 býků, 15 slonů, 6 tchořů a 4 pštrosy. (ČSFD)
  • Snímek byl jako jeden z prvních natočen systémem Todd-AO na 70mm filmový formát. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)

Reklama

Reklama