Dítě číslo 44 (2015)

A Oscara za nejlepší mužskou roli získává... Tom Hardy! Opravdu, jeden z jeho nejlepších výkonů (žádný Warrior, jak o něm někdo tvrdí, protože mlátit někoho v kleci v rámci MMA by zahrál kdekdo bez talentu). Ani Locke, ani The Take, prostě Dítě číslo 44. Uvěřitelně a přirozeně ztvárnil všechny možné polohy Lvovi postavy, od bezcitného agenta MGB po zoufalého a nervózního muže. Plus ten přízvuk. Ze začátku jsem se děsila, když jsem to slyšela v traileru, ale musím uznat, že bez přízvuku by to nebylo ono a to ztěžovalo práci nejenom Hardymu, ale všem ostatním a všichni se toho skvěle zhostili. Teď film... ano, jsou tam odchylky od knižní předlohy, ano natočila se spousta materiálu, která se ve výsledku chytla a odsunula stranou (a na kterém se vyhodilo víc než dost peněz už jen na komparzistech, ale to je jejich věc). Ale i tak jde všechno plynule za sebou, nikde to nedrhne a dokonce to zarytému milovníkovi knižní předlohy ani nijak zvlášť nevadí. Příběh jako takový je zkrátka temný, naturalisticky pojatý a celkově vzato - chladnokrevný. Veškeré hrůzy se ta dějí s naprostou samozřejmostí a s takovým ledovým klidem, jako v Sovětském svazu. Jen trošku zamrzelo, že soundtrack neměl žádnou výraznější melodii a nějaký motiv, ovšem udělali mi radost Partyzánskou budovatelskou skladbou v ruštině, děkuji. No a Noomi? Poprvé, kde jsem jí vážně dokázala rozdýchat a dokonce bych i mohla říct, že jí to na konci slušelo. Kinnaman alias Vasilij připomínal robotického Fassbendra z Promethea, ovšem na rozdíl od něj neměl Vasilij ten otevřený výraz dychtící po poznání, byl jen robotický sociopat. Jediné, co jim vážně nebaštím, je ten Lvův nóbl byteček. MGB neMGB, takový luxus určitě mít nemohl, pokud by nebyl stranický funkcionář. Za mě prostě 5/5 a plánované opakování v kině.

Chappie (2015) odpad!

Stejně smysluplné jako účast Die Antwoord na letošním Rock for People...

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Za A - RocknRolla byla prostě lepší. Za B - Alicia Vikander byla strašná kočka a šedesátková móda potěšila. A za C - vlastně ani nevím, o čem to pořádně mělo být :D

Legendy zločinu (2015)

Herecký výkon Toma Hardyho byl brilantní, krásně se rozdvojil a přepínal mezi šíleným, schizofrenním psychopatem a chlapem, který se snažil být ten správný, ale moc mu to vlastně nešlo. Ovšem něco tomu chybělo... jakýsi drive nebo jiskra, zvlášť v poslední půlhodině, která film zbytečně natahovala. Od začátku se Legendy tváří jako vtipná gangsterka plná policejních zátahů, útěků a blufování ze strany dvojčat. Bohužel tohle se mi nedostalo. Těžko říct, jestli Helgeland nevyužil všechen potenciál, nebo jestli jsem měla jen přehnaná očekávání. Dvojitá dávka Toma a jeho talentu dosáhla na čtvrtou hvězdu, jinak je to lepší průměr. Tak jako tak, vztah mezi Frances a .... Krayem (za boha teď nepřiřadím správně jména) podle mě fungoval, jen ten rozpad mohl být trochu markantnější a dramatičtější.

Míň je víc (2015) (pořad)

U televize je člověk hrozně chytrej, ale když tam stojí, tak je dutej jak bambus a je rád, že si pamatuje svoje jméno - mluvím z vlastní zkušenosti. Pro komentář od Bajdy - dovolím si nesouhlasit ve všem, protože hosté jsou civilní osoby z lidu, ne všichni jsou zajímaví, vy snad ano? Pravidla jsou jasná, jen se musí párkrát zopakovat, napětí u televize lze cítit těžko, protože tam nestojíte, když ano, máte srdce v krku, protože čekáte, jestli ta čárka sjede nebo nesjede níž abyste mohl trumfnout protihráče a výhra? Pane, o tu tady ale vůbec nejde! Jde o tu zábavu a v první řadě - nejvíc kritizují ti, co nemají ani odvahu si před tu kameru stoupnout :)

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Ethan Hunt už by to měl pověsit na hřebík a předat mladšímu Rennerovi, který si v Ghost Protocolu zkusil být tak na "pět minut" agentem, načež z ouřady opět udělali ouřadu. Národ grázlů navazuje na Ghost Protocol, který byl ale Ethanův vrchol a pětku staví podle stejné osnovy, ale fakt mu to nejde, už to ze sebe hrozně nutí. zbytečně překombinované a natahované

Noční běžec (2015)

Liam už točí filmy jako přes kopírák. Jednou honí zločince v letadle, pak ve vlaku, co přijde potom? Autobus? Co se mihnul v Třech dnech na svobodu jako ožralej kriminálník, tak už z toho nějak nevylezl. Honičky v autech a rvačky jsou tak stejný, že už se na ně ani člověk nemusí dívat.

Oslněni sluncem (2015)

Až se bude točit film o Davidu Bowiem, Tildu můžou klidně obsadit. Už tady předvedla, jak jsou si podobní... Nebýt v tom Matthias, nevydržím to do konce. Dvouhodinové utrpení s nehezkou Tildou, trapným Ralphem a Dakotou, jejíž dějová linka byla ve filmu nějak úplně mimo a bez pointy.

Purpurový vrch (2015)

Pro takový druh filmu má literatura jedno krásné označení - gotický román. Ačkoli je Purpurový Vrch z viktoriánské éry, tento pojem ho dokonale vystihuje. Režisér měl pravdu, každá scéna je po vizuální stránce nádherná a mrazivá zároveň. Stejně ale musím přimhouřit obě dvě oči, abych mohla dát 4*. Za prvé: struktura děje je silně předvídatelná od chvíle, co se na scéně objeví Tom Hiddleston. Za druhé: naprostá medicínská nesmyslnost v podobě nekonečného a nevyčerpatelného krevního řečiště Charlieho Hunnama, anebo má snad abnormální obnovu červených krvinek? Pochybuji... Nicméně Purpurový vrch není klasický horor, což jedině dobře pro mě, protože horory prostě nesnesu, jen jsem udělala obrovskou, hiddlestonovskou výjimku. Takže... jak to nejlépe vyjádřit... tak trochu krvavé Květy z půdy ve viktoriánské době s gotickým nádechem.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Revenant není Zmrtvýchvstání Leonarda DiCapria, ale diváka na konci filmu. Spíš by se to mělo jmenoval "Prosím, zabijte mě!" Brutální, krvavá nechutná nuda na sněhu. Řeka, stromy, sníh, řeka, stromy sníh... Kdybych chtěla vidět takové scenérie pustím si Prima Zoom zadarmo. Do toho se odněkud přihasí kolíbající se Hardy a první, co z něj vypadne je "fuck!" a to z něj padá v pravidelných intervalech skoro pořád. Přijeli indiáni, odřezali skalpy na kameru, prohnali šípy skrz oční bulvy rovněž na kameru jako skvělou senzaci. Pak zas z Hardyho vypadlo "fuck, fucking, fuck off...", načež se výprava odpotácela kamsi do Prčic. Leo jako pan Glass udělal z Bonda žabaře v obleku, protože to, co přežil on bylo nad úroveň 007. Ovšem úsměvná momentka, co by jeden ze dvou světlých okamžiků, bylo jak si medvídek grizlly zahrál sudy valy a trošku nám toho Leoška přejel. Revenant není film o touze přežít, ale film plný detailních záběrů těch zarostlých, špinavých krvavých obličejí, takže vidíte všem do nosu a můžete jim vesele počítat chlupy i holuby. Pak vidíte i ty mezírky mezi křivými zuby, jak tam Leovi propadává hlína, která mu do té huby tak torchu napadala, jak jim odletují brindle a motají se jim s těmi krvavými chuchvalci do plnovousů. To není chlapské, to je nechutné. Škoda slov na záběry, které vecpali na celý obří plátno akorát oko koně do rohu, kus klacku, kousek hlavně pušky. No a pak Leošek běží a běží, sežere v syrovým stavu na co přijde, ačkoli má metr od sebe rozdělaný oheň, ano logika tvůrců i lovce cvičeného na přežití v přírodě... pak to napere s koněm ke skále, načež se nabodne na první dostupnou větev. Ve filmu nejde o to, kdo koho na konci zabije a pomstí, ačkoli je to od začátku jasné všem na 1000%, ale o to, aby už KONEČNĚ NĚKDO NĚKOHO ZABIL jen proto, aby mohli běžet titulky! S filmem je špatně spousta věcí, když mě víc - místo Lea a Hardyho, zajímá šišlavej "Arthur F*cking Shelby". Za ten marast, ve kterým museli 7 měsíců natáčet, dávám 1*, jinak by to byl odpad.