• Fantasy

Zloba - Královna černé magie (2014)

Ako lesbická lovestory to bolo zaujímavé, ako produkt zrodený z neobmedzených Disney financií- urážajúco nedotiahnutý a nahlúply. Scenáristka sa rozhodla prekopať príbeh klasickej rozprávkovej mrchy sladobôľnym smerom "ona predsa nemôže byť od prírody zlá, musela byť dobrá, najlepšia! len jej niekto (chlap) ublížil. Že tým Disney svoj pôvodný krásny animák, na ktorom dodnes bohatne, postavil na hlavu a každá z postáv (okrem kráľovnej, ale tá má len 1 vetu) sa správa inak..? Nevadí, určite im to nezabráni predávať oba filmy najbližšie Vianoce v kolekcii. Najviac ma mrzelo, že svoj vizuálne najštýlovejší animák prekuli na gýčový cgi chaos uberajúci sa minimálne troma rôznymi smermi. Jediné plus je obsadenie stále ešte charizmatickej Angeliny Jolie do roly Karikatúry zla- jej hrôzostrašne vychudnutá postava konečne nepôsobí rušivo. Film si treba pozrieť v originálnom znení, krik Angie je skvelý! Pamätáte sa ako vrieskala v 'Alexander the Great'? :D "In my womb I carried my avenger!!!"

Grandhotel Budapešť (2014)

Celkom fajn slapstick komédia- veľmi pripomínala 'Tajemství hradu v Karpatech' (s o niečo lepšími kulisami). Netreba hľadať nič hlbšie. Dokonca *SPOILER* nedojde ani na akékoľvek mravné ponaučenie. Odkaz na Zweiga je najlepší vtip celého počinu. Ak nežeriete Wesa Andersona a jeho cooky štýl, pozrite si radšej 'Four Rooms' (1995) :)

Byzantium (2012)

Pri Saoieuoëûærse Ronan som si istý- vyberá si zaujímavé projekty, celkovo inteligetné projekty a merylstreepovskou istotou v nich ukazuje, ako sa má robiť herecké remeslo. Podobne v 'Byzantium' preniesla trochu svojho umenia na Gemmu Arterton, ktorá má síce krásy a sexappealu za všetky filmové sexbomby staré aj súčasné, ale toho talentu zatiaľ prejaviť veľa nemohla. Mám Gemmu rád a bál som sa, že vedľa S.R. pohorí- najmä, ak má hrať (teoreticky) skúsenejšiu/silnejšiu postavu, ale ustála to so cťou. Upíri príbeh je príjemne nevypočítateľný, má originálne až drzé prvky mimo kánon a pokojnú atmosféru. Historizújúce romantické momenty (a la 'Andelská tvár') nevadia, skôr by som povedal, že sa snažia o strohosť . Pekný príbeh o mieste a boji žien v "mužskom svete" a ne/vyhnutnosti osudu. A tuším som zazrel aj Gemminu bradavku ;)

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Idealizmus a naivita postrádala kontrapunkt- ocenil by som, keby sa Walter na konci prebral v blázninci so žalobou za vraždu šéfa na krku. Amélie z Montmartru v mužskom prevedení, navyše ak tomu mužovi ťaha na päťdesiat, nemá zmysel- a do diváka sa vkráda NUDA s každým ďalším Walterovým monológom. Vďaka bohu za National Geographic kameru a jeden-dva fajn triky- inak typické hollywoodske peklo

Babička (1971) (TV film)

Najmenej pozerateľná verzia (vrátane transvest.paródie) známej knihy. Nekonečné zábery Libuškiných zadumaných pohľadov a brunátnych líčiek (zamilovaný režisér?) + cikcak strih nesúrodých scén + upätá nedýchateľná naškrobenosť kostýmov = migréna ako višitá (zásterka Barunkinho kroja)

Punťa a čtyřlístek (1955)

Krásny sentiment. Fešácki oteckovia! čisté ulice! slušné deti! Ešte aj ich zlobění je uhladené :D

Konzultant (2013)

Fascinujúce dielo, vzhliadnuté v nočnej, v stíchnutom hoteli- možno preto na mňa zapôsobilo výborne. Krásna kamera, atraktívne obsadenie, originálne podanie prevarenej témy drog.kartelov a ich dopad na zúčastnených- bez narkomanov, bez (skutočných) policajtov, bez nádeje, a to, že jednotlivec občas NEdokáže zmeniť tok okolností. Pohár čistého cynizmu neuškodí a čo je výživné pre nás, žijúcich obyčajné životy- trpiacich hrdinov nebudete ľutovať, majú všetko, chcú ešte viac. Veľká časť deja prebieha v pozadí, divák- rovnako ako Konzulant- tápa a fabuluje, čo je lepšie ako dostať všetko na podnose. Oceňujem nevídané hravé udělátka (ako prísť o hlavu na viac spôsobov) a nasadenie Cameron Diaz /nielen na to okno žltého ferrari/ v úlohe bondovského zloducha, s jej mačkami a zlatým chrupom

Prckové (2009)

Klobúk dole pred fantáziou tvorcov, stále sa niečo deje, nie je to až také odhadnuteľné, zaujímavo poprehadzované epizódy, Kat Dennings, Steve Jobs2.0, humor, preplácanosť, milé decká (nová Wednesday Addams!) a zlomenie tabu o pojedaní šušňov. Naj film na víkend.dopoludnie. Triky väčšinov na výbornej úrovni- keď si spomeniem, čím "klamali" tvorcovia detských filmov kedysi nás..

Špinavý trik (2013)

Špinavý trik, ale na divákoch. Nevadia mi jednoduché, alebo prvoplánové filmy, práve naopak. Pustite mi White Chicks a máte ma! Vadí však, ak sa jedn.filmy prezliekajú za zložité alebo nebodaj za UMENIE. Režisér vsadil na trojicu, kt.sa mu tak bohate osvedčila v Silver Linings (Bobby je tretí) a bez väčšej invencie (ale poschodové účesy sú nápadité) ich vnucuje divákom a hlavne f.kritikom, ktorí mali penu na ústach a na očiach vlčiu tmu odkedy sa prevalilo, že Jennifer L. si zahrá trophy wife Rosalyn a že bude istý čas na plátne len v bielom živôtiku. Jennifer je A+ herečka, ale akonáhle má hrať postavu o rok staršiu od seba, už je to menej dôveryhodné, detinsky oduté a samý vzdor a.k.a nezávislé. Jen sráca čaro a bubbly časť jej osobnosti na plátne nevhodne preráža, dávam to za vinu aj dlhej sérii detinských rozhovorov o prdoch, hnačkách, buttplugs apod. . Bale 150.x pre rolu zmenil váhu, tentoraz otehotnel, standing ovation a 20 nominácií! Bradley C. JE bezradný ako zajac chytený do kuželov hmlových svetiel. Záverečná scéna jeho plaču je stvorená do Hangover part 4. Jeremy je ako Joe Pesci Jr. slušný. Prekvapivo najmenej filmových Talianov paroduje deNiro. Bale to ženie ad absurdum. Dve hviezdičky za striptérske hviezdičky Amy Adams, ona bola svetlý bod. Je na najlepšej ceste nahradiť Nicole Kidman, myslené v dobrom. Aj jej postava sa potáca medzi osudovosťou a nahlúplosťou a jej motivácia nebude jasná ani keby ste v kine sedeli mesiac po skončení záverečných titulkov. Motivácia ani jednej z postáv. Hudbu zložil Danny Elfman?! D: Nepáčilo sa mi ani, že ústredný párik ostal za podvody nepotrestaný