Tam, kde jsem nikdy nebyl (2005)

Pro někoho možná krásný poetický příběh, pro mě celkem nuda, klížily se mi oči. Dokud se děj odehrává na psychiatrii a je lehce tajemný, ještě se to dá, ale potom mi to připomínalo opravdu nějakou fantasy pohádku, pak akční pasáž a takový nijaký konec. Trochu moc žánrů spletených dohromady. Když už nějakej pohádkovej fantasy svět, tak raději ten Williho Wonky.

Nenapravitelný (1975)

Zase se mi potvrdilo, že mám Belmonda raději v komediích, a tato byla teda pořádně střelená! Nejdřív jsem si myslela, že to bude nuda a že JPB bude zase v roli neodolatelného svůdníka, kterému podlehne každá sukně. No, částečně to tak bylo, ale bylo to výborně podáno. Kromě toho, že se Belmondo snad vůbec nezastaví, je mistrem převleků (hlavně ta ženská a taxikář), jsou zde výborné odchylky v podobě rozhovorů se slečnou kurátorkou: „Takže vy jste znásilnil svoji sestru…v té době byla silně podnapilá a těhotná s vaším otcem.“ A dámy pozor! Když muž celý týden pracuje, může vás vzít v sobotu pohrabáčem! (potřebuje se přece rozptýlit). A těchto podobných narážek na usměrnění žen je tu více. Když už si Viktor v posteli neví rady – Kamile, malér, nedokážu to – A co kdybys jí namlátil – Jo, to by šlo – a i na konci filmu: „Dej jí pár facek, je to přece tvoje stará!“ Tak tady z toho si, pánové, příklad opravdu neberte, mohlo by se vám to škaredě vymstít :-)

Rambo: První krev (1982)

Já se na tohleto Rambo opravdu těšila! :-) Myslela jsem, že se zasměju těm podivným veselým akčním scénám alá James Bond, ale ono nic. Já na to fakt zírala jak tele na nový vrata. Žádný trapný scény, žádný úšklebky, ale skvělej akčňák, kterej neztrácí na kvalitě ani po skoro třiceti letech. I ten obraz byl nadočekávání. Kdysi jsem ten film viděla potajmu na VHS jako dítě. Jediný, co se mi dnes z toho vybavuje, je jednohlasný hanácký dabing: „Rambo otiké nebo tě zabijó“ V naší rodině koluje historka (jestli pravdivá či nikoli opravdu nevím), že ve filmu se objevily i hlášky nějakého takového znění – Matko, co sem lezeš! Nevidíš, že dabojo! – žena mu údajně donesla kafe. Jméno tohoto pána si nepamatuji, ale jestli ho zjistím, tak ho sem napráskám (on mi to určitě odpustí). Už jsem to zjistila - mělo by se jednat o pana Sedláčka ze Senice na Hané. Akorát David Caruso tady vypadal, jako kdyby právě opustil základní školu (bylo mu 26). A taky mě dlouho žralo, co to je, kruci, za jméno John Rambo? Já už to vím. A kdyby to zajímalo i vás, hledej v zajímavostech od uživatele: don corleone. Závěrem musím uznat, že tento film je opravdu výborný!

Klub vyděračů (2007)

Jelikož už jsem nějakej ten thriller v životě viděla, můžu říct, že tohle bylo dost slabé. To, jak se to bude vyvíjet, všichni víme. A závěr? No to byla fakt pecka, to bych fááákt nečekala. Taky jste byli tak překvapeni jako já? Prostě od začátku víte, co bude následovat a jak to dopadne. Já bych teda nic tak složitě nevymýšlela (si budu mazat ruce, ne?) – nafackovat, sbalit kufry a oškubat do posledního dolaru! A nemuselo se nic točit. Ale na co bychom potom nadávali, že? :-)

Noc v muzeu (2006)

Veselá taškařice pro děti. Nenadchne, ale ani neurazí. Možná, kdyby mi bylo deset, tak dám plnej počet. Nejvíc se mi líbil aportující Rex (ne ten chytrej komisař, čokl, ale Tyranosaurus Rex), ten byl i docela roztomilej. A taky se konečně ukázalo, jací důchodci doopravdy jsou! Žádní chudáčkové, kteří s berlou v podpaží běží na autobus a pak chtějí pustit sednout, ale pěkní hajzlíci, kteří se neštítí vykrást tak posvátné místo, jakým bezesporu muzeum je.

Potomci lidí (2006)

Tak já teda nevím. Těšila jsem se kvůli tématu,sci-fi/mysteriózní filmy se mi líbí, ale totok? Já tak vysoké hodnocení fakt nechápu? Vůbec ničím mě to nezaujalo. Nudila jsem se od začátku až do konce. Snad jen ty střílecí scény mi dokázaly trochu víc rozevřít oči, ale jinak nic. Za celou dobu jsem nepochopila, proč je naše lidstvo neplodné, nevím, jestli se to tam někde zmiňuje, možná jo, ale já to prostě nepostřehla. A ta jediná slečna otěhotněla z jakého důvodu? Nějak jsem ani moc nepochopila nesmyslné chování lidí. Já jsem člověk, kterej se v každé špatné věci snaží najít něco dobrého. Proto bych místo bojůvek raději našla pár šukálistů a tu neplodnost si pěkně užila. Ne, fakt na mě ten film vůbec nepůsobil, asi jsem prostě nepochopila, co tím chtěl básník říct. A to jsem ani nebyla výjimečně pod vlivem (a to možná byla ta chyba). Tak jedna hvězda, že jsem to aspoň vydržela dokonce.

Upír Nosferatu (1922)

Já se na tenhle horůrek opravdu moc těšila. Ale abych přiznala barvu, čekala jsem trochu víc – možná trochu víc děsivější hudby, trochu víc záběrů na samotného Orloka (ale ta scéna na lodi, jak vstává z rakve je fakt parádní), ale musím uznat, že atmosféru to opravdu mělo. A v roce 1922 bych se doopravdy bála. A moc. Možná to mohlo být i kratší (odstranit některé titulky nebo je neponechat zobrazené tak dlouho). Hyena, co se tváří jako vlkodlak :-) A ten jeho pohunek (živnostník Knock) byl skoro tak děsivej jako samotnej Nosferatu. V dnešní době to už žádnou hrůzu sice nevyvolá, ale potkat tohoto Drákulu Orloka v noci na schodech, když půjdu na záchod, bych fakt nechtěla! „Nosferatu – nezní to slovo jako půlnoční volání ptáka smrti?“ Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete "Upír Nosferatu se natáčel v severním Německu a na Slovensku - a je sugestivní právě díky tomuto prostředí, blízkému rodnému kraji hraběte Draculy: monumentální oblaka, nekonečné lesy, vrcholky hor, vymetená pobřeží, dravé říční proudy, pádící koně, krysy a netopýři číhajíci v temnotě. Naturalismus exteriérů kontrastuje s výrazně stylizovanými interiéry: jednak klenutými a zdobenými místnostmi Orlokova zámku, jednak expresionisticky strohým rázem příbytků jeho obětí. Těžko hledat jiný upírský film, v němž hlavní hrdina vrhá svůj dlouhý stín na tak rozdílné kulisy." Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete "...i po tolika letech se Upír Nosferatu výrazně odlišuje od ostatních drakulovských filmů. Klíčový rozdíl spočívá především v neobyčejném výkonu herecké hvězdy Maxe Schrecka, jehož příjmení zní v překladu "Strach". Schreck hraje titulní roli upíra s téměř primitivní prostotou. Jeho noční netvor se příliš neliší od krys, jimž velí, a instinktivně se roztřeseně plíží se sotva skrývaným chtíčem k místu, kde cítí krev." Jeden z 501 filmů, které musíte vidět "Existuje pádná teorie, že Orlok vlastně představuje Lenina a film je dílem německé propagandy varující před komunistickou hrozbou Ruska. Upírův příjezd do Brém, kdy je jeho černá rakev následována stovkami krys "nesoucích mor", není jen rafinovanou alegorií; film však přináší mnohem více než jen strach z bolševiků." Tak tohle je podle mě opravdu hodně divoká teorie a její autor by asi potřeboval vyšetřit...

Léto v Berlíně (2005)

Tento snímek je těžce zaškatulkovatelný. Já ho vnímala pouze jako takový běžící příběh. Ale bylo to fajn. Je vidět, že i Němci (nejsem teda odborník na německou filmografii) umí natočit něco jiného než kriminální seriály s takovými „plejboji“ jakými jsou bezesporu Derrick, Wolff, Matula a já nevím, kdo ještě. Tady se taky objevil takovej fešák v podobě kamioňáka Ronalda (nebo to byl Roland? :-)), ale za to, jakej to byl prevít, zůstal za trest zavřenej jednu noc na balkoně. Já bych ho tam nechala aspoň dvě. A taky mi došlo, že bych si měla dávat větší pozor na démona alkoholu. No nic, jdu si nalít dvě deci.

Oddíl 10 z Navarone (1978)

Já zírám. Nikdy by mě nenapadlo, že budu sledovat válečné filmy! Jenže po registraci na ČSFD (ve snaze vše dohnat), konzumuji jakékoliv žánry a jsem mile, nejen těmi válečnými, překvapena. Bohužel jsem neviděla „první“ část Děla z Navarone, ale jak k tomu budu mít příležitost, určitě to napravím. A ten Nero, to je ale hajz, co? Ještěže tam byl Indi, aby mu ukázal, na které straně stojí ti správní lidé. Myslím, že to nebyl úplně typický případ válečného filmu, ale přesto se mi líbil a už se těším na další (jednička jich teď bude dávat požehnaně, tak mě snad nějakým špatným od tohoto žánru neodradí :-))

Ptáci (1963)

Tušila jsem, že to asi nebude taková pecka jako Psycho, ale i přesto jsem k tomuto filmu přistupovala s obezřetností a úctou k panu Hitchcockovi. Ten začátek byl trochu rozvláčnější, ale od okamžiku, kdy na Melanie zaútočil racek, se film vydal tou správnou cestou. Nejvíc se mi líbila scéna, ve které Melanie sedí u školy na lavičce a za ní v poklidu, postupně usedají vrány. Čekala jsem, že se objeví i nějaké drsnější záběry, třeba na nějaké to oko v zobáčku nebo tak. S napětím jsem čekala, jak si Hitchcock vyhraje se závěrečnou scénou. Vyřešil to otevřeným koncem (film postrádá konečný titulek The End i hudební závěr). Já bych je teda nechala uklovat všechny :-) Co se mi ale na celém snímku líbilo nejvíc? To, že není vysvětleno, proč vlastně ptáci začali útočit. To je na tom vlastně to nejděsivější (žádná potřeba vysvětlovat, že byli třeba zmutovaní lidmi a nějaký podobný nesmysly, který se objevují ve všech těch nových eko hororech), že nevíme proč a že se to klidně může stát. A za to dávám plnej počet! A teď se jdu podívat na zahradu, jestli se nám tam nehoufují ptáci. POZNÁMKA: Natočit scénu, ve které na Melanie útočí ptáci (tu v domě) trvalo celý týden. Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete i Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete