Východ slunce (1927)

Měl jsem neskutečné štěstí když jsem mohl shlédnout tento film společně ještě s Cestou na měsíc z roku 1902 na Palace film festivalu ve Slovanském domě za doprovodu orchestru státní filharmonie Brno, který hrál "naživo" přímo pod plátnem. Hudbu složil k filmu britský skladatel Duncan Hendy. Mohu všem zaručit, že už tento samotný zážitek by byl tou nejvyšší slastí pro každého filmového fanouška. Samotné filmové dílo mě naprosto chytilo za srdce, nemohl jsem uvěřit, že bylo natočeno již v roce 1927! Film byl němý a přesto promlouval do duše a něžně se jí dotýkal zanechávajíc stopu na místech, kde mě nechávají chladným i některá moderní "rádoby" romantická díla. Herecké výkony byly tak neskutečné, že jsem měl později při vzpomínkách pocit, že spolu filmové postavy opravdu vedly dialogy. Živá hudba, která byla k filmu opravdu velmi citlivě zkomponována měla určitě na celkovém dojmu obrovský podíl a je velikou škodou, že nebyl pořízen oficiální zvukový záznam, který by byl vydán společně s filmem třeba na DVD.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Zfilmování první ságy veledíla Píseň ledu a ohně spisovatele G.R.R. Martina mě naprosto vyrazilo dech! Seriál je natočen s takovou brutalitou, naturálností a perverzností, jako by snad ani neexistovala žádná cenzura! Propracovanost charakterů postav je až neuvěřitelná, herecké výkony a dialogy jsou naprosto opravdové. Ta atmosféra vás prostě vtáhne a nepustí ven, před spaním nemůžete snad myslet na nic jiného a to i druhý den po shlédnutém dílu. Člověk je vnitřně z tohoto světa vyděšen a přitom skrytě touží být jeho součástí. Takovýto pocit jsem měl naposledy u Pána prstenů, ale tohle je ještě úplně jiné. Ve hře o trůny není jasně definované dobro a zlo, pouze postupně vyplouvají na povrch dobré, zlé a někdy i naprosto příšerné a zvrácené lidské vlastnosti. Po tom, co jsem se netrpělivě a s úmorným čekáním na každý nový díl dodíval na první ságu, si nedovedu představit, jak zvládnu celý rok čekání na další část pod názvem Souboj králů.

Ztraceni (2004) (seriál)

Pro mě stále naprosto nepřekonaný seriál svého druhu. Kdo nemá rád záhady, kdo si nerad spojuje indície a kdo nemá rád hru mezi scénáristy a divákem, ten ať se na tento seriál raději nedívá. Všechno je zde perfektně propracované od pilotního dílu až do poslední epizody poslední série. Skládačka zapadá a postupně se odkrývají všechna tajemství. Při sledování seriálu jsem neměl ani na okamžik pocit nalepené omáčky za účelem zisku ze sledovanosti. LOST ale rozhodně není seriálem pro každého a postupně série po sérii se zaměřuje na úzkou skupinu diváků "záhadomilů" :-). Lost nabízí ale i více než jen záhady, dokonalé spojitosti a perfektní filmařské zpracování, a to především velmi dobře propracované a ztvárněné charaktery postav, o jejichž minulosti (nebo budoucnosti) se dozvídáme postupně pomocí flashbacků (flashforwardů) a které se působením "ostrova" dále vyvíjejí. Lost dle mého názoru odstartoval novou éru seriálů a ještě k tomu nasadil laťku opravdu hodně vysoko.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Seriál, který vznikl naprostou náhodou a přitom poznamenal životy milionů lidí na celém světě! Můj život poznamenal jednoznačně a pokud mě má něco držet nad vodou i ve chvílích smutku a deprese, pak jsou to právě Simpsonovi. Jednoznačně dominantní postavou seriálu je Homer, ten chlápek je prostě mým idolem a defakto 90% humoru a celé podstaty seriálu se točí kolem něj. Český překlad, dabing a režie Zdeňka Štěpána jsou prostě geniální a u mě bodují daleko víc než originál, který na mě až tolik nezapůsobil (leč většinu dabovaných verzí seriálů vůbec nesleduji). Prostě jak už bylo řečeno: "kdo je nezná, jako by nebyl".

Yes: Acoustic (2004)

Artrocková britská skupina Yes ukázala tímto koncertem svůj opravdový smysl pro krásu a něhu. Skladby známé jako naprosté vypalovačky dostaly skrze čistě akustické nástroje úplně nový a něžný rozměr. Pro zapřisáhlého "rockera" může koncert působit změkčile nebo ošizeně, avšak opak je pravdou. Až díky této aranži jsem si u spousty skladeb uvědomil, jaké hudební poselství vlastně chtěli Yes svému posluchači skrze tu a tuto konkrétní skladbu sdělit. Každý "Yesman" by toto dílo měl rozhodně vidět!

Šéf na grilu (2011) (pořad)

Pořady Zdeňka Pohlreicha mě prostě baví a tohleto grilování obzvláště. Nejen, že se na to dobře dívá, ale člověk se opravdu i něčemu přiučí. Ze Zdeňkových rad čerpám při vaření a teď i grilování neustále.