G. I. Joe (2009)

I když military sci-fi mám velmi rád, tak G.I. Joe je kardinální blbost. Akce je ve filmu spousta, ale pokud se jenom trošičku zamyslíte, tak přijdete na to, že nehraje tak 90% věcí. Všechno je příliš jednoduché a tak si člověk musí užívat jenom triky a akci (co mu také jiného zbývá, když vše ostatní, včetně hereckých výkonů, stojí za starou bačkoru). Pro mne určitě velké zklamání.

District 9 (2009)

Považuji se za fandu sci-fi, mám načteno skoro vše co vyšlo, ale tenhle film mi přišel jako slátanina všeho možného. Možná dobrý úmysl, ale provedení? Naprosté logické nesmysly, které stojí na vodě, vykradené nápady z jiných filmů, celková roztříštěnost filmu ... Prostě mne to nebavilo. Jednu hvězdičku dávám za námět (ztroskotané UFO plné zubožených dělníků o které se musí lidstvo postarat), druhou za fór s kočičími konzervy a třetí za atmosféru slumu. Možná za čas najdu odvahu se na to podívat znovu a poupravím svůj názor, zatím to vidím takhle ... // Tak po pár měsících jsem si film pustil znovu a musím poupravit svůj předchozí názor a zvýšit hodnocení na tři hvězdy. Zatímco v první půli mne film nudí, tak druhá půlka má velmi akční grády, které jsem nedokázal předtím docenit. Navíc se mi začal líbit otevřený konec a strhující finále.

K-19: Stroj na smrt (2002)

Že Kathryn umí, to se ví dávno, ale přesto je poměrně překvapující, že takový film natočila ženská. Film oslavující hrdinství obyčejných námořníků bez nějaký velkých příkras a přesto vás mrazí, když víte, že něco hodně podobného se někdy opravdu stalo. Bohužel, zdá se mi, že film zůstal dost nedoceněn, ale je to kus dobře odvedené práce, jak na straně režisérky, tak i na straně herců.

O kapitalismu s láskou (2009)

Moorovsky manipulativní, občas i kousavě vtipné (happening s označováním místa činu, kdy obkrouží kongres a Wall street) a přestože u mnohých lidí si řeknete "mohou si za to sami", tak stejně si z filmu odnesete zajímavé spojitosti a nové objevy. Moore prostě dokumenty umí a i když si upravuje pravdu k obrazu svému, tak celý film je fajn. Pokud k němu budete přistupovat s určitým despektem, pak můžete být jedině dobře pobaveni ;)

Slzy slunce (2003)

Pro fanoušky military filmů jasná volba, protože to rozhodně není one-man-show proti hordě nepřátel. Uvěřitelné chování vojáků a jejich problémů a řešení případných krizových situací. Chybou je nedotažený scénář a typicky americký happy end (ale já jsem radikál, nechal bych je tam pomřít všechny :)). Ale film se rozhodně nemůže rovnat s reality-military filmy jako např. Black hawk down. Na to prostě nemá, ale snaží se ...

Smrtonosná past 4.0 (2007)

První díl už asi nic nepřekoná a byť se v tomto pokračování umírněný McClane neuchyluje tolik ke kulervoucím hláškám (které by ovšem zařadily film do kategorie 18+), ale stále je ve formě. Je starší, usedlejší, ale když přijde na věc, tak pořád umí vzít fortelně za věc. Celý příběh je vykonstruován poměrně uvěřitelně a v některých chvílích je vidět, že Willis je zpátky ve svém živlu. Pokud bych měl srovnat kvality všech dílů, tak tento by byl zařazen hned za jedničku.

Malá Velká Británie v USA (2008) (seriál)

Humor někdy doslova kanální, ale někdy neskonale vtipný. Silná káva pro silné nátury. Ale co čekat od britských komiků? Jen tak dál ... Pobavilo mě to.

Rudý úsvit (1984)

Ukázkové béčko, které je poplatné své době, kdy napětí mezi USA a SSSR bylo veliké. Od příběhu nečekejte vůbec nic, vypněte mozek a užijte si film. Pokud začnete do hloubky přemýšlet nad tím proč a jak, tak brzy narazíte na hranice filmového světa. Ale jinak je to fajn pokoukání na nedělní odpoledne.

Fontána (2006)

Podbízivé obrazy, které se vám dlouho vznáší před očima a podmanivá hudba (mimochodem soundtrack k filmu je taktéž vynikající) skvěle doplňují velmi uvěřitelné herectví Hugha Jackmana a snad ještě lepší Rachel Weiszové (scéna, kdy leží na střeše a díky své nemoci necítí chlad do nohou a následné zoufalé milování ve vaně řadím k nejlepším z celého filmu). Přesto si dovolím nesouhlasit s některými uživateli o hluboké filosofii obsažené ve filmu. Přestože tento film (více než jiné) rozděluje zpravidla uživatele jenom na nadšence a na ty, kterým film absolutně nic neříká, tak já bych se zařadil někam doprostřed. Od filmu nečekejte odhalení tajemství všehomíra, ale kvůli hereckým výkonům ústřední dvojice a hlavně skvělému (byť komornímu) vizuálnímu zpracování a snad ještě lepšímu hudebnímu doprovodu tento film stojí za návštěvu. P.S. Malé doporučení na závěr. Film je opravdu dobré shlédnout někde, kde je dobré ozvučení, plátno a přítmí. Vjem z něho je pak o řád lepší.

Pátý element (1997)

Celý vytvořený svět, který si nezadá s prostředím hvězdných válek (měřeno rozsahem fantazie jejich tvůrců). Narozdíl od ságy Star wars, které se tváří rádoby vážně, tak zde humor srší na všechny strany (Bruce Willis zase cedí své průpovídky a role mu sedla jako hladové klíště za krk) a celkově vás film dokáže vtáhnout do atmosféry, že ani nedutáte a vnímáte jenom svět pátého elementu.