Takoví normální zabijáci (1994)

Oliver Stone prostě umí. Byť ze začátku působí vše poměrně zmateně (hlavně střih), tak postupně se vám vše dostane pod kůži a vy si tuhle klasiku nejklasičtější začnete užívat jako jízdu na horské dráze. Jenom s tím rozdílem, že tady se sviští pořád z kopce a to pořádně. Tento film nelze brát úplně vážně a i srovnání třeba s Tarantinem není dle mého úplně na místě. Stone vtiskl tomuto filmu trochu jinou tvář, než na jakou jsme u něj zvyklí. Ale to neznamená, že je něco špatně! Naopak. Film jsem viděl několikrát ve víceletém odstupu a zatím jsem nenašel důvod, proč by se mi nelíbil. Satira sice drsná, ale pořád jenom satira a pokud na to takhle nahlížíte, tak se filmem nudit určitě nebudete.

Blade Runner (1982)

Pokud lze něco zařadit ke klasice sci-fi žánru na plátně, pak Blade Runner tam prostě MUSÍ být. Není to žádná space opera (ala Hvězdné války), ale má v sobě daleko větší hloubku, kterou asi ne každý docení ... Když k tomu připočtete dokonale zvládnutou řemeslnost Ridleyho Scotta a neuvěřitelně vynikající hudební doprovod, vyjde vám skvělý film. Naprosto nekompromisních pět hvězdiček.

Ukrutně šťastni (2008)

Film, který je typickým představitelem oblasti, ve které byl natočen a ve které se odehrává. Humor, který je černější než si dovedete představit. Občas vás donutí k pousmání, ale postupně se dopracujete k tomu, že všechny postavy jsou negativní (až na pár, resp. jednu výjimku ;)) a celý film začne působit místo komedie jako lehce depresivní s nádechem mrazení v zádech. Přesto (nebo právě proto?) je to film, který byste neměli nechat uniknout, obzvláště pokud jste fandy skandinávského humoru a filmařského stylu.

Kdo je tady ředitel? (2006)

V obsahu filmu uvedeno „bláznivá komedie“. Komedie to je, ale bláznivá určitě ne. Von Trier natočil snímek, který stojí tak trochu mimo jeho dosavadní tvorbu, ale přestože Trier v komediálním stylu nevyniká (velmi decentně řečeno ;)) tak do tohoto snímku naložil severského humoru vrchovatě. Už samotná ústřední zápletka, kdy si majitel malé IT firmy vymyslí virtuálního šéfa, kdesi daleko v Americe, a sám pouze „předává“ jeho příkazy a manipuluje se svými spolupracovníky je velmi originální. Ovšem, když dorazí investor z Islandu a je nutné rychle najmout herce oblastního formátu na roli šéfa, tak se celý propletenec informací a dezinformací, které o šéfovi kolují ve firmě objeví v celé své nahotě a o vtipné, někdy až bizarní situace, není nouze. To celé prošpikováno humorem, který je tak typický pro tvorbu na severu Evropy a který stojí mimo mainstreamovou zábavu. Film není pro každého, ale za sebe ho mohu jenom doporučit, proto také 4*

Kurz negativního myšlení (2006)

Pokud hledáte ukázku nějakého černočerného humoru, pak jeden z adeptů bude určitě také tento norský film. Poměrně nenápadný začátek filmu o partě postižených lidí pod vedení nadšené a pozitivně naladěné psychoterapeutky brzy začne nabírat obrátky a pracně udržovaná soudržnost celé skupiny se začne hroutit jako domeček z karet. Film celou dobu balancuje na hranicí mezi humorem a splínem, ale pokud jste fanoušci severského humoru a formy, pak vás to nepřekvapí. Na celém filmu mi nesedí trochu násilný happy end, ale divák by asi neunesl ještě temnější (byť pravděpodobnější) závěr. Film si rozhodně zaslouží shlédnutí …

Uvnitř tančím (2004)

Bytostně nesouhlasím s tvrzením, že se jedná o prvoplánový kýč. Film má hloubku a je natočen tak, že jsem hercům uvěřil naprosto všechno. Jejich civilní hraní mne úplně nadchlo a závěrečná scéna (Michael před komisí) už patří k té pověstné třešničce na dortu. I někdy zdánlivě necitlivý humor patří k atmosféře filmu a dohromady s herci, hudbou a prostředím tvoří neodolatelný mix. Nebudu v komentáři rozepisovat děj, ale pouze říkám: Stojí to za to!

Avatar (2009)

Příběh je tak prvpolánový a jednoduchý, až je skoro k uzoufání nudný. Jedině novou technologií práce s obrazem může Avatar zabodovat. A to jen díky tomu, že je první ... Divukrásná příroda a vlastně i celý svět je uchvacující, ale jinak? Nic kvůli čemu bych tento snímek zařadil do své soukromé TOP 10. Původně jsem chtěl dát 4*, protože technické zpracování si to zaslouží, ale hvězdičku dolů musím dát za český dabing. Já prostě nedokážu překousnout v češtině ty motivačně-nacionalistické výkřiky ve stylu "Toto je naše země a my ji nedáme!". Kdo na to půjde v originále nechť si připočte hvězdičku navíc.

Život Briana (1979)

Někdo je miluje a někdo je naprosto nepochopí. Zatímco Svatý grál se mi zdál poněkud nedotažený, tak na Brianovi bych nezměnil ani milimetr filmového pásu. Geniální sonda do prostředí blízkovýchodního prostoru. Jedna geniální scéna střídá druhou (k nejzdařilejším řadím noční scénu s opravou gramatiky hanlivého protiřímského nápisu). Film, který mohu vidět znovu a znovu a pokaždé se u něj královsky pobavím.

Vetřelci (1986)

Vasquezová už si tě někdy spletli s chlapem? Ne. A tebe? // Jestli Cameron něco umí, tak točit adrenalinové jízdy (a možná i točit pokračování, které překonává originál viz. Terminátor 2). Je ale nutné říci, že Vetřelec byl prostě trochu jiný film. Zatímco jedničku vidím jako sci-fi ze kterého lehce běhá mráz po zádech, tak dvojka je akční sci-fi řežba ve které se olovem nešetří a krev (kyselina) teče proudem. Vynikající Sigourney Weaver (které Ripley zůstane přišitá už nadosmrti ;)) a z počátku silně nesympatické postavy mariňáků vytváří dohromady nesourodý mix. Když do toho přihodíte bezcitného, ziskuchtivého představitele společnosti, natvrdlého velitele a spoustu vetřelců, tak vám vznikne explozivní nářez, který vás zarazí do křesla a nepustí až do závěrečných titulků. Obzvláště doporučuji shlédnout prodlouženou verzi, kde je spousta vynechaných scén (a přitom vynikajících!). P.S. Všimli jste si, že v českém dabingu hlas Vasquezové a hlas počítače hlásící výbuch stanice je totožný? Nebo se mi to jenom zdá?

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Málokteré pokračování dokáže překročit stín prvního dílu. U Terminátora 2 se to ovšem podařilo. Nejsem si jistý, jestli je to nejlepší akční sci-fi film, který byl zatím natočen, ale pokud ne, tak mu k tomu chybí opravdu ten pověstný krůček. Arnold ve své vrcholné formě (byť za celý film pronese těch slov opravdu pomálu) a triky, které ve své době (1991 !!!) byly opravdu přelomové a ani dnes nepůsobí nějak extrémně nepřirozeně. Vynikající atmosféra filmu vás kousne jako vzteklý pes a až do samotného závěru nepustí. Nevím, který jiný film by si zasloužil pět hvězdiček, když by je nedostal Terminátor 2.