Zlato (2022)

One-man show v podaní Zaca Efrona, ktorý aj v tomto snímku dokazuje, že herecky maximálne dozrel a že žiadna rola mu nie je cudzia. Toto je v podstate vcelku výživná survival dráma, ktorá ťaží hlavne z prostredia a zo samotnej východiskovej pointy vzťahu človeka k materiálnym veciam. Spočiatku sa to síce vlieklo, aby to následne nabralo dych a zaujímavé kontúry, ktoré dokráčali až k nie úplne vycibrenému záveru. Avšak na jednu projekciu je to super a milovníci podobného žánru si určite prídu na svoje. 60 %

Vřískot 4 (2011)

"Don`t mess up with the original." Tvorcovia najprv rozmýšľali nad čistým remakom, nakoniec je z toho pokračovanie s klasickou vyvražďovacou šablónou z predošlej trilógie. Tu ale veľkým plusom Emma Roberts v úlohe záporáka, ktorá to zahrala skvelo. Inak ale je celá táto séria pre mňa samo o sebe hororovou paródiou ako skutočným hororovým snímkom. Ako slasher to funguje fajn, ale nič extra v tom nevidím. 60 %

Moje slunce Mad (2021)

Jeden z najunikátnejších umeleckých animovaných snímkov poslednej doby. Pavlátová zrežírovala ozaj aktuálny a až kruto reálny scenár, ktorý sa stal vysoko kontroverzným hlavne v čase nástupu Talibanu k moci v Afganistane, a to zaujímavo zvolenými animáciami. Tento príbeh zobrazuje nenásilným spôsobom život a tradičné hodnoty prudko a pevne zakotvené v afgánskej spoločnosti a je tu pekne vidieť tá doslova neuveriteľná myšlienková a hodnotová priepasť medzi západom a arabským svetom. Určite poučné a vrelo odporúčam. 75 %

Scooby-Doo, hádej kdo je tu? (2019) (seriál)

Scooby-Doo seriálov je už toľko, že človek ani nemá šancu si spomenúť, ktorý bol aký. Jedno ale majú spoločné - klasickú detektívnu šablónu s množstvom trefných hlášok. V tomto prípade je veľkým plusom, že tvorcovia sa vrátili k pôvodným animáciám a že diváka priviedli k ozaj nostalgickým pocitom. Aspoň u mňa to takto fungovalo, navyše keď zoberiem do úvahy to množstvo osobností, ktoré sa tu animovane premlelo. Na druhej strane už by som možno aj uvítal nejakú tú 3D seriálovú verziu Scoobyho, snáď nabudúce. 70 %

Vřískot 3 (2000)

Táto séria varí z totálnej vody, ale stále sa na to dá pozrieť. Teenage vyvražďovačka, v ktorej sa Wes Craven utrháva z reťaze a neberie žiadne ohľady na logiku či klišé. Šablóna dodržaná, ani mak originality navyše, ale očividne to na svoju cieľovku sedí a funguje. Na mňa to už až tak nezafungovalo. 50 %

Vřískot 2 (1997)

Prakticky totožná dejová linka ako v prvom prípade, v ktorej sa ale už výrazne stráca nejaký zásadný moment prekvapenia a v podstate to Wes Craven uhral na klasickú teenage vyvražďovačku bez nejakej hlbšej myšlienky, o ktorú mu zrejme ani nešlo. Každopádne pokračovanie na kvalitatívne podobnej úrovni ako jednotka, takže to možno hodnotiť ako pozitívum. V rámci žánru slušný nadpriemer. 60 %

Spider-Man: Bez domova (2021)

Watts je zatiaľ jediným režisérom, ktorý dokázal pozdvihnúť sériu Spiderman filmov na novú úroveň a z dielu na diel to bolo lepšie a lepšie až to vyvrcholilo bravúrnym digitálnym výplachom a skvelého prepojenia viacerých Spiderman univerz, ktoré splynulo v jeden kvalitný homogénny celok, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Spielberg. Keď k tomu navyše pripojím dve herecké prekvapenia, tak jednoducho musím pridať aj piatu hviezdu. Zendaya nádherným bonusom. Po vyvrcholení tretej fázy Avengerov je toto asi najkomplexnejší snímok od Marvelu. 90 %

Vřískot (1996)

Tento snímok je už prakticky kultovým v rámci svojho žánru a v podstate vzdáva hold svojim hororovým predchodcom, pričom to robí aj s miernym nádychom irónie. Mňa žiaľ tento koncept až tak nezaujal, lebo v podstate len šťaví námety z predošlých úspešných "slasherov" a aj keď prináša zaujímavé jatky na konci, dejovo je to dosť predvídateľné bez nejakej hlbšej myšlienky. Každopádne to výrazne odštartovalo kariéru Neve Campbellovej, a to právom. 65 %

Scooby-Doo! The Sword and the Scoob (2021)

Scoobyho partia prenesená do anglických reálií, dosť trefné popkultúrne odkazy, ako aj nezameniteľný humor Shaggyho a Scoobyho idú ruka v ruke v klasicky šablónovitom prevedení bez nejakých výrazných dejových zvratov. V zásade kvalitatívne podobné predošlým trom filmom, takže ani u mňa sa hodnotenie nemení a je to lepší nadpriemer. 60 %

Láska na špičkách (2021)

Nemastná-neslaná napodobenina akejkoľvek romantickej americkej vypaľovačky. Tisíckrát obohraná platňa bez nejakej zaujímavej dejovej linky a navyše v až príliš televíznom hábe nehodnom do kina. Jedno plus za Vicu Kerekes, ale je to žalostne málo. Ja osobne som sa príšerne nudil. 40 %