Párty Hárder: Summer Massacre (2022)

O trošku lepší, resp. o niečo menej zlý snímok v porovnaní s tým prvým. Je tu stále nehanebné množstvo nevkusných scén, ktoré miestami idú za hranu fekálneho humoru, ale na druhej strane je to už viac civilnejšie, niektoré hlášky stáli za to a navyše jednu hviezdu som pridal aj za pár pekných báb. Každopádne ma ale táto miniséria až tak nezaujala, a to som fanúšikom podobného typu humoru, musí to mať ale nejakú formu a kultivovanosť, inak je to len zmes debilných vtipov. 50 %

Tár (2022)

Tematicky zdanlivo nezaujímavý snímok, ktorý v konečnom dôsledku prekvapivo vyvolá emočne aj obsahovo veľmi zmyselný film, na ktorý divák nezabudne tak rýchlo ako pri ostatných snímkoch. Vadila mi premrštená stopáž a veľmi slabý a príšerne nudný rozjazd. Postupom času ale snímok naberal tie správne kontúry a Cate Blanchett excelovala. Tú štvrtú hviezdu dávam hlavne kvôli tomu, čo predviedla, čím si získala právom moju pozornosť. Film, ktorý miestami prekvapí a miestami unudí. Celkovo ale veľmi slušný kúsok. 70 %

Planeta Praha (2022)

Veľmi podobné hodnotenie ako pri prvom filme. Opäť raz dokonalé zábery prírody, ktoré miestami berú dych, ale stále to nie je na úrovni tých najlepších filmov od BBC a je to jednoducho cítiť. Koncepčne už je to zvládnuté trošku lepšie a divákovi sa ponúkne v zásade svet pražskej prírody, ktorý bežný človek pozná aj osobne. Takže nič nové okrem pár zaujímavých záberov sa nedozvieme, ale určite majú podobné dokumenty svoje miesto obzvlášť v dnešnej dobe boja proti klimatickým zmenám. 70 %

Posedlost (2022)

Hororový snímok toto možno asi ťažko hodnotiť, možno Škandinávci majú inú predstavu o kvalitnom horore, ale ako taký jemne bizarný thriller to pôsobí celkom fajn. Dejovo je to síce nudné a až priveľmi pritiahnuté za vlasy, ale film priniesol slušne vybudovanú dobovú atmosféru. Jednu hviezdu pridám ešte za toho starého páprdu, ktorého som mal chuť zaškrtiť, a to je asi dobrý znak kvalitného hereckého výkonu Jana Sælida. Inak ale len veľká šeď v rámci žánru. 50 %

Tanec v temnotách (2000)

Záverečný diel trilógie, ktorou si Lars von Trier zosobnil svojich vnútorných démonov a ktorou značne pozmenil európsku kinematografiu. Dejovo je tento snímok niečo medzi bizarnou dvojkou a epickou jednotkou. Prudko ťaživá atmosféra tomuto snímku dodávala na kvalite, ktorú ale následne zrazili tie muzikálové vystúpenia. Tých síce nebolo veľa, ale ako muzikál to proste neprešlo. A Bjork v hlavnej úlohe je skôr prúser a vôbec mi tam nesedela. 65 %

Arthur: Prokletí (2022)

Priemerne zrežírovaný "hororový" snímok, ktorý sa z teenagerskej selanky presunie cez tajomno až po totálny slasher. Mix rôznych žánrov, z ktorých ani jeden nefunguje dobre. Úplná katastrofa to síce nebola, ale od Bessona by som očakával určite podstatne viac. Tú tretiu hviezdu dávam za celkom sympatické herecké obsadenie, inak ale tento film nemá čím zaujať. 50 %

Idioti (1998)

Lars opäť ukazuje svoje temné vnútorné ja. Ponúka nám obraz "inteligentov", ktorí sa rozhodnú hanobiť a parodizovať ľudské postihnutia, aby odkázali okolitému svetu, aký je povrchný. Na pohľad veľmi zaujímavý námet, ktorý diváka môže strhnúť, avšak ja osobne nedokážem odpustiť ten amatérsky štýl réžie, ktorou sa Larsova tvorba v mnohých snímkoch vyznačuje. Už len také maličkosti, ako keď v záberoch vidíte mikrofón nad hlavami účinkujúcich a podobné lapsusy, toto si jednoducho kvalitný režisér nesmie dovoliť, akokoľvek alternatívne sa tvári. Idioti ako druhá časť trilógie, ktorá má spoločný akurát tak námet a odkaz, je určite horším filmom ako Prelomiť vlny. Opäť sa mi raz potvrdilo, že Larsova tvorba je raz hore a raz dole. Jedno ale musím uznať, von Trier má proste talent na odhaľovanie výnimočných hercov, v prvom filme to bola Emily Watson, v tomto pre zmenu Nikolaj Lie Kaas. 60 %

Černobyl na kolečkách (2022)

Ďalšia cestovateľská misia odvážneho Honzu trpiaceho sklerózou, ktorý ani napriek svojej diagnóze neváha inšpirovať iných ľudí. Cesta do Černobyľu bola emočne silno natočená a tá záverečná polhodinka už je skôr len nadstavená kaša. Každopádne podobné inšpiratívne dokumenty sú určite pridanou hodnotou pre tých, ktorí nevedia, ako ďalej so svojim životom. Kvalitatívne na úrovni prvého snímku. 60 %

Prolomit vlny (1996)

Toto je presne Lars von Trier. Buď jeho film zbožňujete alebo neznášate. V tomto prípade je to ten prvý pocit, kedy som prakticky nespustil oči z deja a vychutnával si tú bizarno-skľučujúcu atmosféru, ktorou sa snímok niesol. Dejovo to bolo ozaj komplexné a emočne drtivé. Navyše so skvelými hereckými výkonmi a Emily Watson sa týmto snímkom právom predrala medzi elitu. Nie všetky scény mi sedeli, ale v globále smekám. 80 %

Zuza v zahradách (2022)

Vcelku milý a pútavo vizuálne spracovaný krátkometrážny snímok, pri ktorom sa síce budete nudiť, ale za to aspoň ponúkne čarovný príbeh s originálnymi animáciami. Celkovo však ale veľmi nevidím zmysel v týchto krátkych filmoch. 60 %