The Hobbit (1977) (TV film)

Opäť jeden pokus o vernejšie prerozprávanie známeho Tolkienovho diela. Len tam akosi chýbalo pár postáv, napr. taká princezná Mika. A čo tá animácia? Úplná katastrofa, niektoré postavičky boli naozaj odporne zobrazené. Dve hviezdičky dávam za to, že tento príbeh mal akúsi celistvosť a aj keď išlo o oklieštený dej, predsa to malo svoje jemné čaro. 30 %

Hobit (1966) odpad!

Nebudem hodnotiť obsah, nakoľko knihu som nečítal. Na jednej strane chápem, že v 60. rokoch sa nedalo čakať zázraky v oblasti animácií, ale pri tak známom diele ako The Hobbit je, by som čakal animácie aspoň na úrovni Večerníčka zo 60. rokov minulého storočia. Toto bolo naozaj nepodarené. 10 %

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

No s veľkým prehľadom možno napísať, že ide o najslabšiu časť celej série. Akože mimozemšťania? To už hádam horší scenár tento film nemohol potopiť. Ak takýto scenár vznikal 19 rokov, tak si ani neviem predstaviť, čo bude v päťke. Opäť tam síce bolo vcelku dosť akcie a pribudli efekty, ale týmto sa určite štvorka nedostane medzi filmové klenoty. Žiaľ, dalo sa z toho vyžmýkať aj viac. 75 %

Zázračná planeta II. (2005) (seriál)

Evolúcia v priamom prenose. Na rozdiel od jednotky, v tomto dokumente možno nájsť množstvo doplnkových informácií o histórii a vývoji ľudstva, o ktorých sme možno ani nevedeli. Veľmi pútavý dokument s tónami krásnej hudby v pozadí. Povinnosť na hodinách dejepisu a prírodopisu. Miestami mi síce vadilo pár duplicitných informácií, čo trošku pokazilo celkový dojem zo seriálu, ale hodnotiť ho možno iba pozitívne. 85 %

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

"Som ako vyrážka. Vždy sa znova vrátim." To je jedna z mnohých skvelých humorných hlášok v tomto filme, ktorý právom podľa môjho názoru možno označiť za jeden z top dobrodružných filmov v dejinách svetovej kinematografie. Precízna kamera, perfektný scenár a do špiku kostí vypeckované zimomriavkové momenty. Aj keď síce všetci vieme, že sa skončia dobre, ale vždy to neuberá na svojom čare. A Harrison Ford ako vždy úžasný. Čo ale možno vyzdvihnúť na tejto trojke je práve výkon Seana Conneryho, ktorý to skvele oživil, a sledovať vzťah oboch Jonesov možno považovať za filmovú lahôdku. "Vidím, že sme vyhlásili vojnu dr. Jonesovým." 90 %

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Legenda pritiahnutá za vlasy - aj takto by sa dalo charakterizovať toto šialenstvo. Na jednej strane perfektné dobrodružstvo, veľa akcie a (čo vyzdvihujem najviac) veľa ľahkého humoru, ktorý pobavil. Na druhej strane ale mi táto dvojka prišla veľmi kŕčovitá a naozaj pritiahnutá za vlasy. Možno v tej dobe to malo svoje čaro, ale keď si to človek pozrie po dlhšom čase, tak si povie - Preboha, ako mohol tento film získať Oscara za vizuálne efekty? :) Každopádne pobavilo. 68 %

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Nie som veľký obľúbenec dobrodružných filmov, nakoľko mi v nich príde väčšina sekvencií až moc pritiahnutých za vlasy. A toho pocitu sa mi vždy ťažko zbavuje. To isté platí zrejme pri jednom z top dobrodružných filmov vôbec, ale čert do toho. Indiana Jones je proste legenda so všetkým, čo k tomu patrí - tak ako Piccard v Star Treku, tak ako Hannibal Lecter či Forrest Gump. Je treba uznať, že akcie tam bolo neúrekom a aj herecké výkony potešili, ale ruku na srdce - žeby Vás ani jeden z tisícky jedovatých hadov v hrobke neuhryzol? To sú tie pocity, ktoré mám, keď pozerám podobné filmy. Pre mňa 80 %.

Nedotknutelní (2011)

Konečne! Konečne som sa dočkal kvalitného európskeho filmu, ktorý nesmrdí americkým gýčom. Perfektná ľahká komédia s prekvapivo príjemným humorom v podaní dvoch hlavných protagonistov. Francois Cluzet mi úplne pripomínal Dustina Hoffmana v Rainmanovi, kde podal podľa môjho názoru svoj životný výkon. To isté možno povedať aj v tomto prípade. Čo sa týka Omara Sya, dovolím si povedať ešte bravúrnejší herecký výkon černošského devianta, ktorý ukázal ochrnutému milionárovi, ako žiť. Naozaj silná a zároveň veľmi príjemná komédia s humorom, ktorý sa na nič nehrá, a s krásnym príbehom. Konečne film, ktorý možno zaradiť medzi tie najväčšie skvosty. 90 %

Happy Feet 2 (2011)

Možno povedať, že v tomto prípade sa jednotka rovná dvojke. Ničím to nebolo pokazené, ale nepridalo to ani na hodnote niečoho nového. Grafika úžasná ako v jednotke, skvelý soundtrack, ale dejovo plytké. Celkovo hodnotím ako trošku slabšie ako jednotka, ale každopádne stále príjemná oddychovka. Otázkou je, či nestačila len tá jednotka. 65 %

Happy Feet (2006)

Aj keď nie som veľký obľúbenec muzikálových story, ale toto bolo fakt milé. Z niektorých postavičiek som proste nemohol - najmä ten kanec Lovelace :) Absolútne perfektné animácie, z ktorých som miestami sadal na zadok, a minimálne za ne si táto rozprávka zaslúžila Oskara. Veľmi dobrá rodinná pohodovka, ktorú určite všetky deti ocenia. 70 %