Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Dobrá, připouštím, že po přečtení předlohy změním názor, ale bezprostředně po zhlédnutí jsem nadšená ulítlostí, Martinem Freemanem a myškama... A číslem 42!! :-)

Tichý dům (2010)

Bohužel, musím konstatovat, že americký remake vychytal daleko více drobností a byl zajímavější, přestože zde slyšíme španělštinu, která je správným kořením těchto hororů. Nevím, co bych říkala, kdyby viděla nejprve tento originál a pak teprve remake, nicméně pokud se někdo počítá za hororového začátečníka, může se mu to zamlouvat mnohem více. Jediné, co zaujalo moji pozornost, byla zbraň, kterou si Laura "vybrala", jinak to od úpadku zachraňovalo jen pár dobrých scén s tmou a blikajícím fotoaparátem.

Na Větrné hůrce (1970)

Bohužel právě v případě Větrné hůrky je jakýkoli odklon od předlohy minus, Emily moc dobře věděla, proč a jak co píše, aby to mělo krásně strašidelnou a pochmurnou atmosféru.. Oproti verzím z roku 1992 a 2009 je to velmi nevýrazné, nebýt démonického Heathcliffa v podání Timothyho Daltona, tak by to umřelo někde v půli zároveň se mnou. Takhle slabé tři s naordinováním aspoň jedné ze dvou výše zmíněných verzí jako odškodnění.

Drákula (1979)

Brama Stokera jsem četla hodněkrát a nejmíň tolikrát jsem viděla i Coppolovu verzi, aby mě pak nechávalo chladnou, že tu z Lucy udělali dceru doktora Sewarda a Mina je Van Helsingova dcera.. Krom toho se tvůrci nevím proč chtěli vyhnout cizině a tak Drákulův hrad situovali hned vedle blázince v Carfaxu, ale pro seznámení s upírskou tématikou to není špatné, několik scén je dokonce excelentních. Dalším plusem je nesporně Laurence Olivier jako Van Helsing, obdivuhodně si nacvičil neanglický přízvuk. Váhám mezi 3* a 4*, ale za ten konec, kde se SPOILER SPOILER zřejmě rozhodovali mezi happy-endem a hororovým koncem a přiklonili se k tomu druhému, dám nakonec 4*.

Northanger Abbey (1986) (TV film)

Bohužel, toto zpracování má s Jane Austenovou velmi pramálo společného, spíše to vypadá, že tvůrci na něčem jeli a k tomu každý na jiné látce.. 88 minut, měla bych se odměnit, že jsem to přežila.. Opravdu nevím, jestli byl úmysl vystavět příběh na (rádoby) strašidelných představách mladé Catherine, tam se asi sjeli nejvíc, stejně jako u výběru herců a kostýmů. Pokud chcete zažít opravdu viktoriánské Northanger Abbey, doporučuji verzi z roku 2007, které jsem tímto musela přidat.

Miss Marple: A Caribbean Mystery (1989) (TV film)

To je zajímavé, že tu máme 76% a přesto nikdo nechce napsat komentář... Asi to bude tím, že předloha je jak jinak než skvělá, Britové umí točit svoje oblíbené autory, ale slečna Marplová zde je nemastná neslaná, to pozdější Geraldine nebo Julia zvládly daleko úderněji. Každopádně detektivní zápletka je zajímavá a jelikož jsem snímek viděla v originálním znění bez titulků, přidala jsem si na adrenalinu (doporučuji toto všem, kteří mají rádi příběhy Agathy Christie a rozhodli se podívat i na tuto verzi).

Mlha (1980)

Carpenterova Mlha má nesporný klad v roku vzniku, pak v mladé Jamie Lee Curtis a v neposlední řadě v tom, že zauvažujete, jaké by to bylo provozovat vlastní rádio z majáku na pobřeží. Děj nás zavede do města Antonio Bay ausgerenchnet do doby sto let od jeho založení, nějaké zombie entity tu mají nevyřízené účty, které by se daly označit za "promlčené", ale vysvětlujte to nemrtvým.. Nakonec dávám poctivé 3,5*, protože jsem doufala, že to bude větší sekec mazec, ale atmosféru to nepochybně má.

Zaslaná pošta (2010) (TV film)

Moje první filmové utkání s Terrym Pratchettem.. Ano, tak nějak si představuji Ankh-Morpork, úžasné město tisíce zážitků.. své by o tom mohl povědět podvodníček Vlahoš von Nosret, který po nepodařené popravě dostává novou šanci. Ovšem je to šance, nebo totální průs.švih, dostat za úkol obnovit městskou poštu? Zas(l)aná pošta stojí jednak na předloze (ke které se určitě dostanu) sira Terryho a pak na skvělých hereckých výkonech, ještě nikdy se mi Claire Foy tolik nezamlouvala a Charles Dance jako dokonale bezživotný lord Vetinari (i když, co ten úsměv na konci??) splnil moje představy. Nemohu dát sice plný počet, protože golemové ve filmu promlouvali (zatímco v knihách píšou na destičky), ale protože zde hrál David Suchet jako padouch par excellence Nadosah Pozlátko.. s klidem sázím 4*.

Žena v kleci (2013)

Musím říct, že mě kniha zhruba od padesáté strany strhla do stavu, který je znám všem knihomolům, a sice "čti, čti, čti". Je smutné, že filmu se nepodařilo zúročit všechen potenciál, musela jsem tomu dát dvě šance, abych nebyla úplně zklamaná. Přitom má příběh vše, co by měl mít, skeptického policajta, který dostane "novou šanci" v podobě vlastního oddělení a pomocníka Assada a na druhé straně tu je pět let pohřešovaná politička Merete, jejíž případ znovu otevřeli a o níž by si nikdo ani v nejdivočejší fantazii nemohl myslet, že by ještě mohla být naživu. Merete je zavřená v přetlakové komoře a jejím úkolem je přemýšlet, proč tam je. Nemám ráda, když se tak násilně (z časových důvodů) osekávají dost podstatné věci, takhle snímek naplno zúročil jen vztah Merete s jejím postiženým bratrem a divák také pocítí po zhlédnutí nutkavou potřebu se osprchovat, aby ze sebe smyl špínu a izolovanost pěti let vězeňkyně. Hodně zpovrchnili postavu Carla Morcka, v této dějové linii je více zajímavý jeho pomocník, aspoň za něho jsem byla ráda. Ale abych jen nekritizovala, scéna, kdy se Merete musí zbavit nemocného zubu a dostane na to klasické štípačky, patří k nejlepšímu, co jsem za poslední dobu v tomto žánru viděla.

Hlas smrti (2005)

Duchařský horůrek s pomalejším rozjezdem, který nás ale mohl vyštenkrovat ještě více a lépe, potenciál tam byl :-). Každopádně tam bylo pár momentů, kdy jste zaposilovali svalstvo celého těla, nebo těch, kdy se vám navzdory teplu venku proběhl mráz po zádech ("vaše babička mi už týden posílá vzkazy"... "Ale ona je mrtvá teprve dva dny..."). Něco mi tam ale přece jen vadilo, a Michael Keaton to nebyl, pro dnešek 3,5*.