Okamžik zkratu (2012)

Už během filmu jsem věděla, že bude problém s jeho hodnocením, doufala jsem, že mi konec přinese nějaké řešení, ale bohužel. Navíc nad tím vší poblikává neonový nápis "podle skutečné události", kteroužto formuli začínám ze srdce nenávidět. Dalo by se říct, že to je klasický příběh o tom, kterak normální študák ke "štěstí" ve světě s drogami přišel, jak se mu zalíbily peníze i pocit toho, že patří do nějakého společenství. O tom, že kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti, se poučí poměrně brzy a teď jen, jak z toho vycouvat a jestli je vůbec kam vycouvat. Filmů s takovým dějem je bezesporu hodně, takže by byl Svartur á leik odsouzen k průměru, to by ho ale nemohli natočit na Islandu, pochmurném to ostrůvku, kde se snad nic nemůže natočit obyčejně. Nebudu zastírat, že mě některé předkládané scény znechutily, a to hodně moc, ale na druhou stranu je to dobrá sonda do života narkomafie.

Kruh (2002)

Kruh jsem teď zhlédla potřetí a musím přidat pátou hvězdu. Ono je u hororů těžké rozsoudit, co je víc děsivé, na každého působí hrůzyplně něco jiného a na mě platí tahle mysterióznost, lehce detektivní zjišťování, co se jak stalo v minulosti a proč to pokračuje doteď a jako bonus- krásný optimistický konec. Rozhodně na mě více zapůsobil tento americký remake než jeho japonský předchůdce, ve všech detailech se mi to zdálo propracovanější a účelnější. Díky Kruhu se mi snad už bude zdát nějaká můrka a ne, děkuji, teď mi nevolejte... ;-)

Kolej Sv. Trajána 2: Legenda o zlatu rodu Frittonů (2009)

Proč si na Velikonoce nepustit něco trochu ujetého? Po pár minut..ehm vteřinách- proč si na Velikonoce nepustit něco hodně ujetého? Na Kolej sv. Trajána se nedá koukat bez toho, že byste si řekli, že to je těžký úlet, říkali si to bezpochyby i tvůrci a herci rovněž, s paní ředitelkou Frittonovou (skvělým Rupertem Everettem) v čele. Takže se pohodlně usaďte a připravte se na průměrnou honbu za pokladem jednoho piráta, který, jak se zdá, obrátil chod dějin. Celou tuhle ujetost bych si odpustila, kdyby zde ovšem hlavního záporáka a odpůrce žen nehrál David Tennant, což.. vysvětluje mnohé, ne-li vše ;-). Přidaná hodnota? Ó ano, Colin Firth.

Zrození ďábla (2014)

Devil's Due... kde začít? Chápu, že má někdo mánii natočit celý svůj život, takového partnera bych asi brzy vyprovodila ze dveří, ale.. řekněte mi, že kdyby se vám začalo dít něco jako hodně divného, tak byste přece pustili kameru z ruky a šli to řešit. A on ne, pořád a za každých okolností natáčí imrvére všechno. Chápu, že to tak musí být, abychom my, diváci, viděli vše od A do Z, a že jít s logikou na horor je poněkud.. nelogické, ale zhruba od půlky filmu už mě to vytáčelo na maximum. Jinak to je ovšem docela snesitelný snímek o zrodu malého satánka, co mi tam hodně chybělo, bylo to, že jsme ho prakticky ani nezahlédli.

Příběh jeptišky (1959)

Naprosto výjimečný příběh o mladé ženě Gabrielle, která se rozhodne vstoupit do kláštera s přesvědčením, že jí pevná víra a zájem pomáhat lidem jako základ bude stačit. Prochází však těžkými zkouškami jako novicka i jako řádová sestra Luke, nejprve v Belgii, v psychiatrické léčebně, a později i v Kongu, kde asistuje Dr. Fortunatimu. Celou dobu se snaží dostát všem svým povinnostem a být poslušná, ale když se se začátkem druhé světové války musí vrátit domů a dozví se, že její otec byl zabit Němci, nedokáže jim odpustit. Audrey Hepburn zde opravdu excelovala a nominace na Oscara je naprosto oprávněná. Příběh jeptišky jsem pořád odkládala kvůli té předlouhé stopáži, ale když se do něj zakousnete, uteče vám rychle a nevynechali byste jedinou scénu. Bez chyby.

Ring (1998)

Asi mě hodně ovlivňuje, že jsem viděla dřív novější verzi s bezkonkurenční Naomi, zřejmě ji ještě budu muset zkouknout na rozstřel, abych posoudila, zda emerickému Kruhu přidat jednu hvězdu do plných a tomuhle dát 4*, nebo to nechat a japonské verzi vrazit průměrové tři*... Nebylo to špatné, Japonci nejsou pro nic za nic průkopníci něčeho, co jim vzápětí "vyšperkují" jejich skoro-sousedi, ale.. Tentokrát mi to pomalé tempo po více než polovinu snímku docela vadilo. Každopádně příznivci studen, dlouhých vlasů, rozmazaných fotek a vyzvánějících telefonů se svého dočkají.

Osvícení (1980)

Pokud po sledování tohoto snímku nedojdete k Osvícení, že některé věci by nebylo moudré dělat.. tak už vám nepomůže ani svěcená. Když dojde ke scéně, která je k vidění na plakátě viz výše, zjistíte, že se bezhlasně modlíte, byť třeba každý za něco jiného. Asi nejvíc mi v hlavě uvízly věty: Já ti neublížím. Já ti jen rozmlátím hlavu.. No, bude to chtít repete, jelikož si nejsem jistá, jestli jsem stihla pobrat všechny Kubrickovy perly a taky.. Jack Nicholson je ďábel.. :-)

Dlouhá cesta dolů (2014)

Správný mix tragédie a komedie v britském hávu? Jednoznačně podle Nicka Hornbyho. Přiznám se, že tuto konkrétní předlohu jsem ještě nečetla, teprve to napravím, ale i tak jsem se po přečtení obsahu těšila, co mi bude předloženo, aniž by mě zajímalo herecké složení a další věci. Hned na začátku jsem musela akceptovat to, že humorné a vážné prvky se prolínají tak rychle, že ještě než jsem se dosmála, už to bylo vzhledem k situaci na plátně málem nevhodné. Obzvlášť první třetina snímku, kdy se na střeše jednoho domu setkají čtyři ztroskotanci, je hodně vydařená. Co se týče obsazení, Imogen Poots sice pod těmi nánosy líčidla málem nebyla vidět, ale odehrála skvěle, úchvatné tetování Aarona Paula odvádělo mou pozornost kdykoli se mihlo na plátně, Toni Collette byla jedním slovem báječná a Pierce... ale dejme tomu že jo :-).

Agatha Christie's Poirot - Opona - Poirotův poslední případ (2013) (epizoda)

Stopáž 89 minut jsem dalece přesáhla, protože jsem snad co pět, deset minut pozastavovala děj a rozdýchávala ten fakt, že tohle je POSLEDNÍ POIROT ever after... Co říci k ději, knižní předlohu jsem četla minimálně pětkrát, takže každou odchylku od děje jsem nesla těžce, každopádně se s tím Britové popasovali jak jinak než skvěle a v závěru mohli klidně ještě pár minut přidat. Nebo to bylo jen moje přání, aby Opona nikdy nespadla? Na zámku ve Styles příběh začal a zde i skončí a je to rozloučení více než důstojné a na úrovni, samotného vraha bych přirovnala k Sherlockovu protivníkovi Charlesi Augustu Milvertonovi (ve filmové podobě Magnussen). Vzdejme čest brilantnímu Davidu Suchetovi, který téměř čtvrt století BYL Hercule Poirot.

Puls (2006)

Tenhle horor musel napadnout někoho, kdo už má dost virtuální reality, mobilních telefonů a zkrátka všeho, co k životu potřebuje signál. Zkrátka a dobře s chatováním máte utrum, vládu nastoupí duchové a jediné, co vám (snad) pomůže, je červená lepicí páska. Ale teď trochu vážně, co byste dělali, kdyby se na vaší univerzitě naráz zvýšil počet sebevražd a vám by z počítače vyskakovali duchové? Beru zpět, tohle se vážně brát nedá, ale.. horor mi příjemně utekl, proběhlo pár lekaček a celkově to aspirovalo na čtvrtou hvězdu, kdyby se to v závěru trochu nepokazilo tou apokalypsou.