Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Podle mě nejlepší díl ze série (ani sedmička nemá šanci :-)), hudba, výprava, děj, všechno. A to v protikladu s narůstajícím dějem, kdy filmaři museli krátit, škrtat, vynechávat. Od třetího dílu je filmové zpracování založené na tom, že kdo nečte, ví jen polovinu. Na čem ujíždím, jsou pohyblivé fotky ve Věštci a na plakátech, přeměňující se vlkodlak a Prasinky. Bloudím tam aspoň ve snech.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Tak druhý díl se mě z celé prozatímní série nejmíň dotknul, protože jednička byla dobrá a Vězeň z Azcabanu měl daleko více šťávy, o názvu druhého dílu musím vždycky popřemýšlet, než si vzpomenu. Přitom dějově je velice bohatý, Harry začíná poznávat temná zákoutí některých "čistokrevných" myslí, musí opět zachránit Bradavice, atd. atd. :-) Co se mi líbilo nejvíc, je provedení baziliška a samolibě pyšný Zlatohlav, teď nevím českou alternativu, Lockhart.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Po pátém dílu to jde trochu z kopce, přesto je to v kině zážitek, obzvlášť když jste nejstarší divák a konsternovaně po pár minutách zjistíte, že kvůli dětskému publiku je to nadabované. Vem to čert, není čas se nudit, kdo četl předlohu, ten se filmem prosviští a rozumí. Jen poněkud naštve, že neznalému divákovi nemusí být na konci jasné, proč se tento díl jmenuje, jak se jmenuje... Dějově začíná jít opravdu do tuhého, Harrymu ubývají spojenci, cítí Snapeovu zradu a jsem fakt zvědavá, jaká bude dvojí sedmička, když už v šestce nedali vedlejším postavám téměř žádný prostor. Důvod pro čtyři hvězdy je skvělá hudba a Draco Malfoy, kterého mi bylo skoro líto, takové emoce u mě vyvolal :-).

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Ouha, docela zklamání, zachránila to čiročirá závislost na ději a postava falešného profesora Moodyho. Od čtyřky je děj temnější a temnější, Harrymu jde o kejhák čím dál častěji a konečně uvidíme lorda Voldemorta, hřbitov na Malém Visánku nemá chybu. Taky se začínají bouřit kouzelnické hormony- Hermiono, ty jsi přece holka :-). Přesto po trojce cítím méně chvění.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Musím říct, že mě zasáhla až asi čtvrtá vlna potterománie, jak knižní, tak filmové, do té doby jsem se všem smála, co na tom vidí... U filmů spíš pozoruji, do jaké míry se režisérovi podařilo vměstnat do jednoho dílu školní rok v božsky vymyšlených Bradavicích a jak si představuje různé dění, tvory (hypogrif není nebezpečný! :-)) a celkovou atmosféru. Jednička nemá chybu, ale na to, že měla být pro děti, se mi konečné scény zdají být poněkud hororové.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Co čtyřka pokazila, pětka opět vyrovnala, přestože točit tak rozsáhlý děj stálo zase hodně škrtů... Jediné, co mě opravdu ranilo (kromě Siriusovy smrti, to Rowlingové do smrti (její) neodpustím), bylo předělání image mozkomorů, ve trojce vypadali více jako živí duchové...

Hannibal - Zrození (2007)

Tento film má sílu, přestože v něm logicky nemůže hrát Anthony Hopkins. Výběr hlavní postavy je dokonalý, mladý Hannibal se dívá tak, že ve vás mrazí, jde si za svou pomstou s písničkou na rtech... Příběh vysvětluje tři další příběhy/ snímky o ďábelském psychiatrovi, válka mu doslova převálcuje život a utlumí veškerý cit, neutlumí však chuť k jídlu :-).

Covington Cross (1992) (seriál)

Návrat ztracených dětí :-), bylo milé znovu sledovat osudy dospívajících ve středověku, ovšem z jiného úhlu. Myslím, že tento seriál se nijak nesnažil být "hodnověrný", má spíš pobavit. Co se mi líbilo nejvíc, byla asi marná snaha Thomase Greye udržet si vážnost a punc rytíře a majitele panství, v čemž mu brání všechny děti, možná vyjímaje vážného Armuse. Sir Thomas vtlouká do hlavy svým dětem zásady vybraného chování, co se musí a nesmí a přesto jim vzápětí přispěchá na pomoc s mečem v ruce.