Emma (1972) (seriál)

Na tuto sérii padne rčení, že "když je něco dobré, není to věrné a když je věrné, není to dobré" jako zadek na hrnec. Toto je snad první adaptace Jane Austen, která se mi vůbec, kromě několika okamihů, nelíbila. Představiteli počínaje a scénářem konče. Pan Knightley je naprosto nepadnoucí, Emma šílená a i zpěv a klavír Jane Fairfax (vždy a všude vychvalované a prostě nejlepší) jsou fádní a k bravurnímu výkonu talentované mladé dívky mají hodně daleko. Na druhou stranu tak scéna, kdy jí všichni uchváceně naslouchají, byla čisté herectví, protože to předstírání dalo zabrat! Prostě jeden nestačí žasnout, jak a kde se to mohlo pokazit, když tam postavy říkají své repliky věrně...

Deep State - Season 2 (2019) (série)

Druhá sezóna Deep State přinesla opět zajímavý problém:  Once upon a time in Mali a dvě časové linky se tentokrát nemíjí o tři dny, ale o celé dva roky (funguje to, kupodivu). Zkrátka co se před dvěma roky (tudíž před season no 1) v Mali upeklo, to se tam teď jí. Celé je to samozřejmě drsné až na půdu, opět se tu postupně vyhrožuje vykostěním členů rodiny snad všech postav, až si jeden řekne, že to už tu bylo, ale... jednak to funguje skvěle a pak si člověk uvědomí, jak rychle mezi první a druhou sérií pozbyl nevinnosti a naivity a ve dvojce už to všechno bere jako fakt a ne jako hrůzu. Kromě ústřední dvojky klaďasů Karimy McAdams/Joe Dempsie se mi líbila i dějová linka okolo Nathana Millera (Walton Goggins) a i když jsem čekala trochu jiný konec, zklamaná jsem nebyla.

Tolkien (2019)

Začátek filmu je skvělý, bez chyby. I potom dějové lince s Edith nemám co vytknout. Je to téměř pohádka, že se potkali dva lidi, kteří si takhle rozumí. Pak přichází hrůzy první světové a já se začínám bát, že víc už nebude. Že jsem čekala od dvou hodin stopáže více jeho života a ne jen pak titulky v závěru s různými dodatky. Pak si ale vzpomenu, že to natočili Amíci a říkám si, že je to vlastně dobré.

Poslední aristokratka (2019)

Aristokratka místy potěší, rozhodně neurazí, ale žánrově to vyjádřit jako 'komedie' je myslím silné slovo. Snímek táhnou herci a dokonalé in i exteriéry, jen se nemohu rozhodnout mezi 3 a 4. Dnes dám víc, ale tohle je jeden z těch snímků, kdy lituju, že tu není trochu širší škála hodnocení.___ zlatohorské kino plné do posledního místečka! :-)

Dobrá znamení (2019) (seriál)

Sir Terry. Neil. Michael Sheen a David Tennant. Po těchto jménech vám je pak skoro jedno, jestli ten konec světa přijde, protože jste do děje zažraní jako mol do kožichu a v mezičase si ještě stihnete vychutnat drobné perličky, jako vojáka u letištní brány, čtoucího Americké bohy nebo třeba klející anděly... Na druhou stranu jako fanynka Pratchetta a Gaimana ("logika" zápletky je taky trochu cítit Douglasem love him Adamsem) chápu, že to nebude každého šálek kávy. Pokaždé, když čtu/koukám na něco od těchto chlápků, mám pocit, že píšou o mém světě, ve kterém jen nějakým krutým (nebo zlomyslným?) nedopatřením nežiju a... díky nim se v něm můžu octnout aspoň na chvilku. Thank you, guys.

The Tenant of Wildfell Hall (1996) (seriál)

Sestry Brontëovy neměly na růžích ustláno (tyranský otec, zhýralý bratr), přesto ze svých krátkých životů (Anne se dožila pouhých 29 let) vymáčkly maximum. Na papír, abychom byli přesní. Tohle nepřestanu obdivovat a zároveň mě nepřekvapuje, jaké záporáky stvořily- vždyť je viděly okolo sebe. Z tohoto zpracování přímo dýchá mizerie a zmar, ale nechybí naděje. Měla jsem problém s Tarou Fitzgerald a částečně i se scénářem (každá odchylka od knihy byla na škodu), proto nakonec volím průměr.

Stockholmský syndrom (2018)

Stockholm aneb jak to tehdy asi bylo (když stockholmský syndrom začal psát první stránku své historie)... Musím říct, že úvodní trailer mě strhnul a i většina filmu mě naladila na příjemnou vlnu "no nemuselo by to být špatné, pracovat v bance, kterou někdo přepadne", ale závěr, možná i kvůli tomu chování policie mě trochu rozladil, že nějak nemůžu jít do plných. Otázkou je, jak by to vypadalo, kdyby to natočili Švédové, každopádně USA se snažilo vrátit do roku 1973 se vší parádou. A i kdyby nic jiného, tak tu máme Noomi Rapace, která je jedním slovem nezabudnutelná, Ethan Hawke hraje troubu tak dobře, až si říkáte, jestli... (ne, nebudeme zlí!) no a Mark Strong mi přijde ne úplně využitý, ale hraje klasicky dobře. Za soundtrack taky půl hvězdy, sečteno podtrženo 4,5*.

Krajina srdce (2002)

Road movie s hlavním hrdinou, který je trochu ňouma, ale jinak strašně hodný člověk. Colin vede trafiku, protože to byl nápad Sandry. Taky jí pořídil pěkný domek. Akvárko s rybičkami. Nemají děti, protože je Sandra nechtěla. Tak žijí šťastně a spokojeně, dokud Colin nezjistí, že mu Sandra zahýbá s kamarádem z šipkařského týmu. Aby dal svět převrácený vzhůru nohama zase do normálu, vyráží na mopedu do Blackpoolu, kam odjeli všichni na turnaj v šipkách, aby získal Sandru zpět. A cestou, venku ze své rutiny-ulity, potkává různé lidi. Michael Sheen je naprosto perfektní Colin- bolest ze ztráty, zmatení a naivitu mu uvěříte bez problémů. Navíc snímek nemá takový ten klasický konec, čímž mě dostal ještě více. Pozitiva a sociální jistoty: 1) děj příběhu se odehrává ještě v době před mobily, multikulti a genderovou vyvážeností; 2) hrdina projde kvalitním vývojem, byť si zachová svůj pel; 3) ve snímku zazní naživo folková zpěvačka Kate Rusby, která vás dostane svým nádherným hlasem; 4) zjistíte, že Mark Strong umí i stříhat; 5) začnete být vážně zvědaví na Blackpool...

Vražda na Nilu (1978)

Jsem ze srdce ráda, že jsem "vyrostla" na poirotovkách s Davidem Suchetem, protože vidět nejprve toto, nevím, jestli by mě to tak chytlo za srdce... Nějako uječený dabing a hlavně příšerně namluvený Peter Ustinov (originál jsem neslyšela, pokud je to věrně převedeno, tím hůř). Tolik ke kritice, jinak je to vražda jako řemen, jedna z mých (dvaceti) nejoblíbenějších od Agathy. Sázku na jistotu tvoří hvězdné herecké obsazení, za všechny uvedu urýpanou Maggie Smith. A v neposlední řadě oceňuji humor tam, kde bych ho nečekala: "Kobra!! Nikdy jsem neviděl takového plaza v kabině první třídy!"

Grantchester - Season 4 (2019) (série)

Čtvrtá řada Grantchesteru je trochu jiná, v rytmu rock'n'rollu, ale ne horší než ty předešlé (ergo výborná, kdyby někdo náhodou přehlédl těch five stars). Na přetřes přijdou témata jako rasismus, náboženský fanatismus (můj oblíbený, bože jak já ty pánbíčkáře nesnáším!), zneužití pravomocí a hlavně bouřlivý pokrok doby- počítače... Čím déle znáte postavy, tím víc jim přejete jen to dobré, ale když se někomu pořád dějí zlé věci, musel by být světec, aby je unesl. Ještě že tu je přátelství, pinta piva a backgammon. Ach jo, jak mi bude chybět tenhle svět, what the Dickens!