Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Já bych to neviděl tak tragicky. Přijal jsem fakt, že z kdysi kultovní série si Disney dělá svojí dojnou krávu a bude nás roky zásobit všemožnými spin-offy, rebooty a seriály z tohoto světa. V tomto světle je Vzestup Skywalkera čistou spotřební záležitostí, která dá divákovi všeho vrchovatě a ve slušné kvalitě. Mě osobně zakončení této trilogie potěšilo, jelikož nové charaktery, které předchozí dva díly výrazně tápaly a v mých očích nebyly nijak přesvědčivé, se zde dostaly očekávané katarze a mě jejich zakončení dávalo smysl. Adam Driver i Daisy Ridley jsou konečni schopni utáhnout takto monumentální produkci, zbytečně se neodskakuje do milionu vedlejších postav, je to epické a stále se něco děje. Chápu, že kdekdo by čekal víc. Ústřední záporák je opravdu slabota, finální rozhřešení se dalo udělat lépe a recyklace starých charakterů je poměrně otravná, ale nejsem žádný HC Star Wars fanoušek, takže docela chápu stav, do kterého se tato série dostala a nemůže mě to nasrat. J.J. Abrams v mých očích uzavřel docela vkusně trilogii, která byla naprosto zbytečná, ale mně se dostalo toho, čeho jsem čekal.

Irčan (2019)

Scorsese se přesouvá na platformu Netflix a pomocí digitálních efektů si podle potřeby omlazuje svoje staré známé tváře, které s ním tvořili dějiny mafinských filmů. Zní to perfektně, ale Scorsese vytvořil důchodcovský mafiánský epos, který je opravdu ale opravdu hodně upovídaný a na ploše více něž tří hodin popisuje několik desítek let života Franka Sheerana, kterého hraje Robert de Niro. Společně a ten je společně s Joe Pescim digitálně omlazován, aby pasoval do určitých časů. V obličeji to rušivé není a člověk si rychle zvykne, jenže tělo je prostě staré a u některých trošku akčnějších scén je hodně znát, že jsou De Niro a Pesci ve skutečnosti značně starší. Příběh je inspirovaný skutečnými událostmi a herecké persony v hlavních rolích včetně Al Pacina hrají skvěle, ale v takhle rozvláklé stopáži film bohužel neutáhne divákovu pozornost. Strašně mě mrzí, že tento Scorseseho epos nemohu více ocenit, ale ve finále mi přišlo, že jsem zestárl stejně jako hlavní charaktery.

Trhlina (2019)

Knihu jsem četl a jde o poměrně zajímavý hororový počin na lokální záležitost. Příběh podložený zajímavými fiktivními informacemi na internetu, které se prezentují jako reálné. Bohužel už i druhá polovina knižní předlohy, ve které dochází na lámání chleba, značně pokulhává limitacemi lokálního charakteru, a tohle všechno filmová podoba ještě prohlubuje. Finále tak nemá potřebnou sílu a nejde se odprostit od lokálních reálií, které hororovou látku značně limitují na to, že tvůrci sází na fiktivní podklady zakládající se na reálných událostech. Řemeslně je Trhlina poměrně zdařilá, ale dojíždí na to, že rozjezd je opravdu pomalý. Úvod je ve knize dost krátký a zde se roztahuje na více než polovinu filmu. Hororová část je posléze hodně zkrácená a zároveň ne tolik efektní a zajímavá.

Všichni prezidentovi muži (1976)

Novinářské drama ze staré školy, kterým se nutně muselo inspirovat i spousta následujících žánrově podobných počinů včetně nedávno oceněných jako Akta Pentagon nebo Spotlight. I zde je vidět snaha novinářů rozklíčovat, co se vlastně dělo ohledně vloupání do komplexu Watergate, které nakonec vedlo společně s dalšími tlaky k rezignaci Richarda Nixona na funkci prezidenta Spojených států. Všechno stojí a padá s výkonem dvou hlavních představitelů Dustina Hoffmana a Roberta Redforda, kteří jsou zárukou kvalitního a charismatického herectví, takže z tohoto pohledu žádný problém. Díky této dvojici poměrně utíká i docela dlouhá stopáž. Celkově se jedná o kvalitní novinářské drama se skvělou ústrední dvojicí.

Polytechnika (2009)

Denis Villeneuve dnes již patří mezi ty nejzajímavější a nejoslavovanější režiséry dneška, ale Polytechnika je jedním z jeho prvních celovečerních kousků a je nutno podotknout, že velice povedeným. Dějově se podíváme do roku 1989, kdy probíhalo nejenom politické zemětřesení ve střední Evropě, ale zároveň si to nakráčel student Montrealské polytechniky do školy s puškou a rozhodl se postřílet všechny ženy. Silný námět podle skutečné události umocňuje černobílé vizuální pojetí. Událost je zobrazena z několika pohledů a společně s poměrně krátkou stopáží dělá z filmu poměrně údernou a vizuálně i dějově silnou záležitost. Všem doporučuji podívat se na nějaké Villeneuvovi starší filmy jako je Polytechnika nebo Požáry. Už tady se jednalo o vynikající počiny začínajícího režiséra.

Krvavá nevěsta (2019)

Výplachová vyvražďovačka, která ale dle mého názoru nefunguje ani v jedné poloze. Strašlivě mě iritovalo chování celé rodinky, jejich rozhodnutí a jejich myšlenkové pochody. Opravdu tady mi přišlo, že viditelná snaha o bezduchou zábavu zabila naprosto všechno a chyběla zde potřebná lehkost na to, abych tuhle hru dokázal bez problémů přijmout. Mnozí mluví o dobrém castu hlavní postavy, ale mě Samara Weaving absolutně nesedla a zbytek hereckého obsazení stejně tak. Ztráta času.

Škola života (2009)

Carey Mulligan je chytrá mladá dívka, která vzorně plní všechny své povinnosti a již má dopředu nalinkovaný svůj život s tím, že půjde na vyhlášenou univerzitu. Všechno se ale mění, když pozná trošku staršího může, který ji umožní žít život v luxusu a pomalu ji odrazuje od její životní cesty. Ne všechno se nakonec ale vyvrbí, tak jak se zdá a za jeho počínáním nalezneme hned několik háčků. Bohužel Škola života je průhledná od začátku do konce a i když je to vcelku příjemná dobovka se zajímavým hereckým obsazením, tak naivní a neinvenční konec zabije jakékoliv naděje.

Animatrix (2003)

Sbírka kratších animovaných filmečků na téma světa Matrixu dojíždí na nevyrovnanost kvality jednotlivých kraťasů. Některé jsou super, ale u některých ten nahozený řemen ihned padá. Tvůrci se díky animované formě mohli zároveň více vyřádit ve světě, kde máte nepřeberně možností. I tak jde ale spíše o průměr.

Le Mans '66 (2019)

Ještě že máme Jamese Mangolda, ten se dal poslední dobou na tvoření chlapáckých novodobých klasik a Le Mans 66 je opět perfektním kouskem. Nejde o žádný prvoplánový blockbuster plný digitálních nesmyslů. Všechno jde pěkně na dřeň, uvěřitelné a téměř hmatatelné. Krásná dobová atmosféra, perfektně vykreslené závodní prostředí, parádní herecké výkony a příjemný feeling. Bale a Damon jsou výborní, perfektně funguje jejich chemie a zbytek hereckého obsazení taky skvěle sedl. Le Mans je oslavou novátorství a geniálních lidí, kteří dokáží i v zajetí korporátní režie tvořit něco, co má duši a nějaký smysl. Výborný komplexní film, který ukazuje, že i tahle poměrně drahá záležitost se vyplatí v dnešní době natočit. V záplavě digibordelu krásné chlapácké pohlazení, kterému věříte každou minutu a každý metr závodní trati.

Velký draft (2014)

Fakt, že Velký draft tak úplně pro nezasvěcené nevysvětluje nic moc okolo dění v NFL, z něj dělá film pro poměrně malé publikum. Nebo je rozhodně složitý pro světové publikum, kdežto v USA, kde je americký fotbal fenomén, který zná úplně každý, nemůže narazit na větší problém. Pro neznalé, tak může být alespoň příjemným sportovní zpestřením, jelikož herecké obsazení se nám sešlo příjemné a film nenudí. Pro znalé je to naopak pouhým prohloubením znalostí, jak to asi zhruba chodí. Celkově se ale jedná o průměrný film, který je výrazně šablonovitý a ve finále tak daleko více televizní nežli například Moneyball. Pokud máte rádi NFL, tak za shlédnutí rozhodně stojí.