Šinseiki Evangelion (1995) (seriál)

Po dopozeraní poslednej epizódy, nemám v hlave nič iba otázku: „Čo sa sakra stalo?“. Seriál bol skvelý. Od začiatku som bol chytený s hlavou plnou otázok, na ktoré som postupne dostával odpovede. Veľmi sa mi páčilo ukazovanie postáv v extrémne vypätých situáciách, ich vnútorné monológy a dôsledky na ich mentalitu. Taktiež akcia a interakcia medzi postavami ma veľmi bavila. Jednoducho, malo to všetko a bolo to úžasné. No a potom prišiel zlom. Epizóda 20 bola posledná, ktorá sa niesla vo forme celého seriálu, tak ako som ho predtým poznal. Epizóda 21 bola viac menej čisto dialógová epizóda, bez hlavných hrdinov, kde sme sa dozvedeli veľa z histórie vedľajších postáv. Epizóda 22, 23 a 24 sa spolovice vrátili späť do starých koľají a spolovice sa epizódy zmenili na surrealistické psychologické vnútorné monológy postáv. Lenže problém bol aj v tom, že nejako opustili všetko čo celý seriál po celý ten čas budoval. Prišlo mi to ako keby prišiel nový scenárista a režisér, ktorí si povedali, že sa vydajú úplne iným smerom aj čo sa týka celkového príbehu druhého impaktu, anjelov, NERV, motivácií vedľajších postáv, ale aj čo sa týka vzťahov a správaní medzi postavami – hlavne medzi hlavnými postavami, tam bola neskutočná priepasť medzi tým čo bolo predtým a tým čo bolo v týchto epizódach. A celé to bolo zakončené dvoma epizódami – 25 a 26 – ktoré by som opísal ako surreálny filozofický psychologický mindfuck. V tomto bode seriál úplne upustil od všetkého, čo ho robilo tým, čím je. Pochoval celý príbeh, postavy a formu, zobral jednu novú abstraktnú myšlienku a na nej vybudoval niečo úplne iné. Všetky otázky o príbehu, ktoré som mal a všetky vývoje vzťahov, ktoré som si predstavoval, ostali iba nezodpovedanými otázkami a predstavami, lebo seriál sa k ničomu viac nevyjadril. Do dvadsiatej epizódy hodnotím piatimi hviezdami. A zvyšok ani neviem ako mám hodnotiť. Lebo aj napriek tomu, že ma téma posledných dielov bavila a zaujala, bolo to niečo úplne iné ako predošlé epizódy a taktiež niečo úplne iné čo som chcel vidieť. Dokopy to teda spriemerujem na štyri hviezdy.

Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994)

Zábavná oddychovka s kopou unáhlených svadieb, trápnych momentov a pár smutných udalostí. Veľmi dobre spravený pohreb, tam ma film emočne zlomil.

Hvězdná brána (1994)

Staroveká egyptská história a divoké hypotézy okolo toho určite môžem. Púštne prostredie, kostýmy a kulisy v duchu starého sveta mám rád. Solídny príbeh. Romantika fungovala. Videl som to už asi päť krát a stále ma to baví. Jedna z mojich srdcoviek. edit (22.9.2019): Tento film je môj egyptský aleternatívno historický mimozemšťanský sci-fi mokrý sen.

Addamsova rodina 2 (1993)

Veľmi dobré, tak isto ako prvý diel. Povedal by som, že lepšie ako jednotka. Padalo tu strašne veľa hlášiek. Herci stále super.

Volný pád (1993)

Myšlienky tam boli ale chcelo to hlbšie dialógy/monológy. Niektoré scény mi totiž prišli trochu prázdne. Nepáčilo sa mi, že z hlavnej postavy urobili takého vyšinutého chlapíka. Radšej by som bol keby stál plne v “práve” pri svojich anarchistických obchôdzkach. “I'm just standing up for my rights as a consumer.”

Aladin (1992)

Bolo to fajn ale nejak extra ma to nechytilo aj keď zasadenie do Blízkeho východu sa mi veľmi páčilo. Moc ukecané a málo romantické. Chcelo to viac zapojiť Jasmínu do celého dobrodružstva po boku s Aladdinom a menej Genieho a Jafara. Nepochopil som rámcovému úvodu obchodníka ktorý začal rozprávať tento príbeh. Celkom zbytočná scéna.

Porco Rosso (1992)

Veľmi dobrý mix drámy, akcie, komédie a romantiky v krásnom prostredí Jadranského mora. Nie som si istý, že prečo bolo vybraté zrovna prasa – myslím si, že by bolo sympatickejšie nejaké iné humanoidné zviera – ale nebol tam z tohto pohľadu nakoniec problém neschopnosti stotožniť sa s hlavnou postavou, čoho som sa obával pred pozretím. Najobľúbenejšia postava je jednoznačne Fio so svojimi skvelými technickými schopnosťami, neústupčivosťou a odvahou. Veľmi pekná pieseň v záverečných kreditoch. Úplný koniec by som ale radšej spravil inak. Keby bolo ukázané viacej, tak si myslím, že by to pridalo do emócií, ktoré by to celé krásne ukončili.

Poslední Mohykán (1992)

Pozretý director’s cut. Téma Indiánov a bojov na americkej pôde ma bavila. Krásna príroda, naháňačky po lese, plus nejaká romantika k tomu. Páčilo sa mi to. edit (22.1.2017): Zvyšujem hodnotenie na päť hviezd. Producenti si dali dosť záležať. Skvelá atmosféra a veľmi dobré zachytenie doby, ľudí a ich života, roly Indiánov vo vojne – takto nejako som si predstavoval, že to vtedy mohlo byť. Smutné je, že všetky vyobrazenia kultúry domorodého obyvateľstva severnej Ameriky sú len dohady, keďže ich kolonizátori väčšinou vyzabíjali skôr ako o nich niečo zistili. Taktiež väčšina oficiálnych informácií o Indiánoch bola zámerne skresľovaná do zlého svetla aby sa vlády vyhli negatívnej odozve od obyvateľov na účet prebiehajúcej genocídy.

Addamsova rodina (1991)

Pre mňa úplná klasika. Miloval som tento film keď som bol malý a veľmi som si ho užil aj teraz po dvadsiatke. Skvelý morbídny humor. Super zahraté postavy.

Kráska a zvíře (1991)

Škoda, že sa dej nesústredil viac na Krásku a Zviera. Väčšinu stopáže zaberali vedľajšie postavy s pesničkami ktoré ma naozaj nezaujímali. Chcel som vidieť ich dvoch, rozvíjať vzťah medzi sebou a nie rozprávajúce hodiny a kanvicu na čaj poskakujúce po paláci. Mal som teda zmiešaný zážitok zo striedajúcich sa veľmi pekných a prevažujúcich, nudných pasáží.