Kdysi byli bojovníky (1994)

*MĀORI A ICH TĀ MOKO * Tento záber z traileru ma dostal a jednoducho som filmu neodolal. Je to poriadna temnota - všade masa tmavých maorských junákov, ich tmavých maorských tetovaní a ich tmavých násilnických myšlienok. Narodiť sa ako žena sa v tejto komunite neoplatí - buď vás zošúverí nadmerné užívanie cigariet a alkoholu, alebo z vás vysaje energiu poltucta vašich hladných detí, alebo vám dá manžel päsťou na oko, keď mu odmietnete pripraviť volské oko. A ak ste tínedžerka, zložiť ustarostenú hlavu na strýkove plece nemusí byť ten najrozumnejší nápad. Je pravda, že z času na čas vám maorský muž pekne zaspieva a zoberie vás na výlet, ale krčma a kamoši s fľašami chlastu aj tak vždy zostanú prioritou. Verdikt v 1 vete: Majstrovsky natočený film o krutej, každodennej realite maorskej spodiny. 10.08.13

Hlubinná hvězda šest (1989)

*LEVIATHAN 2.0* Tentokrát to bol vydarený výlet do detstva. DeepStar Six som si pamätal ako horšiu alternatívu k filmu Leviathan, ale momentálne je to presne naopak a tento film som si naozaj užíval. Pôsobí veľmi komorne, hlavná dvojica (Everhard a Evigan) je sympatická, Ferrerova postava je pravdepodobne jednou z najväčších nešikovníkov filmového plátna a on je práve tým prvkom vo filme, ktorý spôsobuje dejové zvraty; morská príšera mu len sekunduje. Nie je možné sa ubrániť porovnávaniu s filmom Leviathan (oba vznikli v tom istom roku a tematicky sú si podobné) - veľkým plusom je, že tu, pri absencii zvučných mien, sa podarilo vytvoriť napínavejší a originálnejší film ako v prípade už spomínaného Leviathana. Verdikt v 1 vete: Vydarená zápletka, výborne napísaná postava Snydera, ako jedného z najväčších lúzrov sci-fi filmu, a kvalitná príšerka. 03.06.12

Úkryt (2011)

*HOĎME SI MINCOU* Plazivý film, ktorého hlavnou devízou je majstrovsky budovaná atmosféra a herecké výkony. Film diváka doslova ničí neistotou, ktorá pramení zo správania hlavného hrdinu. Má psychickú poruchu, nemá psychickú poruchu? Presvedčí o svojej pravde/omyle aj iných, alebo všetci zahynú, pretože odmietnu uveriť? A zahynú vôbec? Príde koniec sveta a či len potupa jednotlivca? Shannon je taký trochu škaredko a prvýkrát som si ho uvedomil vo filme Bug, kde (keď si na to spätne spomínam) mal úplne totožný herecký prejav ako v tomto filme (čo by mohlo po pár zapamätateľných filmoch začať iritovať). Jediným momentom, kde dochádza k výraznejšiemu odklonu od celkového hereckého prejavu, je scéna na oslave ku koncu filmu; a v tejto polohe kvázi šialenca je dokonalý. Chastain je naopak prirodzene krásna, príťažlivá z akéhokoľvek uhla a v akomkoľvek oblečení a za jej vrchol v tomto filme považujem scénu v posteli, kedy volá záchranku. Viac filmov od Nicholsa, prosím! Verdikt v 1 vete: Výborný filmový nápoj hodiaci sa na upršaný letný večer, namiešaný z 3dl drámy, 5cl mystiky a s kvapkou hororu. 25.05.12

T is for Toilet (2011)

*C IS FOR CLAY* Na animáciu si treba zvyknúť a potom sa už mínusy hľadajú ťažšie. V momente spustenia filmu som neočakával tento žáner, a o to viac ma teda výsledok potešil, keďže horory obľubujem. Zaostalo pôsobiace dieťatko, s kolennými kĺbmi až niekde v dolnej štvrtine nôh, je vydarenou postavičkou a tým, okolo ktorého sa dej krátkeho filmu točí. Čo sa týka mamičky, pamätám si len záber na jej dekolt a otecko má značne nesympatický hlas a prízvuk, a ten ma značne iritoval. On je teda akýmsi negatívom, avšak natoľko zanedbateľným, že nedokáže pokaziť môj celkový dojem z filmu. Verdikt v 1 vete: Kto sa smeje naposledy, ten plače nad rozliatym mliekom. 08.02.12

Žraločí vody (2006)

*PÄŤ OBETÍ ROČNE* Výborný dokument, ktorý mi svojim investigatívnym prístupom pripomína mladší The Cove. Ponúkané čísla sú opäť desivé, prístup niektorých vlád k danej problematike lovu žralokov zarážajúci, odhodlanie aktivistov závideniahodné. Metódy vyššie spomenutých ľudí môžu pôsobiť násilnícky, ale stále aplikujú spôsob, ktorý neprekračuje hranice tolerovateľného správania. Používajú síce silu, ale som rád, že existujú ľudia, ktorí aj naozaj konajú a nezostáva len pri rečiach. Povedaného už bolo predsa dosť. Sú odvážni, sú aktívni, sú rázni - žijú pre vec. My im v kúte závidíme ich odhodlanie a silne veríme, že zmenia zmýšľanie ľudí. Verdikt v 1 vete: Jeden z filmov, kedy opäť nadobudnete pocit, že váš živočíšny druh je len na príťaž. 04.01.12

Grinch (2000)

*VIANOCE NEMOŽNO UKRADNÚŤ* Nemusím byť dieťa, a už vôbec nie americké (ako niektoré iné komentáre naznačujú), aby som si tento film užil. Prejav Jima Carreyho mi vôbec neprekáža - práve naopak - považujem ho za zábavného komika, ktorý to síce niekedy s mimikou preháňa, avšak práve tá je atribútom, ktorý nedokáže nik iný prekonať. Z hereckého prejavu malej Taylor Momsen som bol unesený a vždy som s netrpezlivosťou čakal, kedy sa opäť objaví v zábere. Príbeh má spád, je zábavný a poučný, obsahuje originálne momenty a v každom zábere sa nachádza nesmierne množstvo všakovakých detailov. A i keď film môže pôsobiť miestami až "prečačkane", pre mňa je to len smutným odrazom toho, čo počas obdobia Vianoc vidíme okolo seba. Verdikt v 1 vete: Úsmevné hľadanie skutočného významu Vianoc. 16.12.11

Pozemšťané (2005)

*MASA MÄSA* Je nás taká obrovská masa, že zabezpečiť individuálnu a humánnu starostlivosť o zviera vo veľkochove je takmer nemožné. Masa je totiž hladná a pýta si jesť; pýta si veľa jedla a pýta si ho okamžite. Rozumiem tomu, ale neznamená to, že som ochotný takýto prístup aj akceptovať, a teda sa nepriamo stávať zodpovedným za utrpenie takýchto zvierat (veď ja, a vy všetci, sme nepriamo zodpovední za ešte mnoho iného). Ľudia sú rôzni a sú schopní rôznych činov, ale tí, ten "druh" ľudí, ktorý sa objavuje v záberoch tohto filmu a aj mimo nich, nie sú z mojej planéty. Vegetariánstvo (a všetky jeho varianty, či alternatívy k nemu - ja som doteraz praktikoval tzv. semivegetariánstvo), to je životný štýl, je to rozhodnutie, na ktoré však treba mať "bunky". Ak je raz indivíduum hulvátom k ľuďom, zmena u neho nenastane ani vo vzťahu k zvieratám. K životu bez mäsa sa dopracujete postupne - od pocitov, cez slová, až k činom. Práve tento dokument (a je mi naozaj jedno, že jednostranný) sa u mňa stal začiatkom tej poslednej fázy. Verdikt v 1 vete: Film, ktorý má silu ľudí zmeniť. 19.09.11

Serenity (2005)

*ETA KOORAM NAH SMECH* Je jasné, že keď si film pozriete desiatykrát, mierne stratí pôvab. Ale Serenity... Pre mňa je darom vesmíru (asi rovnako ako stará trilógia Star Wars), a tak ako Star Wars, aj Serenity môžem pozerať s kratšími či dlhšími prestávkami neustále - azda až do vesmírnej implózie. Do filmovej postavy River Tam som sa platonicky zamiloval ihneď a stále sa mi odmilovať nepodarilo. A nemožno sa mi čudovať; veď keď bývalá baletka predvádza bojové umenie, vtedy naozaj môžeme hovoriť o umení v pravom zmysle: tu akási bojová variácia na battement, tam zase akási variácia na allegio nasledovaná veľkým échappée, či dokonca monumentálnym jeté. (Mon Dieu! Comme elle est belle!) Má to vtip, má to akciu, má to skvelého zloducha, má to krásnu hudbu a množstvo zapamätateľných scén. Som nadšený. A to som seriál ešte nevidel. Verdikt v 1 vete: Sci-fi, aké sa natočí raz za dekádu. 13.09.11

Není král jako král (2000)

*TÝŽDEŇ BEZ DEPILÁCIE* Panovník Kuzco je azda jedna z najsebeckejších a najnarcistickejších postavičiek aké boli kedy vymyslené. Jednotlivec pre neho nič neznamená a ani mase ľudí, teda svojmu národu, nepripisuje žiadnu dôležitosť. Z ničoho si nerobí ťažkú hlavu až do momentu, kedy mu hlava oťažie pod náporom hustých lamých chlpov. Možno si poviete, že byť lamou nie je výhra, ale nebyť panovníkových neschopných a mierne prihlúplych protivníkov, alternatívou k lamiemu telu by bolo telo nehmotné. A určite je lepšie smrdieť zatuchlinou ako hnilobou. Na rozdiel od panovníka/lamy, u ktorého možno postupne pozorovať premenu k lepšiemu, sú všetky ostatné postavičky čiernobiele (avšak nakreslené farebnými ceruzkami): dobrosrdečný a spravodlivý Pacha, odporná a zlá Yzma, a hlúpučký Yzmin pomocník Kronk. Zábava je to však nevídaná. Verdikt v 1 vete: O lekcii slušného správania. 26.04.11

The Backwater Gospel (2011) (studentský film)

*AMEN* Hlavnými atribútmi tohto krátkeho filmu sú vynikajúca pochmúrna a temná atmosféra a najmä nezvyčajná animácia, ktorá je žiadaným osviežením v záplave stereotypných animácií veľkých filmových štúdií. Malé mestečko s fanatickým kňazom, hordou poslušných ľudí, jedným odpadlíkom a... smrťou, ktorá si vie trpezlivo počkať na svoj prídel. Neobsahuje práve najoriginálnejší nápad, ale kraťas body získava za svoju vizuálnu stránku a za to, že je krásne hororový, krvavý a šialený. Verdikt v 1 vete: Výborné hororové osvieženie v podobe originálnej animácie. 23.02.11