Repo: Genetická opera! (2008)

*KEĎ HUDBA UMRIE* Veľmi som chcel, aby sa mi tento film páčil, no nepodarilo sa i napriek tomu, že mierne predispozície k tomu mám: mám v obľube rockovú hudbu a tiež hororový žáner. Vizuál filmu sa mi pozdával: všetky tie použité filtre a nasvietenie mu dodávali ponurý "look" a svet budúcnosti bol zobrazený ako miesto, na ktoré svojich potomkov priviesť nechcete. Gýč, úchylnosť, fetiš, goth, to všetko a mnoho iného je viditeľné v každom zábere, a i keď je neustále citeľná akási "interiérnosť" aj v scénach, ktoré sa odohrávajú akože v exteriéri, je to predsa len niečo, čo sa dá filmu odpustiť. Oko si teda užije svoje, avšak ucho akosi nespokojne poťahuje nosom. Hudba je totiž otrasná, a to až do takej miery, že ničí zážitok z celého filmu. Nenachádza sa tu žiadny výrazný a zapamätateľný hudobný moment, všetky piesne sú vlažné a nevýrazné natoľko, až sa stávajú otravnými. Podráždenosť taktiež prináša nepomer v hlasitosti spevu a sprevádzajúcej hudby; spev počujeme ako príliš výrazný a hudbu často len tušíme. Verdikt v 1 vete: Experiment hudobnou zložkou zničený. 15.06.12

Restrepo (2010)

*RESTING* Báť sa o denne o svoj život, byť zmierený s tým, že každú minútu ma môže zasiahnuť presne mierená a či len zablúdená strela, to je skutočne nezávideniahodná situácia, vyžadujúca si pevné nervy, značnú sebakontrolu a mier v duši. To všetko som sa dozvedel, ale paradoxne nie z tohto dokumentu, ale z iných vojnových filmov. Tam sa síce zámerne narába s emóciami, ale to nie je v tomto prípade podstatné. Problémom dokumentu je, že nevytvára takmer žiadny pocit (až na pár momentov), ktorý by vás prinútil prežívať dianie na obrazovke spolu s vojakmi na misii. Nebojíte sa o ich životy, nefandíte im, neotvárate hrôzou oči, neplačete nad stratu ich priateľa... Absolútnu väčšinu času sa nič nedeje a až na pár výnimočných chvíľ ohrozenia máte pocit, že sa pozeráte na sklamaných dovolenkárov, ktorých v cestovnej kancelárii oklamali. Verdikt v 1 vete: Dokument (vraj) o jednej z najnebezpečnejších častí sveta, avšak bez potrebnej atmosféry. 22.09.11

Sbohem, lásko (1995)

*MACDO TATO* V McDonalde sa nie len priberajú kilogramy, ale aj preberajú deti. Tieto reštaurácie rýchleho občerstvenia predstavujú neutrálnu pôdu, kde si rozvedení rodičia odovzdávajú na víkend svoje deti. A práve tento "typ" ľudí je stredobodom pozornosti filmu. Každý z hlavnej trojice mužských protagonistov má niekoľko detí a jednu exmanželku; jeden tú svoju nenávidí, druhý toleruje a tretiemu je ukradnutá. Je to najmä film o vzťahoch a špecifických situáciách rozvedených, ktoré treba neustále riešiť. Film obsahuje vysoko pozitívny náboj a jeho nevtieravý humor vám dodá energiu. Je to jednoducho taká príjemná komédia pre dospelých. Verdikt v 1 vete: Film, ktorému chýba obsadenie zvučnejších mien, ale kvalitou presahuje mnohé nevýrazné kino hity podobného razenia. [Percentuálne vyjadrenie rozvodov vo svete.] 24.07.11

Serenity (2005)

*ETA KOORAM NAH SMECH* Je jasné, že keď si film pozriete desiatykrát, mierne stratí pôvab. Ale Serenity... Pre mňa je darom vesmíru (asi rovnako ako stará trilógia Star Wars), a tak ako Star Wars, aj Serenity môžem pozerať s kratšími či dlhšími prestávkami neustále - azda až do vesmírnej implózie. Do filmovej postavy River Tam som sa platonicky zamiloval ihneď a stále sa mi odmilovať nepodarilo. A nemožno sa mi čudovať; veď keď bývalá baletka predvádza bojové umenie, vtedy naozaj môžeme hovoriť o umení v pravom zmysle: tu akási bojová variácia na battement, tam zase akási variácia na allegio nasledovaná veľkým échappée, či dokonca monumentálnym jeté. (Mon Dieu! Comme elle est belle!) Má to vtip, má to akciu, má to skvelého zloducha, má to krásnu hudbu a množstvo zapamätateľných scén. Som nadšený. A to som seriál ešte nevidel. Verdikt v 1 vete: Sci-fi, aké sa natočí raz za dekádu. 13.09.11

Síla života (1985)

*(.)(.)* Začalo to veľmi sľubne (v rámci možností starého béčkového sci-fi hororu), no pokračovalo, a najmä, skončilo veľmi zle. Prítomnosť nahej ženy v každom desiatom zábere je možno snaha o odvedenie pozornosti od zlého príbehu, ale ani kopa bradaviek, prsníkov a pahorkov to veru nedokáže. Ak by som to chcel odľahčiť, tvrdil by som, že film je takmer príbehom fatálnej lásky dvoch živočíšnych druhov odsúdenej dopredu na neúspech z dôvodu nekompatibilných stravovacích návykov dvojice. Hlavný hrdina je otrasne iritujúci a neustále vrieskajúci pomätenec, hrdinka zase... v podstate nie je ničím než párom veľkých pevných pŕs. Hlavný hrdina nedokáže vysvetliť motívy svojho zmýšľania, nedokáže ani vysvetliť konanie mimozemšťanov (a mohol by, keďže je s nimi mentálne prepojený) - stále má len nejaký pocit a myslí si a cíti a vie a my sa preto jednoducho nedozvieme, prečo niektoré veci sú také aké sú. Film je jedným veľkým chaosom. Veľké plus (okrem krásnych očí hlavnej hrdinky), sú pre mňa masky - ako ich len nazvať - upírskych zombíkov. Verdikt v 1 vete: Vypnite po prvej hodine, inak vám tú druhú hodinu budú vesmírni upíri piť krv. 14.05.12

Sindibád: Legenda sedmi moří (2003)

*JEDNOOKÍ A ŠABĽORUKÍ* Rozprávka, ktorá pôsobí na rozdiel od väčšiny iných rozpráviek zrelším a serióznejším dojmom, i jej humor je skôr určený pre staršie publikum. Príbeh je veľmi akčný, plný súbojov, rôznorodých nepriateľov a mnohých prekážok. Človek má niekedy pocit, akoby pozeral do animovanej podoby pretransformovaný dobrodružný film, pretože na mnohých miestach vďaka svojej "zábavnej serióznosti" a komplexnosti postáv ako hraný film skutočne pôsobí. A nebyť nie príliš originálneho príbehu, ktorý pri rozprávke síce nie je prekážkou, ale pri hranom filme by už pôsobil nevhodne, vedel by som si ju predstaviť aj so živými hercami, v hlavných úlohách povedzme s Jason Momoa a Rosario Dawson. Verdikt v 1 vete: Na výprave s tými správnymi pirátmi. 26.04.11

Sintel: Příběh draka (2010)

*DRÁČIKY A DRACI* Úžasná porcia fantázie majúca veľmi blízko k dokonalosti. Nádherná hudba, pôvabná animácia, veľký zmysel pre detail a krásne zábery, robia z tohto krátkometrážneho filmu nevídaný skvost, a preto mu je možné odpustiť aj mierne prostoduchú zápletku. Celovečerným animovaným filmom How to Train Your Dragon som bol nadšený, avšak ten bol primárne určený pre detské publikum. A niečo podobné, niečo serióznejšieho charakteru a na spôsob napríklad Sintelu, by som veľmi rád uvítal na plátnach kín. Verdikt v 1 vete: Film o netypickom priateľstve, jednom veľkom omyle a smutnom konci, dávajúcom nádej vnímať ho za určitých podmienok aj opačne. 23.11.2010

Sleep Dealer (2008)

*SPAVÁ CHOROBA* Film, ktorý síce zožal niekoľko úspechov na filmových festivaloch, ale ktorý akosi neponúka to, čo sa od neho očakáva. Zobrazuje svet blízkej budúcnosti a zameriava sa na pravdepodobne najnižšiu spoločenskú vrstvu, a to nájomných robotníkov, ktorí vykonávajú svoju prácu bez toho, aby museli opustiť svoje pracovisko. Od filmu som očakával kritiku pretechnizovaného sveta, odsúdenie nenásytných korporácií využívajúcich lacnú pracovnú silu z Mexika, poukázanie na problémy, ktoré prítomnosť implantátov, resp. vylepšovanie ľudského tela môže prinášať, zobrazenie nemožnosti žiť jednoduchý život na vidieku a nutnosti prispôsobovať sa svetu, v ktorom je technika prítomná v našom každodennom živote... očakával som čokoľvek s vyššie spomenutého a možno aj niečo iné, keďže námet je zdrojom neuveriteľných možností, akým smerom sa vydať. Lenže jediné čo film ponúka je nudné zobrazenie života vidiečana, ktorý odmietajúc múdrosti svojho otca úzko spätého s prírodou, sa rozhodne žiť v meste a pracovať ako nájomný robotník, len aby nakoniec zistil, že zmysluplné je len to, čo opustil. Film nekladie otázky (a preto ani nehľadá odpovede), neskúma, nepátra, len pomaly plynie. A pán herec Peña (predstaviteľ hlavného hrdinu Mema) už dúfam nikdy neuspeje v žiadnom castingu. Verdikt v 1 vete: Sci-fi s veľmi vetchou a nedotiahnutou víziou budúcnosti. 22.09.2010

Sliz (1988)

*RECEPT NA PUDING* Hororovému žánru často dokážeme odpustiť mnohé (a možno by sme nemali), ale tentokrát som už nevedel tolerovať všetku tú plytkosť postáv, absenciu zdravého rozumu a nezmyselnosti v detailoch (za všetko spomeniem napr. kanalizáciu v lese). Naivne až groteskne vyznela aj snaha o zakomponovanie výskumu a vedy do filmu - v momente, kedy do filmu vstupujú ozbrojení vedci v ochranných odevoch, film prestávam brať vážne. A je to veľká škoda, pretože filmu nemožno uprieť geniálne špeciálne efekty, pri ktorých sa mi naozaj s údivom otvárali ústa. Frank Darabont (režisér a scenárista, ktorý patrí medzi mojich najobľúbenejších) tu ako spoluautor scenáru ešte svoje majstrovstvo nepreukázal, ale my vieme, že už v roku 1994 prinesie jeden z najvýznamnejších počinov svetovej kinematografie. Verdikt v 1 vete: Chabé príbehom, silné špeciálnymi efektami. 16.09.11

Smoke (1995)

*KEĎ SA DYM ROZPLYNIE* Harveyho mám rád a postava dobráčiska mu vo filme sadne. Správny chlapík, akože odťažitý, ale vždy ochotný pomôcť. Ale rešpekt budí v každom (aj vo mne). Taký dobrý ujo - s ocenením "Tatko roka". Forestov herecký prejav je nemenný: niekedy na počiatku kariéry si vytvoril sadu gest a mimík, k tomu pridal typické vykrivenie tela na jednu stranu, trošku sa pohojdá za strany na stranu... jednoducho starý-dobrý a za tie roky stále nezmenený. William ma až tak neberie, v súboji na pozíciu "Tatko roka" vypadol v osemfinále, a skôr by som si ho vedel predstaviť ako "Učiteľa roka" (takého, ako bol v Children of a Lesser God). Ten Harold tak trošku čudne šušle - niekedy to vadí - a je to až taká charakteristická črta, že len podľa nej som si spomenul, že hral v seriály Lost. A Ashley, ach, krásna Ashley... (cenzúra). Verdikt v 1 vete: Príjemný, konverzačný a so silnými postavami. 23.02.12