Star Trek IX: Vzpoura (1998)

*V PRÍTOMNOSTI, BEZ STRACHU Z BUDÚCNOSTI* Veľmi príjemne plynúci film, prehľadný a bez zbytočných komplikácií v deji. Centrom filmu je malá skupinka ľudí, akýsi technologickí askéti, ktorí pôsobia dojmom agrárnej spoločnosti, no i napriek tomu sú centrom pozornosti vyspelých civilizácií. Kapitán Picard zažíva ľúbostné vzplanutie a je v tomto filme taký spravodlivý, že spravodlivejší nemôže byť azda ani ten náš Najvyšší. Film možno vnímať aj ako odkaz na množstvo udalostí z histórie ľudstva, ako obraz toho, čo všetko je žijúca bytosť vedomá si svojej smrteľnosti schopná urobiť pre dosiahnutie"nesmrteľnosťi", či ako varovanie pred prílišnými aktivitami v oblasti génovej manipulácie. Svoj odkaz si vo filme nájde každý. Verdikt v 1 vete: Taký milý humánne orientovaný startrekovský film s morálnym ponaučením. 15.09.2010

Star Trek VII: Generace (1994)

*NEXUS - MIESTO BEZ LOGIKY* Viac obľubujem posádku Picarda než Kirka, pretože znamená koniec teatrálnosti v hraní, ktoré bolo pre Shatnera a spol. také príznačné, a pre mňa bola tou azda najviac rušivou stránkou Star Trek filmov s pôvodnou posádkou. Ďalším dôvodom, prečo som rád odchodu starej posádky z filmového plátna je aj fakt, že som nikdy nepozerával pôvodný seriál, len Next Generation, a tomu som značne fandil. Star Trek Generations je akoby viacvrstvový, prepletený rôznymi dejovými líniami, no divák sa v nich nestráca a hlavne spôsobujú, že nuda nehrozí, stále je čo rozvíjať. Vizuálne efekty sú konečne na úrovni a nevyvolávajú už úsmev na perách. Dr. Soran je výbornou postavou zloducha a trochu ma mrzí, že vo filme nedostal viac priestoru. Ak chceme rozprávať o negatívach, pre mňa najväčším sklamaním je svet Nexusu, pri vytváraní ktorého som očakával väčšiu mieru imaginácie a vzrušujúcich či prekvapujúcich záberov. Nexus však pôsobí sterilne a je najslabším článkom filmu. (Rovnako je pre mňa záhadou, ako je možné sa z tohto sveta dostať. Žeby silou myšlienky? Akosi som to nepochopil.) Verdikt v 1 vete: Nová posádka cestujúca v mierne rozpačitom vesmíre. 03.09.2010

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

*ASI-MILÁ-CI(C)A* Pamätám sa, aký som bol rozradostený, keď sa v seriály Star Trek objavili ako nepriatelia Borgovia. Považoval som ich za veľmi zdatných a originálnych (akúsi podobnú náklonnosť som pociťoval aj k Replikátorom v seriály Stargate SG1) a časti, v ktorých sa objavovali, som sledoval s napätím. Preto aj tento film je pre mňa takou malou hostinou a Alice Krige ako Kráľovná Borgov je pre mňa neskutočne chutným hlavným chodom. Postava pôsobí perverzne, je odpudzujúca, no zároveň aj sexy. Všetko je to v zdravom pomere: nie je ani zbytočne "latexová", ani príliš ohyzdná. Takmer už 60-ročný Patrick Stewart sa vo filme ukazuje v skvelej forme, a to nie len v hereckej ale aj vo fyzickej, veď tie jeho svaly určite nie sú filmovým trikom. Jedinou významnou vecou, ktorá mi vadila, boli v niektorých prípadoch akoby seriálové kulisy. Pôsobili hrozne plocho a jednoliato a najhoršie som ich vnímal pri scéne vo voľnom vesmíre, kedy sa časť posádky pokúšala zničiť vysielač Borgov. A mám pocit, že ani tí Borgovia nemuseli až tak veľmi svetielkovať. Verdikt v 1 vete: Svižný film so silným nepriateľom, v ktorom aj minulosť je stále našou budúcnosťou. 06.09.2010

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

*POSLEDNÁ CESTA PÔVODNEJ POSÁDKY* Mám rád, keď postavy nie sú "čiernobiele", keď s ich konaním a názormi nemožno vždy súhlasiť. Presne tak sa spočiatku javí aj postava Kirka, ktorý by najradšej odmietol dialóg s Klingónmi. Tí sa vlastnou vinou dostali do vážnych problémov, zmäkli, a namiesto pästí sa snažia veci riešiť slovami. Na ich osude ako rasy mu nezáleží a pre diváka môžu jeho výroky pôsobiť ako forma galaktického rasizmu. Žánrovo je tento diel zmiešaný: dôležitú úlohu tu zohráva politika, ale zápletka je jednoduchá a divák sa nestráca v záplave vzťahov a informácií, a taktiež je príbeh pretkaný hľadaním vinníka, a teda pripomína vzdialene detektívku, všetko však ide akosi ľahko a pátranie sa do slepej uličky nedostáva. Pre mňa bol práve tento Star Trek najzaujímavejšou cestou do vesmíru s pôvodnou posádkou. Verdikt v 1 vete: Posádka, ktorá odchádza do dôchodku a som rád, že sa lúči dôstojne. 29.08.2010

Star Trek V: Nejzazší hranice (1989)

*PRI TÁBORÁKU* Spock sa už našiel, ale keďže ľudská bytosť je entita stále nespokojná, hľadať treba ďalej. Tentokrát to však bude hľadanie hlbokomyseľnejšie a sofistikovanejšie. Bude sa hľadať Boh a či sa Ho podarí nájsť už zistíte sami. I napriek prevládajúcim negatívnym reakciám v komentároch, tento Star Trek nie je až taký nepodarený. Uznávam, že scenár je neoriginálny a nezaujímavý, a pracovať s ním muselo byť utrpením. No napriek tomu Shatner vytvoril príjemnú a asi najpamätihodnejšiu atmosféru zo všetkých doposiaľ nakrútených dielov. Scény z dovolenky ústrednej trojice nevymiznú tak ľahko a rovnako ani púštne scény z planéty Nimbus III. Prvá polovica filmu je teda milá. Druhá už mierne naivná, možno trošku neuveriteľná a "telenovelovská" - napríklad z antagonistu Syboka (v podaní veľmi dobrého Laurenca Luckinbilla) sa totiž vykľuje nevlastný brat Spocka: rovnaký otec, rozdielne matky. No, predstavte si! Verdikt v 1 vete: Jeden z horších dielov, ktorý však i napriek svojim nedostatkom nie je absolútnym nepodarkom. 21.08.2010

Star Trek X: Nemesis (2002)

*DARK TREK* Zbožňujem filmy s temnou atmosférou a v poslednom Star Treku s Picardom a jeho posádkou bola prítomná takmer neustále. Tmavé miestnosti, minimum svetla, hra tieňov, čierne kožené oblečenie, závan konšpirácie v povetrí a málovravné bytosti s akoby od únavy prepadnutými očami - to všetko je mix, ktorý film obsahuje a na ktorý sa pozerá príjemne. Tom Hardy je úchvatne temný záporák a ak by som mu stál zoči-voči, asi by sa mi pred očami zatemnilo. Navždy. Myslím si, že tento film zo série Star Trek si mal zaslúžiť oveľa viac pozornosti a mrzí ma, že tomu bolo presne naopak. Verdikt v 1 vete: Atmosférou najtemnejší a preto mne azda najmilší z filmov Star Trek. 16.09.2010

Stolen (2009)

*ZLODEJ NAJCENNEJŠÍCH POKLADOV* Výborne navodená atmosféra tajomstva hneď od začiatku - a nenechá vás vydýchnuť až do konca. Film plynie pomaly, no nenudí (akurát niekde v strede akoby sa nevedel vymotať z jedného miesta). Vo filme nie je nič isté: skutočný charakter niektorých postáv sa mení a netušíme (ale dúfame), či stratený syn je stále nažive. Nádherná hudba ladí s celkovým charakterom filmu; je smutná, emotívna a znásobuje celkový pocit zúfalstva nesúceho sa filmom. V malej ale podstatnej úlohe sa tu objavuje aj James Van Der Beek, ktorého poznáte ako hlavného hrdinu zo seriálu Dawsonov svet. Verdikt v 1 vete: Veľmi smutný film o beznádeji a pátraní po stratenom synovi a neočakávanej pravde. 18.08.2010

Stopař (1986)

*PALEC DOLE* Škoda, že Rutger nie je väčšou filmovou hviezdou; kľudne by som bral, ak by hral v každom treťom filme (namiesto napríklad takého Gerarda Butlera). Má netuctovú tvár a na nej dokáže vytvoriť nejeden šialený výraz. On je jediným dôvodom, prečo som po filme siahol a po dopozeraní konštatujem, že tiež zostáva jediným dôvodom, prečo sa film dá zniesť. To, čo niekedy dokážem filmom odpustiť - nelogické konanie postáv, neschopnosť inteligentne sa vyjadriť, príliš časté zásahy "náhody" v deji - mi tu prekážalo až príliš. Verdikt v 1 vete: Mohol to byť príjemný temný film s netradičným nápadom, avšak tradične hlúpy scenár s hlúpymi postavami (na čele s policajtmi), z toho urobil rozťahanú a neuveriteľnú uspávanku. 30.10.11

Storm Warning (2007)

*A ZASE BEZ SIGNÁLU* Nie som veľmi fanúšikom tohto typu hororov (a ako som sa dozvedel, volá sa hixploitation), pretože tieto príbehy sa môžu kľudne diať (a asi sa aj dejú) a moja bujná fantázia (alebo to už bude paranoja?) mi zamedzí vychutnať si v prírodu pomaly aj na prechádzke v lese, kde nebudem očakávať to najhoršie zo strany pomäteného medveďa, ale pomäteného horára. Postava odvážnej a zručnej ženy mi veľmi nesadla. V jednom momente som si dokonca len tak pre seba povedal: "Hľa, MacGyverica!" Nechcem pôsobiť sexisticky, ale skôr by som jej uveril, keby sa chúlila niekde v rohu stodoly a chvela sa. Taktiež jej premena z bojazlivej ženy na ženu odhodlanú prišla akosi náhle, v rámci jedného strihu, a divák jednoducho musí akceptovať to, že "nálady" sa u tejto ženy budú meniť ako mávnutím čarovného (rybárskeho) prútika. Plusom je, že krvavých scén tu nie je veľa, skôr sa film pokúsil sústrediť sa - a to najmä v prvej polovici - na vykreslenie atmosféry bezmocnosti a poníženia. Film na mňa pôsobí trochu nehomogénne, akoby nevedel, čím chce vlastne byť. Verdikt v 1 vete: Priemerný horor, ktorý sa skončí skôr ako sa vôbec začal a v ktorom hlavným postavám, a teda obetiam, akosi nefandíte. 30.08.2010

Sucker Punch (2011)

*VIZUÁLNY ÚDER* Pre mňa jeden z "najoddychovejších" filmov vôbec; film, ktorý obsahuje dokonalý mix "svätej trojice" akčného filmu, a to nenáročný príbeh, úchvatné efekty a sporo odeté slečny. Ani jeden zo svetov, ktorý sa vo filme objavuje, ma nesklamal. Sú prepracované do tej najmenšej maličkosti a obsahujú množstvo vizuálnych detailov, ktoré divák na prvýkrát určite ani nie je schopný postrehnúť, resp. si ich dokonale vychutnať. Teším sa na DVD verziu, kde si budem môcť obľúbené scény prehrať viackrát za sebou a jednoducho sa kochať tou dych berúcou vizuálnou stránkou. Dievčatá sú mladé, akčné a sexy, sú samé stehienko, samé bruško a samý výstrih a práve preto verím tomu, že vo všeobecnosti si mužský divák film vychutná viac ako ten ženský. Verdikt v 1 vete: Dokonale trblietavé, akčné a sexy. 04.04.11