• Krátkometrážní

Americký gangster (2007)

Novodobá Scottova legenda mezi gangsterkami, která by se bez ostychu mohla zařadit mezi Scorseseho klasiky 80. a 90. let. Ovšem i přes to, že Americký Gangster po všech stránkách precizně zmáknutý film, tak se nemůžu ubránit pocitu, že mi v něm něco chybělo. Něco, na co nedokážu přesně ukázat, ale zároveň mi to brání v udělení nejvyššího hodnocení. Zkrátka ve mně nezanechal takový dojem, který by pětihvězdičkový film měl. Ale možná je to jen můj problém. Každopádně dávám lepší 4*

Americký sniper (2014)

Příběh Chrise Kyla sice znám, ale na film mě nalákal až dech beroucí trailer zachycující jednu z těch nejvíce rutinních, avšak mnohdy velmi složitých, rozhodnutí každého snipera. Vystřelit, či nevystřelit? Je škoda, že ve filmu jsou takovéto silné momenty pouze dva. Každopádně zpátky k American sniper. Mnoho lidí si tu stěžovalo na to, jak film dělá z nejslavnějšího amerického odstřelovače válečného hrdinu, když on byl přitom jen krvelačným vojákem, kterého zabíjení vlastně bavilo. Nejsem si jist, jestli jsme viděli stejný film, protože tento na Kyla nevrhá jen to nejlepší světlo. I když je samozřejmě pravda, že patriotismus a hlášky jako "dělám to pro svou zemi" zde nechybí. Ruku na srdce - takhle je to skoro se všemi životopisnými filmy o zčásti kontroverzních, ale obecně kladně vnímaných osobnostech. Pojďme se tedy trochu odprostit od reality a hodnotit snímek jako takový. Ve filmu se prolínají dvě části. Ta první, odehrávající se v USA, nám zpočátku krátce ukáže, jaký život žil Kyle předtím, než vstoupil do SEALS, a také co ho k tomu vedlo. Pak už je to spíš psychologická ukázka toho, co s vámi válka udělá a jak to ovlivní váš soukromý život. Druhá část filmu, na kterou jsem se osobně těšil o něco víc, se odehrává na blízkém východě a zachycuje Kyla ve službě. Co se týče zpracování válečné vřavy, tak nedosahuje takových kvalit jako například Scottův Black Hawk Down, ale i tak je na co se dívat. Hlavní je to, že obě části jsou nám servírovány v rovnováze a tak film nepůsobí ani jako upovídané drama a ani jako bezmyšlenkovitá řežba. Což je možná paradoxně trochu i kámen úrazu tohoto filmu, protože ačkoliv mu můžu z objektivních hodnot vytknout jen velmi málo, celkově na mě působil trochu nemastně neslaně. Americký sniper tedy rozhodně není nejlepší Eastwoodův film, ale patří k nadprůměru. 4*

Andělé všedního dne (2014)

"Správci osudu" po česku bohužel pouze ukázali, kam současná tuzemská kinematografie směřuje, a nejsou to zrovna hezká místa. Že se Andělé všedního dne jako správní patroni jdoucí s dobou nedokáží obejít bez iPadu (jehož Apple logo bylo velmi elegantně přelepeno), to bych ještě překousl. Ale že celý film působí ještě více zmateně než Viewegh bezprostředně po mrtvici, to už je silné kafe i pro mě. Jeden malý příklad - zpočátku je nám řečeno, že andělé nemohou nijak zasahovat do života pozemšťanů, maximálně nějakými vnuknutími, či znameními. Ovšem za pár minut je na scéně ztělesněný anděl coby poslíček s Pizzou a pak ještě zmalovaný Vojta Dyk v roli archanděla, který vypadá, jako by právě přišel z Gaypride. Přesto ale nedokáží zabránit sebevrahovi v tom, aby skočil. A podobných příkladů by bylo víc. Nejsmutnější na tom je, že film působí spíš tragikomicky než jako drama. Ale aspoň se člověk párkrát zasměje. Třeba jako já, když na adresu Zuzky Bydžovské zazněla poznámka, že za mlada byla určitě krásná a nebo když se Bolda Polívků těsně před smrtí dočkal svého vysněného blow-jobu (to by to nebyl Viewegh, aby tam nebylo trochu toho sexu, že?). Ještě štěstí, že je Nuselák od kina Atlas celkem daleko. Za mě 2*.

Ant-Man (2015)

Velké překvapení! Vzhledem k tomu, že teď po Comic-conu mluví každý o nadcházejících komiksovkách jako Suicide squad a Batman vs. Superman, tak jsem si ani neuvědomil, že už je Ant-Man vlastně v kinech. Je tak trochu přehlížený, a to neprávem! Nehonosí se sice hvězdnými jmény hereckého obsazení a ani se nemůže pyšnit obrovským úspěchem předchozích dílů jako jiné Marvelovky, ale přesto a možná právě díky tomu stojí za zhlédnutí. V jádru se totiž jedná o plnokrevnou komiksovou zábavu, která se minimálně vyrovná a místy možná i předčí své blockbusterové sourozence. Všechno do sebe dobře zapadá - herci (především excelující Douglas a Peňa), akční scény (které jsou líbivě zpracované a nápaditě využívají možností, které jim podstata příběhu nabízí) a poctivá dávka marveláckého humoru ve stylu Guardians of the Galaxy. Dočkáme se i několika cameí, která prohlubují zapojení tohoto filmu do Marvel universa. A kdo ví, třeba se v Avengers časem dočkáme nové posily :). Za mě solidní 4*

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Ujetá komedie v čele s Jamesem Francem, kde si (nejen) ze sebe dělá srandu mnoho zvučných hollywoodských jmen. Opravdu, tenhle film stojí za to vidět už jen kvůli skvělým cameo Mchaela Cery, Emmy Watson a Channinga Tatuma. A vůbec začátek filmu byl velmi podařený. Pak se ale začne projevovat trochu stupidní děj. Naštěstí to vtipné hlášky i narážky na jiné filmy a filmová klišé obecně pořád udržují alespoň v té zábavné rovině a to až do konce. Chytrou parodii nečekejte, tohle je odvazová over-the-top blbost, která je ale naštěstí celkem dost vtipná a nikoliv trapná, jak jsem se zprvu obával. Za mě lepší 3*.

Asterix a Obelix ve službách Jejího Veličenstva (2012) odpad!

Albert Uderzo se musí obracet v hrobě. Dlouho jsem se odhodlával podívat se na nejnovější (a snad i poslední) přírůstek k hraným filmům s Asterixem a Obelixem. Nakonec jsem tak učinil (na několik dávek, protože víc, než 30 minut v kuse jsem se dívat nevydržel) a upřímně toho lituji. Je mi jasné, že filmy šly sestupnou tendencí, ale že Asterix a Obelix ve službách jejího veličenstva bude tak špatný, jsem nečekal. Ani nevím, kde začít. Tak třeba hereckým obsazením. Depardieu podává svůj výkon jako Obelix standardně, horší je ovšem (zase) nový představitel Asterixe, tentokrát zrecyklovaný z Mise Kleopatra - Edouard Baer. Pak tu máme extra otravného Vincenta Lacoste a Fabrica Luchiniho, jehož Caesar je pěkný břídil. Celkově herci za moc nestojí. Toporné herecké výkony k tomu všemu zvýrazňuje naprosto příšerný český dabing. Příběh je směšně jednoduchý, na tom nevidím nic moc špatného, ale ten scénář... Dialogy jsou opravdu nad výsost stupidní a někdy ani vůbec nedávají smysl. Řekli byste si, že film bude alespoň zábavný? Kdepak! Nejvtipnější na celém filmu je snad ten dabing, protože je tak špatný, že se mu budete smát - na rozdíl od těch trapných, nucených a předvídatelných "vtipů", kterých se v přehnaně dlouhé stopáži dočkáte. I originalita šla do háje. Nejen, že film vykrádá předchozí díly, ale i filmy jako Star Wars nebo 300. A ani ten vizuál není vzhledem k rozpočtu nic extra. Zkrátka - ještě horší, než Olympijské hry, u kterých jsem se alespoň párkrát zasmál. Hodnotím odpadem a doufám, že pokračování, pokud by mělo být obdobné kvality, nevznikne.

Asterix: Sídliště bohů (2014)

Zpočátku jsem byl hodně skeptický, a to hlavně díky nové 3D animaci, na kterou u Asterixe a Obelixe nejsme zvyklí. Ale nakonec to tak špatné nebylo. Animace se snaží držet styl starých animáků a celkem se jí to daří. Příběh sice ničím neoslní, ale rozhodně není za co se stydět. Rozhodně bych tento film postavil na žebříčku hodnocení výše, než poslední dva hrané filmy, přesto ale na původní staré animované Asterixe dle mého názorů nemá. I tak - slabší 4*

Atlas mraků (2012)

Neobyčejný filmový zážitek! I když pouze po prvním shlédnutí jsi s tím nejsem 100% jistý, ani tak s hodnocením. Pro ten pravý pětihvězdičkový dojem to bude chtít film shlédnout ještě minimálně jednou a pořádně ho vstřebat. Každopádně to nic nemění na faktu, že se jedná o mimořádné filmařské dílo, o kterém se díky jeho epičnosti, obsáhlosti, výpravnosti a emocionalitě bude ještě nějakou dobu mluvit... Šest příběhu, z nichž by zajisté každý s trochou více stopáže utvořil samostatný a velmi dobrý film, je tu spojeno do jednoho celku, abychom si uvědomili, jak je vše propojené, že nejsme na světě sami a nejen pouze vlastními činy, nýbrž i naší existencí, ovlivňujeme osudy druhých. Vyjímečný je tento film i díky své nezvyklé přímočarosti (homosexuální vztah, zabíjení zvířat, atp.), nádhernému audiovizuálnímu zpracování a vynikajícím výkonům herců a maskérů (doporučuji sledovat závěrečné titulky). Zpočátku jsem se bál, že se ve všech těch časových skocích ve filmu nevyznám. Režiséři a střihači ale odvedli dobrou práci a film rozhodně nepůsobil "roztrhaně". Nějaké prodloužená režisérská verze by ale rozhodně nebyla na škodu. Takže pro mě zatím filmový zážitek roku. Šanci překonat ho má snad jedině Hobbit.

Avatar (2009)

Avatar, film, kteří lidé buď milují a nebo nenávidí, tedy alespoň s takovými jsem se zatím setkal. Co se týče příběhu, lhal bych, kdybych řekl, bůhvíjak nápaditý a originální je - to není. Děj je celkem předvídatelný, plný klišé a inspiraci v jiných byste tam také našli. Ale zrovna tady je to ten případ "who cares?!". Proč kritizovat něco, co v daném celku působí dobře a plní svou úlohu? Zkuste teď zapomenout na ostatní filmy a soustřeďte se na Avatara. Musím říct, že je to jeden z mála filmů, o kterém když řeknu, že je krásný, tak to lze brát doslovně. Taková dobrodružná pohádka pro dospělé s očividným ponaučením o přírodě, dobru a zlu a jakési karmě. Funguje to ale skvěle! Když si k tomu navíc připočtete opravdu dokonalé vizuální zpracování včetně 3D a skvělý soundtrack, tak dostanete skutečně dobrý a líbivý film. A také je to první film, který jsem skutečně prožíval - byl jsem na Pandoře, a byl jsem zklamán, když film skončil a já musel zpět do toho hnusného reálného světa. Skutečně nemohu jinak, než 5 hvězdiček a to i po několikátém zhlédnutí prodloužené verze.

Avengers (2012)

Akční nářez! Ačkoliv musím přiznat, že i zde, stejně tak jako v předchozích, samostatných filmech, se mi nejvíce zamlouval Iron Man. Vtipný, sebestředný a hlavně děsně cool jako vždy. Každopádně dávám 5 hvězdiček, přesto jsem ale po zhlédnutí neměl ten správný pětihvězdičkový pocit. Já nevím, ale prostě nějak nemám tomu filmu co vytknout. Akční to bylo a já se bavil. To je podle mě důležité. P.S. do kategorií bystě měli přidat "komedie" ;).