Starcrossed (2005)

Vzpomínám si na ten, kdy jsem tento film viděla poprvé. Moje první bylo, že od té doby už nebudu snižovat důležitost lásky, protože ta jak je vykreslena v tomto krátkometrážním snímku, jak je vystihnuta hluboce za takovou chvíli, je prostě dojemný a hodně silný. Sotva jsem snímek zapnula, už byl konec a dva hlavní hrdinové se v objetí topili bazénu. Máte s nimi soucit.. Vždyť oni nakonec nežili ani tak svůj život, jako život jejich otce a celý život ho žili spolu, tak když s mezi nimi prolomí jistá bariéra, není divu, že do ní oba dva spadnou. Není to nic agresivního, ale přesvědčí Vás to o tom, že ti dva se opravdu milují. A to se mi na tom líbí. Ta nenucenost s kterou vám příběh vypráví o dvou bratrech, mezi kterými se prolomí něco, co by mezi sourozenci nemělo.. Je tam hezky zachyceno, jak se lapí a už se z toho nenechají vytrhnout. Tak jen tak koukáte a říkáte si, kdyby to tak mohlo skončit dobře, ovšem když prchají z domova kamsi do motelu od rozzuřeného sobeckého otce, už je Vám asi jasné, jak to dopadne, ale přesto se prostě chcete dokoukat. V závěrečném objetí si už jen říkáte, proč museli dopadnout tak krutě.. A jako u ostatních filmů i tady mám svou oblíbenou scénu a to odehrávající se v kině, kdy se jejich ruce nepatrně dotknou. Zajisté za jiných okolností by to bylo možná přehlédnutelné nebo dokonce byste si toho i nevšimli, ale tady je to podáno jako hodně významný moment, jako zlom.. Zrychlený dech, vzrušení, krása – herci se moc dobře vcítili do role. Takže pokud máte chvíli času, stálo by se to podívat.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Abych byla upřímná pro začátek, já a akční filmy, to moc nejde dohromady. Většinou totiž vidím jen směs nepřehledných scén, až nevím, kdo je kdo, kdo bojuje proti komu, proč vlastně bojuje a co dělá.. Dobře, přiznávám, tak zlé to se mnou není, ale co se týče mě, mnoho akčnosti ve filmu škodí, takže si teď vlastně budu protiřečit, když řeknu, že Černý jestřáb sestřelen je moc pěkný film! Asi hodně přispělo, že jsem si přečetla napřed knihu (jedna z nejlepších vůbec!) a můj přítel byl hodně zarytý do okolností ohledně armády a podobně. Film je velmi akční, ale když se na to kouknu s trochou pomocí knihy, neboť můj orientační smysl je vážně hrozný, má to svůj smysl a řád. Zároveň jsou ve filmu zařazené emoce, ohavná zloba a špína Somálska a jeho lidu, který se v tento významný den spojil plus Vás ještě doprovází neustále ten fakt, že ona situace, co Vám právě probíhá před očima, ať zděšený Nelson nebo pod palbou neustále bloudící konvoj s narůstajícíma ztrátami a raněnými, je skutečná. Říkáte si, že je to celkem maso.. Když ovšem pak spadnou dva takové monstorzní a silné Blak Hawky z oblohy jako by nic, sestřelené domorodou milicí, trochu se ve Vás mihne úzkost.. Asi něco jako když se potopí nepotopitelná loď.. Jo, je to síla.. Osudy vojáků a jejich statečnost s Vámi pak mávají a je vlastně úplně jedno, jestli by měli přežít nebo ne.. Koneckonců, nesmíte zapomenout, skutečná událost.. Až si začnete přát, aby to nebyla pravda, ale pak otevřete oči a je to tam stále, konvoj stále bloudí, vojáci umírají v pasti toho prokletého města a nakonec setmění a jeho nebezpečnost.. A hezky se tu projeví americké „Své muže neopouštíme“. Netolerantní člověk, by potom vyprošťovací akci, která vyráží dech tím, jak moc ohrozila nakonec ještě lidí, jak dlouho trvala a že se odehrála opravdu i ve skutečnosti, mohl považovat za hloupost, ale to už potom záleží na tom, jak moc dokážete soucítit s těmi vycvičenými vojáky a jejich heslem.. Film je dost dobrej! Dokáže Vás donutit, abyste se k němu ještě někdy vrátili..Upoutají Vás příběhy, postavy a nakonec i ta akčnost a občas až absurdnost situace.. Ale občas mě zamrzelo, že ve filmu byly vynechány nějaké detaily, co se v knize objevovaly a film by mohly zpestřit o to více. Ale jinak snad bez výtky. A hudba od Zimmra také udělá své, jako husí kůže, slzy.. Skvěle odvedená práce.

Gladiátor (2000)

Já osobně nemám moc ráda filmy z dob Říma a Řecka a podobné snímky z historie, neboť na nich nedokážu překousnout často jejich charakter. Ale stačilo jednou, abych viděla, Gladiátora a spadla mi brada až k zemi. Procítěné, silné, velmi emotivní. Snaha přežít a pomstít se.. Oddanost, odvážnost, vychytralost, ale také láska.. Hlavní hrdina lapen do sítí, ze kterých nelze uniknout. Neřekla bych, že bych se u filmu v nějaký moment nudila, spíše jsem buďto smutnila, nebo opovrhovala nebo zatínala zuby nad krvavými scénami, které tam byly posazeny tak, že tam prostě patří a pokud by tam nebyly, tak by filmu něco chybělo. Nebylo jich tam málo ani moc, všechno s mírou. Jedna velmi oblíbená scéna z filmu, kdy Gladiátor shodí masku a odhalí svou tvář. Zděšení ve tváři císaře je k popukání, člověk by řekl, že si až nadělal do kalhot. Tečka filmu je dojemná, ale kdyby to skončilo jinak, nejspíše by tohle drama ztrácelo na kvalitě. Obdivuhodná podívaná při které bych řekla, že lidi dají za pravdu, pokud řeknu, že Russell Crowe svou roli zahrál velmi dokonale. Výraz zlomení a bolesti ale se stálým odhodláním a duší hodného člověka, ale zároveň rváče.. Stojí za to..

Dobrý ročník (2006)

Fascinující a naprosto originální film. Můžete si říkat, co chcete, ale pokud má člověk alespoň nějaký cit pro lásku, ať z jakéhokoliv „oboru“ (partnerství, vztah k rodině.. vztah k něčemu, co je vám životně blízké), tak si tento velmi vydařený film prostě zamiluje. Neskutečně kouzelná atmosféra Francie a jejích vinic v kontrastu se zachmuřenou a nijak nevýraznou Anglií Vás učaruje. Filmům možná často vyčítám jejich neoriginalitu a schopnost předvídat, co bude v nejméně dalších následujících 5ti minutách. Myslím si však, že to tady nehrozí. Nejedná se o žádné srdcervoucí téma ani o něco pro běžné lidi životně veledůležitého, ale způsob natočení, zaměřený na detaily, krásu v doprovodu omamné hudby mě osobně nutí, abych se k filmu vracela stále dokola.. Líbí se mi i na začátek rychlé uvedení do obrazu a žádné zbytečné protahování, film má neustále svůj spád a charaktery osob jsou odlišné, silné, dovolila bych si říct i propracované a všechny svým způsobem zaujmou. Natolik mě to vtáhlo do děje, že jsem z něj nechtěla vylézt, už jen z pohody, která z příběhu a okolí čišila. Ano, myslím, že pokud máte smysl pro cit, tohle dílo, a nebojím se tento výraz použít, Vás zaručeně zaujme.. Jen si zkuste představit nějaký takový prosluněný den daleko od všeho v přírodě, kde vás obklopuje historií nadýchnutá vila a její zahrada s několika kapkami vynikajícího vína a lidmi, co mají ve tváři po většinu času jen smích a pohostinnost.. V jednoduchosti je krása.. A tohle já hodnotím za přímo vynikající!

Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012)

Musí se brát s nadhledem., s rezervou. Lehko předívdatelné, otřepané, v podstatě už je předem jasné, jak to dopadne, jak to skončí, taková klasická předloha pro dobrodružný rodinný film. Na uvolnění se to hodí. Při některých záběrech si přejete, aby takové místo opravdu existovalo, některé vtipy opravdu stojí za zasmání.. Ale člověk to nesmí brát hlavně moc vážně, jinak by celý film kroutil hlavou s s výrazem jako by spolkl citron.. Ale pokud se opravdu nudíte a nechcete nad ničim uvažovat ani podobně, neni to k zahození.

Sanctum (2011)

Podle mě povedené. Nic úmorně zdlouhavého, krásy jeskyň, dojemné příběhy lidí, ale nic kýčovitého. Prostě v mezích. Jen jsem občas měla pocit, že si vytrham vlasy, když jsem dětinské chování Ioan, které možná už hraničilo se šílenstvím. Pár otřepaných frází, ale jinak se jim celkem vyhýbali. A ne že byste celý film věděli, jaký bude další krok a co se v druhé minutě stane. Občas ano, ale ne po celý film. Hezká podívaná.

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Stačilo vidět jeden díl, aby mi bylo jasné, že se chci koukat dál a dál a dál, až mě to pohltilo, vzalo na vesmírnou loď těžařské důlní společnosti Červený trpaslík a strávila tam několik velmi příjemných hodin. Každá postava má svoje místo, svůj úkol. Scénáře jsou hezky barvité a moc vtipné. Na co tu mluvit o kráse už tak jasného přepychu? Stačí se kouknout a posuďte sami.. Myslím, že zklamáni opravdu nebudete.

Červený trpaslík - Série 10 (2012) (série)

Dlouho očekávaný návrat, kterého se každý tak moc bál. Těšil a bál zároveň. Samozřejmě je to pochopitelné. Po tak dlouhé době jen tak něco vrátit na plátno, ne každému se podaří, aby nezklamal a naplnil očekávání ostatní, Avšak Red Dwarf X je vynikající! Tohle jsem nečekala. Vrátit to v tak velké parádě, kdy jsem se u každého dílu opravdu musela zasmát a připadat si trochu jako v někde v prvních sériích, to jsem si opravdu nemyslela, že se jim může podařit. Ale oni to dokázali. Ukázali nesmrtelnost trpaslíka a to, že jeho cesta na Zem je věčná a stále tak vynikající jako kdysi, děkujeme!

Taxi (2004) odpad!

No, myslím, že ne.. Raději Taxi z Francie. Tohle prostě dělat neměli..

2012 (2009)

Možná by ten film mohl být i jeden z lepších, kdyby se ho však tvůrci nesnažili udělat ještě lepším a tím ho nezkazili.. Zbytečně zdlouhavé, zdlouhavé, zdlouhavé, dejte si dvacet minut šlofíka uprostřed filmu a o nic nepřijdete. Příště raději kratší verzi, když už..