Místnost sebevrahů. Hater (2020)

Poľská briliancja. Film není moc propagovaný a mainstreamový, vďaka streamovacej platforme som ho objavil čírou náhodou. Za mňa žiaľ až desivo realistické, hodiace sa do dnešnej doby fake news, manipulácii, konšpirácií, digitalizácie a sociálnych sietí. Že je hlavný hrdina čistý dissociál s psychopatickými rysmi nie je pochýb, spočiatku je jeho vyčíňanie ešte v relatívne únosnej miere, dostane sa však do kontaktu s ľuďmi podobného razenia, ktorý svoj potenciál využívajú nie práve šťastným smerom. Vychovajú však naprosté monštrum, ktorému nesiahajú ani po päty. Pán Ripley bol velikán tohto formátu (podobnosť v krstnom mene oboch protagonistov je čiste náhodná), Poľský Tom to povýšil na inú, ďaleko viac desivejšiu formu, kde motivácia za mňa zostáva naďalej záhadou. Realistickejší typ diskreditácie osobnosti pomocou online internetového sveta dosiaľ nikdo lepšie nesfilmoval. Verejná mienka je veľmi vrtkavá a ovplyvniteľná záležitosť.

Tiché místo: Část II (2020)

COVID19 zamával kartami v živote každého z nás, nevynímajúc filmový priemysel. Možno pre absenciu v kine vyše roka bude moje hodnotenie značne skreslené a nadhodnotené, pretože by som bol aktuálne nadšený aj z B-ckového trháku. Emily Blunt čoby manželka režiséra a tvorcu prvého snímku použila všetky ženské zbrane, aby ho presvedčila k natočeniu pokračovania. Koncipované je to rovnako precízne. Tiché pasáže snímku, na čom je to vlastne celé postavené, som si užíval. Konečne nebolo počuť prenesených Transformerov z vedľajšej kinosály. Šarmantná blondínka, sympatický zarastený Mr. Murphy sú už značne erudovaný, sebavedomejší a vybavenejší proti monštrám. Oku lahodiace, atmosféru drziace, publikum spolupracujúce a potichu žerúce dáva za výsledných 5*, aby som skapal.

Jak vyrobit vraha (2015) (seriál)

Z prípadu Stevena Avery-ho mrazí v chrbte. Nutno skonštatovať, že nebol žiadny kvietok a z minulosti pár deliktov pozbieral. No táto súdna megakauza nemá obdobu. Aj keď sa to môže zdať zdať ako neuveriteľná smola, mal aj v podstate obrovské šťastie. Hlavne iniciatíva otvoriť prípad po 18tich rokoch aj vďaka novým dokazovacím prostriedkom sa dočkala pravdy, a vyvinila nášho prostoducheho chudáka. Aké peklo to ale musí byť - doma žena a deti, ktoré vyrastajú bez otca. Otec zatiaľ hnije v base, za skutok, ktorý nespáchal. I cez nepriestreľné alibi to v 80tych rokoch nestačilo a zaujatosť súdnych predstaviteľov nemala zábrany odsúdiť nevinného človeka. Za mňa je malým hrdinom, že sa celú dobu odmietal priznať k niečomu čo neurobil, aj keď by ho priznanie dostalo podmienečne už von. Prajem, aby vysúdil kompenzačne dosť peňazí, aj keď stratený čas je nevyčísliteľný.

V síti (2020)

Poslanie, ktoré mal tento dokument odoslať do sveta, splnil. Morálne dno postarších mužov na sociálnych sieťach nie je žiadnou fámou, ale tvrdou realitou novodobej spoločnosti. Množstvo znázornených pohlavných údov na webkamerách len umocnilo znechutenie a zhnusenie. Mal by tento odkaz ostať hlavne pre rodičov detí, aby si uvedomili aké nástrahy číhajú na internete. Pri odchádzaní zo sálu množstvo ľudí smerovalo do baru na panáka, čo je na spláchnutie najvhodnejšia alternatíva.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Už len samotný úvod navodil zimomriavky, kedď sa nostalgicky kamerou a prostredím vracia o niekoľko dekád dozadu k prvému snímku. To musí oceniť každý fanúšik shinningu. Zachované prvky kvality udržiavajú atmosféru po celú dobu. Príbeh nám odkrýva viac zákutí príbehu k celkovému porozumeniu. Aj bez knižnej predlohy a dokonca bez zhliadnutia prvého snímku sa v deji nestráca. Luxusná Kingovka, hor sa na knižku.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Spanilá jazda fragmentami spomienok, ktoré pomaly zcelia jeden komplexný príbeh vzťahu dvoch ľudí. Velmi zaujimavo podané, v úvode ma divák riadny guláš ale všetko sa pomaly rozmotáva. Krásne obe herečky vo filme ulahodia oku. Jim v roli depresívneho, nudného človeka bez ambícií zahraný neskutočne autenticky. Zaujímavý námet.

Iron Man 3 (2013)

Neviem popravde určiť v čom tkvie vyriešenie môjho rébusů čím ma troječka zaujala. Či to bolo momentálnou naladenosťou alebo kratší odpočinok od marveloviek. Tony Stark nestratil svoju tvár ani svoju egoistickú narcisticky nabobrelú povahu, no bola podaná jemnejšou formou. Už sa to netočilo okolo chlastu a večierkov. Jakoby Iron man dozrel ale o podstatu neprišiel. A to je pekne tým vidieť ako to potom zanechá celý dojem na filme. Dej neochladne, výborný scenár aj záporák. Už to nebol len mužíček v kove, šikovne si poradil aj bez neho. Ben Kingley v roli "záporáka" skvostne strhol na seba pozornosť. Týmto si ma Tonko zas naklonil na svoju stranu.

Thor (2011)

Prvá Thorovka urobila dojem. Thor ako taký je impozantný sympatický hero s ohromnou silou. Svet bohov prináša množstvo zaujímavých zákutí, deja, zápletiek a boja. Postavene na tradičných rodinných hodnotách s luxusným osadenstvom hercov. Dobre sa mi to pozeralo. Bez Mjolnira ani krok.

Bohemian Rhapsody (2018)

Toto treba proste zažiť. Vidieť a počuť. Zimomriavky aj na miestach, kde som netušil že môžu byť. Toto nie je len film, toto je kultový kultúrny megakoncert. Prepracované, precítené, dokonalé. Kanibal a postrach pre ostatné oskarové nominácie.

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Už od prvého momentu je cítiť, koľko prachov je v tom naliatých. Ale to ničomu nevadí, celú dobu sa to pohybuje v pútavej štandardnej hladine, a koncetrácia diváka neklesá. Kto z nás by nefandil Hulkovi. Jedná sa o dosiaľ jediného Marvelovského superhrdinu od ktorého sa neočákava pomoc, ale nasadzujú sa všetky prostriedky k jeho dolapeniu. V závere sa predsa vývojom udalostí od neho pomoc očakáva. Ale čo s hrdinom, kto je ako neriadená strela. Veľmi podobná paralela s Dr.Jekyll a Mr.Hydom. Zhrnutím nutno poznamenať, že sa jedná o interesantný snímok bez výkyvov a sympatickým hlavným hrdinom v netransformovanej forme. Výborné je taktiež zladenie s Liv Tyler.