Vlk z Wall Street (2013)

Hneď ako som vychádzal z kina mi bolo jasné, že rozporuplnejšie názory mať nemôžem. Predostrel sa nám obraz perverznosti burzových maklérov, ktorým očividne dali klapky na oči práve neskutočné prachy, čo "ukradli". Nutno povedať, že dokonale k tomu priložený humor súvisiaci práve so spomínanou perverznosťou dodal k tomu iný rozmer inak by to boli 3 hodky nudy :) a hlavne Caprio ako stredobod všetkého, ktorý si myslím je schopný zahrať aj lavičku v parku.

Volný pád (1993)

Excelentným štýlom vyobrazená špecifická ľudská povaha reagujúca na stres. Douglas je samonasieraci, možno trocha viac než je zdrávo. Film je nadčasový v smere, že poukazuje na veci, ktoré hnevajú každého z nás. Hlavný hrdina si to vezme po svojom. Či s nim sympatizovať alebo nie je na dlhšiu polemiku a v divákovi sa to strieda. Douglas je jednoducho stelesnením inteligentného občana v kravate, ktorý odvádza dane, no pohár jeho horkosti a trpezlivosti má objem kvapiek do očí. Keby sme snáď všetci mali taký objem na uliciach by to vyzeralo, keďže každého z nás za deň niečo jednoducho naserie.

Vražda v Orient expresu (1974)

Nutno povedať, že aspoň za mňa som bol rád, že Poirota hral iný herec. Ono obecne sa tento snímek stal celovečerným filmom a tak troška vytŕča. K filmu nutno povedať len toľko, že knižný román zmestiť do skoro 2 hodín so zachovaním deja a napätia vzbudzuje silný rešpekt. Záver nečakaný a o to krajší. A scénka, kde všetci čakajú na rozuzlenie deja a Poirot si s kľudným svedomím naleje a vypije pohár vody je megalibová. Anthony Perkins tak ako ho (ne)poznáme.

V síti (2020)

Poslanie, ktoré mal tento dokument odoslať do sveta, splnil. Morálne dno postarších mužov na sociálnych sieťach nie je žiadnou fámou, ale tvrdou realitou novodobej spoločnosti. Množstvo znázornených pohlavných údov na webkamerách len umocnilo znechutenie a zhnusenie. Mal by tento odkaz ostať hlavne pre rodičov detí, aby si uvedomili aké nástrahy číhajú na internete. Pri odchádzaní zo sálu množstvo ľudí smerovalo do baru na panáka, čo je na spláchnutie najvhodnejšia alternatíva.

Všemocný (2011)

Veľmi efektne natočený film, plný sýtosti farieb (najmä po užití drogy), no miestami som v ňom cítil prázdno akoby sa autori zasekli a nevedeli čím ďalším v tomto filme zaujať a bola tam cítiť nedotiahnutosť. Film sa ale dá v pohode dopozerať do konca, uvidíme po dalšej neskoršej projekcii

Vše o životě po životě (2017) odpad!

Odkaz pre všetkých, ktorí reálne zvažujú utratiť čas a 💰. Téma klinickej smrti a nahliadnutie za oponu nášho sveta je skutočne zaujímavá a pútavá téma. Má svojich zástancov a odporcov. Osobne som nedokázal určiť do ktorej skupiny patrím. Dokument vám to rozhodne neodkryje. Dokument pozostáva z výpovede 6tich ľudí ( zahrňujúc režiséra), ktorí si klinickou smrťou prešli. Príbehy sú navzájom postrihane v etapách a tak sa skáče od jedného rozprávača k druhému. Dokumentu chýba objektívny nestranný pohľad. Je to akokeby ste sedeli u táboráku a niekto by vám popisoval, čo zažil. Samozrejme s najväčšou pravdepodobnosťou by bol terčom posmechu. Ale dobre, dokument som skúsol. Avšak čo už fakt nešlo, bola po premietačke beseda so samotným režisérom toho skvostu. Celé sa to nieslo v duchu promo vecí, čo všetko režisér napísal, aký je úžasný a ako mu máme prispieť na ďalší projekt. Režisér totálne sebecký, narcistický podivín, ktorý bol schopný aj na vecné a zaujímavé dotazy z publika odpovedať formou konverzie na sebachválu a sebapropagáciu. Dokonca ho z toho nevyrušilo ani postupné odchádzanie divákov zo sály. Zo slušnosti som vydržal do konca, ale prisahám, že tak masívne neposedne som na stoličke ešte nesedel. Hotové peklo, nedoporučujem.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Tu nemá zmysel nič vyzdvihovať, lebo všetko je tu vytiahnuté do maxima, spolu so Zelenou míľou pre mňa dva najlepšie filmy z väzenského prostredia, oba od istého režiséra, nebude náhoda :P. Ja si len prajem, aby sme mali viac filmov s odkazmi a niečo nám zanechali ako tento :)

Vyvolený (2000)

Prvý dojem ako malý chlapec neopísateľný, Samuel L. Jackson ma touto svojou rolou tak zaujal, že ho od tej doby uznávam ako kvalitného herca. Aj po 10 ročnej pauze, vo mne film evokuje tie pocity z detstva, skvelá hudba, skvelý príbeh, perfektná práca s kamerou. Mám tento film fakt rád

V zajetí démonů (2013)

Najprv musím polapiť dych, než sa odhodlám napísať pár slov k tomuto dielu... Dobre, je to lepšie, tlkot srdca napriek tomu neutícha ani sa nespomaľuje: Áno presne také sú moje pocity. Do detailu premakané dielo, ktoré si dá záležať na predlohe zo života. Napätie a strach z neznámeho sa buduje od začiatku do samého konca, zachováva si dôstojnosť až som sa úplne prestal na to pozerať ako na film. Neucítil som ani filmárčinu a žiadne otrepané lakačky, podarilo sa mi tak padnút do deja akoby som bol jeden z nich. Naprosto geniálne. Wan si pán, za toto ťa uznávam, herecké obsadenie nehovoriac.

V zajetí démonů 2 (2016)

Dvojka Warenových, ktorých skúsenosti a rozvaha sa v týchto snímkoch objavujú, vždy tak nejak postavia bazál a rád ich tam vidím. 2ka ma v kine náramne ohromila, no druhá domáca projekcia mi tak nejak zložila ružové okuliare. Na dĺžku filmu mi príde scenár rozťahaný a pritom tak prázdny. Wan má naviac, mraziaca hudba a lakačky fungujú, no príbehovo sme o krok päť, čo je veľká škoda. A finále bola riadne osekané, čo ma riadne sklamalo. No Valak bol vyfarbený neskutočne hrozivo.