KIMI (2022)

Jedine, co stoji za to, je hlavna postava skrz Zoë Kravitz + agorafobia. Vizualne aj herecky, super setup jej bytu, IT + UX, pekna kamera. Scenar je kopy paste z podobnych filmov, uz sme to tu videli v mnohych iteraciach. Vedlajsie postavy su uz uplna katastrofa, to snad chytili niekoho na ulici, aby to rychlo zahral. A ako sa film chyli ku koncu, tym menej a menej vsetko dava zmysel. Dopozerane z cistej zotrvacnosti.

Kyslík (2021)

Uvod vyborny, vizualy, kamera super. Scenar otras. Cely pribeh by bol podstatne kratsi, keby padli na zaciatku skutocne logicke otazky a ludia, co komunikuju davali realne odpovede. Miesto mrakov kecov stacilo UKAZAT, tak sa na konci. Sklamanie.

Matrix Resurrections (2021)

Nedoporucujem ani vidiet, iked niektore sceny su celkom pekne. Dovody: - Ano, je to metaverzia, ciastocna parodia predoslych dielov, ale nic moc viacej. Je to nesikovne, ziaden aha-moment sa neudeje. - Keanu a Carrie-Anne hraju svoje role dobre, ale inak novi herci s vynimkou Jessica Henwick su slabi, nevyrazni, nemaju co hrat. Kostymy, sceny tiez nic moc. - Vizualne kde tu nieco pekne, ale vsetko sme to uz niekde videli. - Neustane reinventovane sceny su nakoniec trochu trapne. - Nic moc sa nedozvieme o fungovani skutocneho sveta, ako je to so Strojmi, kde je Io, ake su tu frakcie atd atd. Ked je nieco nove v Matrixe, tak len detaily.  - Prilis casto sa tu pouziva deux ex machina. - Zaver je pekny, ale remake RATM je viac nez symbolicky v negativnom smere.

Star Trek: Discovery (2017) (seriál)

Prve dve sezony su vyborne - vizualne, dejovo, naburavanim stereotypov, inkluziou atd. Postupne ale tento pristup sposobuje viac a viac zdrziavanie deja. Postavy nekonecne riesia kazdy mentalny zachvev aj tej najbezvyznamnej postavy, kazdy novy kapitan ma siahodlhe prejavy k posadke. Kazda akcia prebehne extremne rychlo, vyriesi sa na poslednu sekundu, aby sme sa zasa mohli venovat tomu, ako sa kto citi a ocenili retoricke schopnosti kohokolvek, kto nemal dostatocny screentime v predoslom diele.  Pribeh straca zmysel asi tak zaciatkom tretej sezony, ktora sa vyriesi kompletnym nezmyslom a v zasade ide dalej do stvrtej, kde sa uz intenzivne hubou o zem. Aby bolo jasne, ja som uplne nadseny z toho, ze Anthony Rapp sa tak mucinka so svojim boyfriendom, mame tam tlustu zensku, genderfluid, rozne ine rasy az po viacere osobnosti v jednom tele. Ale dajte im nejaku akciu, preboha. Toto ma byt SF serial, nie psychoterapia !!!

Reminiscence (2021)

Romanticky noir film, ktory sa obliekol do sf-obleku. Pekne vizualy, vsetko je krase nasnimane/vygenerovane v studiu. Rebecca Ferguson je bozia, Hugh Jackman uz trochu prestarnuty na tuto rolu ale aj tak to v zasade funguje.  Problem je, ze pribeh je v zasade dost jednoduchy. A obetuje sa mu dost vela "technickych veci", tzn ako funguju tie futuristicke masinky, akym sposobom su postavene mesta, preco je dolezite, aby sa film odohraval prave vo velkom meste, ked by sa ludia asi logicky prestahovali inam atd atd. Bohuzial to hlavne znici koniec, ktory byt je na 1000% romantika, tak je to vlastne logicka kravina. Scenarista + grafici to uz zabalili a isli domov, pripadne robit iny film. Na jedno pozrenie dobre, ale rychlo sa na to zabudne.

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Sezona 1 bola bomba. Potom to ide dolu vodou, 2.sezona stale ok, ale uz tretia ide len na zotrvacnost. Nasinec mozno nezaregistruje uplne dobove nezmysly, ked sa v prostredi v skole mixuje realita anglickeho a americkeho skolskeho systemu. Bohuzial ale neskor sa polozi aj logika deja na oltar akejsi myslienky a symbolizmu, co je ale cim dalej menej stravitelne. Serial ma obrovsku hodnotu v zmysle akceptacie LGBT+ a moderneho vedenia postav, ale bohuzial otvara temy, ktore boli v zapadnom svete aktualne tak pred 10 rokmi a v zasade su vsetky nekonfliktne. Teda okrem opatrneho naslapovania okolo transgender, kde radsej nastrcili len nonbinary postavu. Obavam sa, ze 4.sezonu uz sledovat asi nebudem.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

V dnesnej konkurencii je to vlazny priemer. Par zaujimavych vtipov, ale inak je to stale o tom istom. Nuda, ale da sa na to divat.

Marcella - Season 1 (2016) (série)

Anna Friel je vyborna, celkovy napad s blakoutami a vedenim pribehu je super. Ale hodne rusivo vyznieva snaha o dramatizaciu na ukor realizmu prace kriminalistu. Marcella je klasicky noir detektiv, vnutorne rozorvaný, stvany svojim demonmi, pohlteny pracou. Az prilis casto robi veci na vlastnu past, ked to zle dopadne, tak sa to scenaristicky poriesi jednym dialogom a je vybavene.  Spoiler: Videl som len 1.sezonu, ale tvorcovia serialu sa nejako nesnazia o spristupnenie toho, co sa udialo pocas blackouts.

Můžu tě zničit (2020) (seriál)

Vyborny serial, ktory treba vidiet s otvorenou hlavou. Miestami to bolelo, bolo neprijemne, nenavidel som hlavnu hrdinku, potom mi pomaly zacalo dochadzat o com to je. Clovek nemusi suhlasit so vsetkym, co tvrdi, robi, ako sa veci zobrazuju. Je to o rovinach pohladu a su tam veci, o ktorych sa ma hovorit.

Zvrácená (2021)

Krestanska agitka, slaby horor.