Růžový panter (2006)

Bolo už zopár pokusov vrátiť Rúžového pantera na plátna kín a spolu s ním oživiť spomienku na Petra Sellersa. Film je prešpikovaný gagmi, ktoré priamo či nepriamo vychádzajú z celej série - žiaľ miestami vyzerajú dosť lacne. Film má na druhej strane dobré obsadenie. Steve Mertin ako inšpektor Clouseau to k Sellersovi zatiaľ dotiahol najbližšie. Ale , čo najviac chýba , je inšpektorov "malý čínsky priateľ " Kató.

Ostří meče (2001)

Jeden z filmov, na ktorom som si zgustol. Štandardná japonska sekačka šmrncnútá so shakespearovic Romeom a Júliou doplnená dokonalou kamerou a strihom, krásnou choreografiou bojových scén a neodolateľnou hudbou v štýle Vangelisovho Blade Runnera.

Karin (2005) (seriál)

Je ťažké byť upírom, keď nie ste upír ako sa patrí a sluší a ešte aj puberta s vami mácha. A je to ešte horšie, ak namiesto sania krvi , krv tvoríte. Karin nenápadná školáčka z usporiadanej viacdetnej rodiny upírov , si užíva svoj spokojný daywalkerský život , kým ho nenaruší príchod nového spolužiaka Kenta a volanie krvi. Všetko sa ešte skomplikuje , keď na scéne objaví poctivý lovec upírov Winner , ktorý sa just jak na potvoru musí zamilovať rovno do Karin. Z nenápadného názvu Karin sa vyklubala hitovka posledného bratislavského animeconu (aspoň pre mňa). Sympatická animácia, dobrý dej, krásne hlášky a nádherná rodiná atmosféra ( tajomná Anjou, charizmatický bráška ala Lestat od Anči Ryžovej, nezabudnuteľná babička či vždy dobre vyvchovávajúca mamá....), čo viac upír ako ja môže chcieť.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Spolu s Čiernou perlou vplávala do našich kín konečne prvá poriadna oddychovečka tohoto leta. A pritiahla divákov do šera kinosály nielen pre klimatizáciu ale hlavne pre : Jack is back ! Po veľmi slušnom prvom diely nám Gore Verbinki naservíroval ďalšiu plavbu po Karibiku. Nie je síce tak dejovo a akčne vyvážená ako jednička, ale ponúkla všetko, čo správny pirátsky film má mať - more, lode, pirátov, bitky, súboje, tajomné ostrovy,domorodcov, poklad, obludu, kliatbu, strelný prach a litre rumu. Presne ako v jedničke celú pozornosť na seba stiahol Johny Deep ako milovaný a zatracovaný Jack Sparrow. Orlando a Keira si opätovne strihli len krovie. Deepovi veľmi dobre sekunduje vrchní padouch Bill Nighy alias Davy Jones ( ten chobotničkový účes mu sekne ). Film má podľa mňa dve veľké pozitíva - otvorený koniec a návrat veľkého kapitána. Zostáva už len jedna otázka : Kedy bude hotová trojka ?

Scary Movie 4 (2006) odpad!

Tak tomuto sa doslova hovorí odpad. Kým bola jednotka celkom slušná paródia, ktorej v dvojke došiel dych, pri trojke trochu obživla , tak pri štvorke vydýchla naposledy. Otrepané gagy boli viac trápne než zábavné, situačný humor zostal len pri slovku situačný k humoru sa ani nedostal. Tie skutočné hviezdy paródií Nielsen a Sheen si len štekli. Od Zuckera by toho človek naozaj očakával viac.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Kde bolo, tam bolo , bol raz Bryan Singer, ktorý sa jedného dňa rozhodol natočiť X-menov.... krásna rozprávka s veľmi smutným koncom - výmenou režiséra. Rattnet žiaľ nie je Singer. Krásny príbeh, krásne obsadenie , krásny potenciál témy, krásny potenciál postáv. Žiaľ, potenciál zostal nevyužitý a plávalo sa len po povrchu, čo je nevyslovná škoda. Z inteligentného komiksu sa stal štandardný akčný film s krátkou metrážou. Pre intelektuálne založených scifistov *** a pre štandardných konzumných fandov, ktorý nepozerajú na hĺbku myšlienok či postávslušné ****. PS: Pobavil ma viacej než ťažký komerčný hit Da Vinciho kód.

Šifra mistra Leonarda (2006)

To, že sa niečo natočí podľa svetového bestselleru ešte neznamená , že je to perfektný film. Zaujímavá téma, krásne kulisy a perfektná hudba sú "znehodnotené" hluchými pasážami a pomalým strihom. Tom Hanks sa typovo do úlohy Langdona akosi nehodí ( aspoň mne osobne ). Reno, Tatou , McKellen a Molina predviedli štandardne dobré výkony. A Paul Bettany si strihol vraťdiaceho Silasa s anglickou chladnokrvkosťou. Celkovo sa film dá pozerať, ale nie je ničím výnimočný. A Danielle Steel/Rosamunde Pilcher lovers si tam prihodia ešte jednu * . Fanda SFFH sa tam jednoducho nudí .

Jeskyně (2005)

Priam ukážkový príklad priemerného "B" s príšernými kritikami, ktoré nakoniec celkom milo prekvapilo. Dej spočiatku nudný ale neskôr v temnom podzemí s monštrom za chrbtom dostáva ten správny Bčkový spád. Celovo na ** a tá tretia za nádherný otvorený koniec, ktoré milujem.

Mission: Impossible III (2006)

Najvystížnejšie popíše film druhé slovo v jeho názve. Tretie pokračovanie série MI je skutočne nemožné. Tom Cruise zrejme zabudol, že mu za chrbtom nevrieska Dakota Fanning a ešte stále blúdi po Vojne svetov. Vrchní padouch Davian v podaní Philipa Seymoura Hoffmana je skvelý ale nedokáže zachrániť film, ktorý trpí hlavne Tomovým sklúčeným pohľadom, neladiacimi akčnými scénami ( napriek tomu, že nie sú zle prevedené ), značným poklesom úrovne high-tech a predvidateľným dejom bez akýchkoľvek zaujímavých zvratov. Celý film je len zlátaninou prebratých akčných scén z podstatne lepších filmov ( pri 18 sme skončili rátať ), ktorý vykráda ešte aj dva predchádzajúce diely. Od agentov IMF som toho čakal viacej. PS: Zlatá malina za herecký výkon v hlavnej úlohe za rok 2006 je jasná. PPS: Pre milovníkov slabých "B" treba prihodiť ešte **

V jako Vendeta (2005)

Remember, remember, the 5th of november...V ako vendeta je naozaj pomstou - pre milovníka komiksových filmov. Len neviem za čo sa nám režisér mstí. Vynikajúca predloha, vynikajúce obsadenie, mizerný scenár, nevýrazná atmosféra , nedomyslená ( skorej nepresvedčivá )totalita a občas až priveľmi nasládly dej. Hugo Weaving si strihol V s bravúrnosťou agenta Smitha. Natalie Portman nám okrem ostrihanej hlavy a oslnivej krásy neukázala nič , čo by sme nepoznali z jej učinkovania v SW. Osviežením bolo obsadenie "skoro zabudnutého" Stephena Rea či scifi legendy Johna Hurta. Z celkovej priemernosti sa vymiká 4-5 scén ako "V" sa predstavuj či záverečné zúčtovanie s "totalitou". Celkovo by som povedal - 3 1/2* viac nie.