• Thriller

Ať vejde ten pravý (2008)

Příběh o dvanáctiletém chlapci ze sídliště a dívce, která se přistěhovala do sousedního bytu. Chlapec se s dívkou velice sblíží, avšak postupně vychází na jevo, že je upírka...Slušná atmosféra a solidní herectví, ale lapsusů v logice a chování a jednání osob bylo ve filmu příliš. U mne palec dolů za zpracování. 45 %.

Území mrazu (2013)

Nicolas Cage jako detektiv, pátrající po masovém vrahovi prostitutek na Aljašce. Má to docela napětí a atmosféru, ale působí to nějak odfláknutě, hlavně scénáristicky. Moc mne neoslovila ani herecká představení hlavních postav (Vanessa Hudgens je naprosto děsná), ani jejich charakterové profily. Velice průměrný snímek bez výraznějších aspektů. Jediné, co mi film dokáže připomenout, je závěrečný popis případů, kterými se film inspiruje, s fotografiemi unesených dívek. 60 %.

Otcové a dcery (2015)

Příběh Jakea Davise a jeho dcery Katie, který sledujeme ve dvou časových liniích. V první prožíváme jejich těžké období po tragické smrti matky (manželky), které provází Jakeovy psychické problémy a s nimi spojené záchvaty a také jeho boj o Katie s příbuznými, kteří usilují o její adopci. Druhá linie představuje život již dospělé Katie (po 25 letech), která je psychicky poznamenaná traumaty z dětství, je duševně nevyrovnaná a neví si rady s partnerským životem. Hezky scénáristicky zpracovaný příběh, plný silných emotivních pasáží, s krásným hudebním doprovodem a dokonalými hereckými představeními. Od Russella Crowea jsem očekával hodně a nezklamal jsem se, na Amandu Seyfried jsem se těšil v očekávání, že uspokojí mé oko a třeba se i slušně herecky předvede a ona mne skutečně nadchla ve všech směrech. Kdo mne ale absolutně dostal, je malá Kylie Rogers, která byla tak opravdová a přirozená v projevech radosti i smutku, že je to až neuvěřitelné. Dlouho jsem neviděl tak přesvědčivě hrát dítě. Krásný film v mnoha aspektech a hodnocení na hraně čtyř a pěti hvězd. 90 %.

Srdce v Atlantidě (2001)

Příběh o vztahu jedenáctiletého kluka s tajemným mužem, který se stal novým nájemníkem jejich domu. Dějově jednoduché vyprávění bez nějakých členitostí, změn rytmu, či dokonce zvratů, jen s kapkou tajemna. Všechno je o výborně zpracované charakteristice postav, o  jejich vzájemných vztazích, skvěle vybudované atmosféře 50. let (k níž patří písně Elvise Presleyho) a výborných hereckých výkonech, kterým vévodí Anthony Hopkins a Anton Yelchin. Hezký zážitek. 75 %.

Bez záznamu (2012)

Veskrze průměrný akčňák, který se tváří jako psychologická sonda do duše muslimského teroristy na jedné straně a anglického tajného agenta a patriota na straně druhé, ale ona ta sonda nám vlastně nic neřekne a na nic neodpoví. Ani jednoho jsem v jeho jednání příliš nechápal a ani jsem nikomu nefandil. 60%.

Mé druhé já (2007)

Jodie Foster hledá vrahy svého milovaného přítele a zároveň se, pod vlivem vlastní zloby a bezmoci, vtěluje do role mstitelky a kata zločinců. Vcelku tuctový námět, avšak netuctově zpracovaný Neilem Jordanem. Celkově je sice trochu cítit vykonstruovanost a spekulovat by se dalo o uvěřitelnosti konání hlavních postav, ale má to spád a emoce a Jodie Foster je jako vždy famózní. 70%.

Sophiina volba (1982)

Mladý spisovatel Stingo přichází do New Yorku, kde poznává nové sousedy, s nimiž se velmi sblíží - Sophii, mladou Polku, která mu postupně odkrývá svá vnitřní traumata, spojená s nedávno skončenou 2. světovou válkou a jejího přítele Nathana - psychicky nevyrovnaného Žida... Hezký film s nezapomenutelnou, neskutečně silnou a emočně vypjatou scénou z koncentračního tábora a s obdivuhodným hereckým projevem Meryl Streep. Škoda trochu stereotypní první poloviny. 75 %.

Legenda o Vánocích (2007)

Příběh o zrodu vánoční tradice rozdávání dárečků. Finští tvůrci mne doslova nadchli tímto krásným, přirozeně vyprávěným příběhem o malém syrotkovi Nikolasovi, kterého se, po smrti rodičů, ujmou obyvatelé jeho vesnice a každý rok se o něj stará jedna rodina. Když přijde doba neúrody a bídy, vezme si Nikolase svérázný tesař Lisakki. Nikolas nosí na Boží hod všem dětem rodin, u kterých bydlel, dřevěné figurky, které pro ně vyřezal... Z filmu vyzařuje přesně to, co z podobně laděného filmu vyzařovat má, tedy absolutní pohoda, láska, dobro, duševní souznění, přirozenost a taky úžasná atmosféra zasněženého severu. Rovněž herci jsou neskutečně dobří a hudba to vše krásně doplňuje. Není mnoho filmů, které mne chytily za srdce tak, jako tento. Jen nechápu, co vedlo tvůrce k závěru, jaký vytvořili. Nádherné pocity z filmu si jím ale ukradnout nenechám. Závěrečnou pasáž beru spíš jako určitou symboliku a od filmu jsem ji víceméně odstřihl. 85%.

Vysloužilí lvi (2003)

Hezký námět, hezký příběh, ale některé scény v něm, jakoby byly nedotažené a některé zase nevěrohodně bláznivé. Film drží nad průměrem představení Roberta Duvalla a Michaela Cainea. 65%.

Bez domova (2018)

Hezký příběh o silném poutu a přátelství desetiletého nalezence Rémiho a potulného muzikanta Vitalise, u něhož chlapec nachází svůj domov. Společné putování po Francii jim přináší mnoho krásných společných chvil, ale taky těžké zkoušky... Krásný příběh, dobré herecké výkony. Příjemný film. 70 %.

Časové pásmo bylo změněno