• Thriller

Escobar (2017)

Parádní filmový počin, který přibližuje život největšího a nejobávanějšího drogového bosse své doby. Děj má spád, napětí a správnou živočišnost, kterou mu dodávají (kromě jiného) i Penélope Cruz a hlavně úžasný Javier Bardem v titulní roli. Výborná práce. 80%.

Burákový sokol (2019)

Zack je mladík s Downovým syndromem, který uteče z pečovatelského ústavu, aby si užil svobodu a splnil si svůj sen, Tyler je vyhnanec na útěku. Cesty obou se náhodně spojí... Takový "obyčejný", milý příběh, který má atmosféru a svou poetičnost a svým stylem vyprávění dokáže uspokojit dušičku člověka, jako jsem já. Mám rád podobně laděné filmy. 75 %.

Strašáci (1971)

Američan David přijíždí s manželkou Amy do jejího rodného městečka v Anglii, kde se chtějí usadit ve starém domě, jenže Amiini kamarádi z minulosti jim jejich vysněný pobyt v klidu anglického venkova změní v peklo... Nejzajímavější na filmu je přepnutí Davida z nekonfliktního, uťáplého a zbabělého ňoumy v razantního a nekompromisního chlapa. To teď ale mluvím (píšu) o poslední třetině snímku. V těch prvních dvou vidíme nemasný - neslaný děj s mnohdy divným chováním a dialogy obou hlavních postav, které vlastně ani nejsou moc sympatické. David je fakt ňouma a Amy zase mrška, která si svým chováním - o to, co se později stalo - vlastně říká. Celý příběh je vcelku tuctový a nenápaditý, byť je precizně natočený. Podle mne žádná bomba, jak by se dle hodnocení dalo předpokládat, ale pouhý průměr. 60 %.

Neviditelný (2020)

Když se Cecilii podaří utéct od majetnického a psychopatického manžela a navíc se za krátko zjistí, že zemřel, nic jí nebrání začít žít nový život. Najednou se však začne kolem ní dít něco divného, hrozivého...Nevím, jestli je v mých očích tento film dobrý, nebo výborný. Mnoho nevěrohodných a nelogických situací, herecky nijak nadstandardní, ale přesto jsem se bavil a docela mne to vtáhlo. U mne silné 3*. 65 %.

Tenet (2020)

Uf! To tedy byla jízda. Když bych měl popsat děj příběhu a nezamotat se do svých úvah a postřehů, kterých jsem ještě plný, jsem trochu bezradný. Proto si vystačím s obligátním "boj o záchranu světa, kterému hrozí zničení". Christopher Nolan nám předkládá takovou lavinu informací a souvislostí, dějových zvratů a vizuálních tornád, že divák nemůže ani na chvíli vypnout a i tak není schopen vše zcela pojmout a pochopit. Ono to ale nakonec zas tak úplně nevadí. Hlavní podstata je zřejmá a ty drobné nejasnosti (hlavně technického rázu) a zdánlivé (nebo možná skutečné) nelogičnosti a absurdity, jsou absolutně pohlceny atmosférou, napětím a naprosto geniální filmařinou. Možná není od věco opakované shlédnutí. Silný zážitek z jedinečného, nezaměnitelného a nezapomenutelného díla. 90 %.

Strážce zákona (1971)

Skupina opilých mužů při svém řádění v městečku Bannock zabije člověka. Místní šerif si je najde a usiluje o jejich vydání, aby je dostal před soud... Western, který má zajímavou příběhovou linii, skvěle napsané postavy a dialogy a na svou dobu výtečný vizuál a neobyčejnou razanci a přesvědčivost ve vyhrocených scénách. Film, který stojí ve svém žánru (nejen) hodně vysoko. 80 %.

Dánská dívka (2015)

Žena v mužském těle - to je případ dánského malíře Einara Wegenera, v němž se - po tom, co nahradí nepřítomnou figurantku své ženě - portrétistce Gerdě a oblékne se do ženských šatů -začne probouzet jeho pravá identita...Poutavé psychologické drama se silnou emocionální stránkou a s absolutně vynikajícími hereckými výkony Eddieho Redmayna a Alicie Vikander. Jedinečný filmový počin. 80%.

Božena (2021) (seriál)

Minisérie o životních osudech nejvyznamější české spisovatelky, je dobře natočena, má spád, výpravu na úrovni i hezkou hudbu. Rovněž výběr herců do stěžejních rolí se velmi povedl. Anna Kameníková i Aňa Geislerová jsou typově i herecky výborné a totéž platí i o Janu Hájkovi v roli Josefa Němce. Celkové pojetí příběhu o životě velké literátky se ale dost rozcházelo s mým očekáváním - když tvůrci její literární a vlasteneckou činnost spíš jen upozadili za představení jejího rozporuplného osobního života. Takto dílo vyznívá jako příběh - nikoliv velké a významné ženy našich dějin, ale jako příběh ženy marnotratné, nespolehlivé, nemorální, nevěrné a neschopné se plně postarat o domácnost a děti. Toto je ta žena, po níž máme pojmenovaná divadla, ulice, nosíme její portrét na bankovkách? Mnozí diváci si určitě podobnou otázku položí. Mnoho velkých osobností má ale rozporuplnou duši, což nemění nic na jejich kumštýřské (či jiné) genialitě. Já osobně bych raději viděl dílo, v němž mají víc prostoru souvislosti, které proslavily jméno Božena Němcová a vepsaly ho do cedulí s názvy ulic, a ty milostné a jiné morální úlety bych zasunul trochu do pozadí. Nicméně - tvůrci to pojali tímto způsobem a každopádně zaslouží, za dílo jako celek, velkou pochvalu. 75%.

Ztracené dívky (2020)

Příběh zoufalé matky, která pátrá po své zmizelé dceři a snaží se vyvolat větší iniciativu v (ne)konání policie...Slušně vystavěná atmosféra a velice dobré herecké výkony Amy Ryan a Thomasin McKenzie, ale jinak docela nuda s absencí okamžiků, které by diváka více vtáhly. 55 %.

Pokoj (2019)

Když se mladý pár přestěhuje do nového domu na samotě, objeví zde tajemný pokoj, který jim splní každé přání...Základní námět docela OK, ale scénáristicky zvláště překombinované a přitom absolutně čitelné, chování osob iracionální a nevěrohodné a k tomu děsně nepřesvědčivý Kevin Janssens v roli Matta a hrozné dialogy. Snad jen obstojné představení Olgy Kurylenko a solidní atmosféra film jakž takž drží na (slabých) dvou hvězdách. 35 %.